Přihlásit
header 1000 kapital

ROZHOVOR S DOC. ING. ARCH. VLADIMÍREM KRÁTKÝM

Jak vznikal projekt Enterprise? A jak dlouhá je vlastně cesta od prvního nápadu/skici k definitivním plánům?

Projekt vznikal v několika skokových fázích. První skici a úvahy se datují k době stavby Gemini – tedy zhruba v roce 2008, investorovi se líbila poloha pozemku. Následně pak v letech2009 – 2010 jsme začali vážně projektovat. Nakonec loni na jaře vypukla spolu se stavbou závěrečná fáze prováděcího projektu.

Kde jste se inspiroval/co Vás inspirovalo ke konečnému tvaru Enterprise?

Konečný tvar vznikl dlouhým vývojem. Kouzlo konvexní křivky jsem zachytil např. v ulici, kde bývala hospoda Bílá velryba, poblíž Spálené.
Mělo EGI nějaké specifické požadavky, resp. museli jste o „něčem“ vyjednávat? A jak vlastně vnímáte „střet“ architektury/designu a funkčních požadavků na moderní kanceláře?
Jsem vychován v duchu funkcionalistické architektury, takže střet v tomto smyslu mi nedělá problém. Jiné to je ovšem v případě střetu s normami, vyhláškami a byrokratickými a tendenčními požadavky.

Jak budova Enterprise „(ne)zapadne“ mezi pankrácké komerční stavby?

Nemám rád slovo zapadne, není jednoznačné. V zásadě budova přináleží především k fenoménu ulice 5. května, nižší část pak dotváří prostor ulice Pikrtova, která de facto nově vznikla díky budovám Gemini a Enterprise. Z dálkových pohledů Enterprise vytváří přechod mezi starší zástavbou Pankráce a Nuslí a výškovým jádrem pankrácké pláně.

Jak vnímáte moderní pražskou architekturu?

Za posledních 20 let vznikla celá řada dobrých staveb, v Praze působí dostatek kvalitních architektů. Podmínky pro jejich práci ale nejsou nejlepší. Jedna z věcí, která mě trápí, je politické prostředí dehonestující developery a naše řemeslo např. v předvolebních kampaních a následně společenská nálada vedoucí lidi k odporu vůči novým věcem. Mám pocit, že v Čechách nechceme nic.

Doc. Ing. arch. Vladimír Krátký (1952), který se na budově Enterprise podepsal architektonicky a designově, je řádným členem České komory architektů. Od roku 1990 předává své zkušenosti studentům jako vedoucí ateliéru architektonické tvorby Fakulty architektury ČVUT Praha, v letech 1992 a 1995 vyučoval jako hostující profesor na University of Michigan. Profesionální dráhu začínal v letech 1976 – 1990 v Ateliéru 7 PÚ HMP, následně působil v Ateliéru Omicron. Vlastní Ateliér Krátký otevřel v roce 1994. S nejbližšími spolupracovníky zpracovává projekty v oblasti kancelářských, bytových staveb, rodinných domů, rekonstrukcí, interiéru a urbanismu v rozsahu od studie po autorský dozor na stavbě. S Erste Group Immorent spolupracuje Ing. arch. Vladimír Krátký od roku 1998. Spolupráce je to víc než úspěšná, projekty Avenir a Futuramy získaly první cenu v soutěži Best of realty, office centra Geminy a Lyra se umístily na třetím místě.

http://atelierkratky.cz
http://www.arch.cz/kratky/

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha