Přihlásit
header 1000 fit

Nejčastější chyby při čištění zubu. Neděláte je také?

Jen nízké procento lidí může říct, že v životě neměli jediný zubní kaz. Tento problém trápí většinu z nás, někteří o tom dokonce ani nemusí vědět. Mezi nejčastější příčiny vzniku zubního kazu patří cukry v potravinách a nápojích, bakterie způsobující poškození zubní skloviny a zubní plak, jehož tvorbě však lze předcházet komplexní ústní hygienou. Jaké jsou nejčastější chyby při čištění zubů? A co můžete dělat v rámci prevence?

Nedodržujete správnou techniku čištění zubů

 

Zuby čistěte vždy směrem od dásně. Naklonění kartáčku musí být takové, aby štětinky dosáhly mírně pod dáseň. Zuby nečistěte vodorovně, ale jemnými krouživými pohyby tak, aby byl kartáček od zubu k dásni pod úhlem zhruba 45 stupňů. Zuby čistěte z obou stran a nezapomínejte na špatně dostupná místa. Kousací plochy zubů čistěte pohyby tam a zpět. Nesprávná technika při čištění zubů může vyústit až k poškození zubní skloviny.

Zuby čistíte krátkou dobu

Uvádí se, že si většina lidí čistí zuby zhruba po  . Dentálními odborníky se však doporučuje zuby čistit alespoň 2-3 minuty, ideálně do té doby, než jsou zuby při přejetí jazykem hladké a bez známek zubního plaku. Při čištění si ústa rozdělte na čtyři části, horní zuby zepředu, horní zuby zezadu, spodní zepředu a spodní zezadu. Každé části věnujte dostatek času.

 Používáte špatný zubní kartáček

Kartáček volte podle měkkosti štětin. Trápí-li vás krvácející dásně, sáhněte po měkčích štětinách. V opačném případě volte tvrdší štětiny. Pozor však na extrémy, příliš tvrdý i příliš měkký kartáček nikomu neprospějí. Tvrdé kartáčky mohou poškodit sklovinu a dásně a hodí se spíše na čištění zubních protéz. Čím měkčí kartáček zvolíte, tím více štětin by měl mít. Kartáček měňte jednou za dva nebo tři měsíce, případně ve chvíli, kdy jsou štětiny opotřebované nebo jste prodělali virové onemocnění, například chřipku.

Nečistíte mezizubní prostory

Čištění mezizubních prostor je stejně důležité jako samotné čištění zubů, nepodceňujte ho. Zásadní pomůckou je mezizubní kartáček nebo dentální niť. Bez nich nesnížíte riziko tvorby mezizubních kazů či zánětu dásní. Mezizubní kartáček vybírejte podle velikosti, neměl by být ani moc úzký, ani moc široký, a do mezizubních prostor by měl jít zavést lehce a bez použití síly. Vlákna by měla zaplnit celý prostor mezi zuby. Pokud preferujete dentální niť, i její používání má svá pravidla. Jakmile zavedete niť až k dásni, jemně ji stáhněte do dásňového žlábku, obejměte zub a pracujte jemným stíravým pohybem nahoru a dolů po celé korunce zubu.

Nepoužíváte ústní vodu

Ústní voda završuje tříkrokovou komplexní ústní hygienu a měli byste ji používat po každém čištění zubů kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Nejnovější studie dokonce uvádí, že čištění zubů kartáčkem, nití a ústní vodou LISTERINE® dvakrát denně snižuje množství zubního plaku až o 52 % více než kombinace kartáčku a nitě. Ústní voda odstraní bakterie, na které je kartáček krátký, a postará se o celou plochu v ústech. A navíc díky ní máte dlouhotrvající svěží dech.

 

https://www.nzip.cz/clanek/660-zubni-kaz-zakladni-informace

 

https://www.nzip.cz/clanek/654-na-technice-cisteni-zubu-zalezi

 

https://www.nzip.cz/clanek/653-pece-o-zuby-jak-je-spravne-cistit

 

https://www.dentistryiq.com/practice-management/patient-relationships/article/16359938/how-long-does-the-average-person-brush-check-out-this-infographic

 

https://www.nzip.cz/clanek/653-pece-o-zuby-jak-je-spravne-cistit

Přichází Doritos. Následujte cestu trojúhelníku!

Když jde o nachos, je Doritos světovou jedničkou. Co ale stojí za takovým úspěchem?


Kromě skvělé chuti je to také odvážný marketing a schopnost proměnit ikonické
křupnutí v kulturní fenomén.


Doritos jsou dostupné v 60 zemích a teď konečně přichází i na český trh. A ve velkém
stylu. „Česká republika byla chybějícím kouskem skládačky, pro jehož doplnění jsme
čekali na ten správný okamžik. Věříme, že tento okamžik nyní nastal, a těšíme se na to,
až si čeští spotřebitelé zamilují naše produkty,“ uvedl Saša Radeta, Senior Brand Manager
společnosti PepsiCo.


Značka Doritos je známá svým inovativním přístupem. Díky tomu si nachází stále nové
a nové fanoušky. Zákazníci v České republice budou moci ochutnat absolutní světový
bestseller Nacho společně s příchutěmi Sweet Chilly a Hot Corn pro všechny odvážlivce,
kteří se nebojí výzev. Ovšem to je teprve začátek. Společnost PepsiCo totiž plánuje
představit další druhy svých nachos.


Vstup značky na český trh byl podpořen dvoufázovou komunikační kampaní. V první
teasingové části se po celé Praze objevily reklamní plochy, které zobrazovaly záhadné
desatero neobvyklých přikázání. To okamžitě zaujalo pozornost zejména mladší
generace i influencerů jako Paulie Garand, Adam Mišík nebo Refew. Závěrečné, desáté
přikázání odhalilo značku Doritos a začátek druhé reveal fáze kampaně.


Ta vyvrcholila exkluzivním a limitovaným hudebním eventem v pražském kostele Sacre
Coeur. Na akci ve znamení trojúhelníku vystoupili NobodyListen, Annet X a další. Večer
byl zakončen velkolepou laserovou show Davida Vrbíka.

Příchod Doritos do Česka signalizuje větší angažovanost na evropských trzích.
Doritos lze už od září koupit ve velkých potravinových řetězcích a v online
supermarketech.

Pozor na únavu – může být prvním signálem selhávajících ledvin!

Chronické onemocnění ledvin je dlouhý a obvykle pomalý proces, v jehož průběhu ledviny postupně ztrácejí svou funkci. Zpočátku si ani nemusíme všimnout, že jsme nemocní. Varovné příznaky a symptomy chronického onemocnění ledvin nejsou vždy na první pohled patrné. Mnoho lidí trpí tímto onemocněním, aniž by o tom věděli.

Když ledviny ztrácí schopnost správně vylučovat, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče, ale i snížená aktivita mozku. Pokud se tedy cítíte permanentně unavení, vyčerpaní a ospalí a zároveň máte problémy se spánkem, měli byste zbystřit, protože právě to může být varovným signálem, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku.

„Vždy když se jedná o nevysvětlitelnou únavu u člověka nad šedesát let, nemělo by se zapomínat na chronické onemocnění ledvin. Lidé v tomto věku by určitě neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích, a dodává: „Právě včasné zachycení chronického onemocnění ledvin může oddálit dialýzu i o mnoho let.“ Diagnóza selhání ledvin se obvykle stanovuje na základě krevních testů a měřením parametrů jako kreatinin a rychlost glomerulární filtrace. Pomocí krevních testů lze zjistit, kolik krve každou minutu proteče glomeruly – drobnými filtry v ledvinách.

„Důvodů, proč jsou lidé se sníženou funkcí ledvin tak unavení, může být více. Jednak je to chudokrevnost, kterou většinou trpí, jednak hromadění zplodin metabolismu, které jejich ledviny nedokáží z těla odstranit. V neposlední řadě k únavě přispívají i další přidružená onemocnění, kterými většinou tito lidé trpí – nejčastěji je to diabetes a vysoký krevní tlak,“ doplňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Jaké mohou být varovné známky chronického onemocnění ledvin?

· nižší tvorba moči,

· otoky na rukou, nohou a v obličeji,

· dušnost,

· potíže se spánkem,

· ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení,

· vysoký krevní tlak,

· pocit chladu a únavy.

Čím dříve objevíte jednotlivé příznaky, tím lépe může lékař zasáhnout a najít vhodnou léčbu. Správná pomoc ve správný čas může průběh onemocnění ledvin zásadně ovlivnit. Připomeňme, že v současné době má nějaké onemocnění ledvin zhruba deset procent populace. Podle posledních dat České nefrologické společnosti se pak s chronickým selháním ledvin léčí přes šest tisíc lidí, a to buď na dialyzačním středisku nebo prostřednictvím domácí léčby – peritoneální dialýzou či domácí hemodialýzou. Pozor tedy na

nevysvětlitelnou únavu, zvláště pokud je vám nad 60 let – může být prvním znamením selhávajících ledvin.

Fit – zdravé a chutné mlsání pro každého

Lepek je v poslední době hojně diskutovanou složkou stravy. Počet lidí s nesnášenlivostí lepku, tzv. celiakií, nebo alergií neustále stoupá. Dobrou zprávou ale je, že nabídka bezlepkových potravin na našem trhu se kontinuálně rozrůstá. Ti, co se rozhodli, ať už dobrovolně nebo ze zdravotních důvodů, lepek ze stravy vyřadit, tak mají poměrně širokou možnost výběru. A víte, že bezlepkově se dá i mlsat? Vyzkoušet můžete třeba bezlepkové tyčinky Fit od české společnosti ÚSOVSKO FOOD Klopina.

 

Tyčinky Fit jsou zdravým, nutričně vyváženým pamlskem, sestaveným v souladu s nejnovějšími výživovými trendy. Jsou vyrobené z prémiových surovin přírodního původu a neobsahují přidané cukry a tuky. Mají vysoký podíl vlákniny, která blahodárně působí na naše trávení i celkovou kondici organismu. Najdeme v nich také vitamíny, minerály a cenné stopové prvky. Tyčinky jsou zdrojem kvalitní, postupně se uvolňující energie, což z nich činní dokonalou svačinu pro každý den. Oceníte je také při sportu nebo náročném výletu pro rychlou regeneraci sil. Jsou prostě jako stvořené pro mlsání bez výčitek!

 

Zajímavými příchutěmi vás nadchnou přirozeně bezlepkové tyčinky Fit Smoothie. Nabízejí tři varianty, originálně kombinující různé druhy ovoce a zeleniny, jako je červená řepa, rebarbora, mrkev, černý rybíz nebo pomeranč. Extra dávku energie vám poskytnou dvě příchutě s pravou čokoládou, kofeinem a extraktem ze zeleného čaje v kombinaci s křupavými arašídy nebo lískovými ořechy.

 

 

 

Zcela bezlepková je také tyčinka Fit go, vyrobená z extrudované kukuřice. V nabídce jsou tři různé příchutě: kakao, rybíz s jogurtovou polevou a jahoda s jogurtovou polevou. Bezlepkovou variantu najdeme rovněž u oblíbené klasiky na českém trhu, cereálních tyčinek Fit müsli. Tyčinka Fit müsli pomerančová v kakaové polevě je vyrobena z extrudované kukuřice, sójových vloček a kukuřičných lupínků, v kombinaci se sušeným ovocem.

 

 

 

Pokud musíte nebo chcete mlsat bezlepkově, určitě při svém dalším nákupu nezapomeňte na tyčinky Fit. Nechybí v nabídce všech hlavních maloobchodních prodejců potravin.

V Čechách poptávka po internátních školkách je. Problém s jejich zřízením tkví jinde

Zatímco například ve Spojených státech nejsou internátní školky žádnou raritou, v České republice je tento pojem poněkud cizí. Pár jich tu sice existuje, jedná se ale o výjimečné případy. Mnoho rodičů by je přitom uvítalo, jsou totiž bezpečnou a levnější variantou „hlídání“ přes noc. Co si pod pojmem internátní školka můžeme představit a je na ně česká společnost připravena?

Mateřské školky mají běžně otevírací dobu zhruba 10 hodin. Fungují většinou od 6:30 do 16:30, ve větších městech se však můžeme setkat s otevírací dobou až do 18 hodin. To ale vyhovuje jen těm rodičům, kteří pracují na klasické osmihodinové denní směny od pondělí do pátku. V mnoha oborech je tato pracovní doba nereálná, vezměme si například zdravotnictví, hotelnictví nebo obecně práci ve službách. Dvanáctihodinové směny jsou zcela normální a pokud má být společnost otevřena myšlence, že lze skloubit kariéru a péči o dítě, nemůžeme očekávat, že budou rodiče vždy volit takovou práci, se kterou stihnou vyzvednout dítě ze školky. Nemluvě o nočních směnách, které představují pro každého rodiče noční můru. O to spíše, pokud se jedná o matku či otce samoživitele nebo o situaci, kdy oba rodiče pracují v nočním provozu. V tu chvíli musí namáhavě organizovat pracovní rozvrh nebo počítat s hlídáním, ať už placeným nebo u babiček, tet apod. Bohužel, ne každý má tu možnost, aby co pár dnů nechal své potomky na hlídání u jiných členů rodiny. A už vůbec ne každý má tu možnost placené hlídání ufinancovat.

Internátní mateřské školky

Cestu ven nabízí internátní mateřské školky. Těch je ale v České republice jen hrstka. Fungují velmi podobně jako klasické mateřské školky, avšak nabízí i noční provoz. Dítě zde nemusí být přes noc pět dnů v týdnu, ale jen tehdy, když rodiče potřebují. Celá myšlenka stojí na tom, že je ve školce vždy přítomen pedagogický personál a že má školka i odpovídající vybavení. S tím se ovšem ve školkách setkáme tak či onak. Toalety, umyvadla a dokonce sprchy jsou ve školkách povinné. „Toto je trochu ošemetné. Ano, školky musí být vybaveny vším, co je uvedeno výše. Avšak v internátních mateřských školkách je potřeba vybudovat větší hygienické zázemí, které vyhovuje běžným denním hygienickým návykům,“ říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která se specializuje na výrobu a realizaci vybavení v mateřských a základních školách.

Daleko větším problémem se zdá být nedostatek personálu, respektive jeho financování. Školky jsou ve většině případech dotovány částečně státem, částečně obcí a částečně rodiči. Mluvíme-li tedy o těch veřejných. Připlatit by tak museli všichni zúčastnění. Než by se ovšem vůbec přistoupilo k řešení takové otázky, iniciativa by musela pravděpodobně vzejít od rodičů. Pak je otázka, zda by bylo dostatek zájemců.

Nelze také opomíjet velké procento zastánců toho, že příliš hodin ve školce škodí. Rodiče na jednu stranu nechtějí přenechat školkám tak velkou část výchovy. Model nočních školek ale poměrně úspěšně funguje ve Švédsku. Podle tamní vlády musí být mateřská škola schopna pokrývat potřeby rodin. Tento přístup nese ovoce, Švédsko má jedno z nejvyšších procent zaměstnaných žen. Otázkou nadále zůstává, zda je na něco podobného připravena i Česká republika.

Dosáhnete v předklonu na zem? Zkrácené svaly stojí za mnoha problémy v těle

Nedosáhnete v předklonu rukama na zem? Na vině jsou zkrácené svaly na zadní straně stehen – tzv. hamstringy. Problému si většina sedící populace všimne až ve chvíli, kdy se zřetězí do bolesti zad a hlavy.

Omezení v rozsahu pohybu lidem zpočátku nevadí, sval se jim zkrátil právě proto, že ho nepoužívají, časem se ale začne měnit postavení celého těla a projeví se zdravotní problémy. „Tělo je mechanicky jedna spojená a velmi sofistikovaně provázaná soustava kladek a pák, u kterého nerovnováha (dysbalance) na jednom konci může ovlivnit fungování celku a projevit se bolestí v části úplně jiné. Zkrácené svaly nebolí, ale každý sval je ze dvou stran přirostlý ke kosti a ty pomalu stahuje k sobě, čímž mění nastavení osového postavení velkých kloubů, pánve i páteře. Mnoho pacientů zjistí až v ordinaci při komplexní diagnostice, že se v předklonu nedokáží dotknout země, přitom právě zkrácené hamstringy stojí za jejich kulatým držením hrudní páteře a potížemi s tím souvisejícími,“ popsala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Každý, kdo má sedavé zaměstnání a nekompenzuje ho pravidelným protahováním, je ve svalech s jistotou zkrácený. Problematické jsou především svaly u ohnutých kloubů – kolen a lokte, podkolenní šlachy, zadní strany stehen, vnitřní rotátory ramen, prsní svaly a také kvůli předsunuté bradě svaly těsně pod lebkou. „Ve výsledku například zkrácený prsní sval způsobí protrakci ramen (kulaté, shrbené držení ramen), která se dál propíše do krční a hrudní páteře, žeber, ramenního kloubu a reakcí dalších svalů i do předloktí, zápěstí a funkce prstů. A stejně to funguje i opačným směrem - mám-li přetížený a zkrácený sval v dlani nebo na předloktí (což je v dnešní počítačové a smartphoneové době spíš pravidlo než výjimka), neskončí to jen bolestí lokte, ale reakce navazujících svalů vyvolá předsun ramene, krční páteře a následně třeba bolesti hlavy nebo rozmazané vidění,“ vysvětlila princip tzv. řetězení v těle Iva Bílková.

Zkrácené svaly se netýkají pouze lidí s minimem pohybu, pozor by si měli dát všichni, kteří se věnují rutinním činnostem. Velkou část pacientů tvoří sportovci, kteří při tréninku opomíjí pro ně „nedůležité“ svalové skupiny nebo zanedbávají strečink. „Zkrácený sval je tuhý, méně pružný, zároveň má omezené cévní zásobení, kvůli neustálému stažení svalových vláken dochází k ‘zaškrcení procházejících cév' a sval je ve své podstatě ‚podvyživený', slabý, a tedy i mnohem náchylnější k poškození. Krásným příkladem jsou poměrně časté ruptury hamstringů u fotbalistů, ač právě nohy u nich bývají nejvíc trénované. Když požádáte fotbalistu o předklon a dotknutí se země nebo alespoň dosáhnutí na lýtka, málokterý to dokáže. Jejich hamstringy jsou zkrácené, protože ustavičným tréninkem roste sval do šířky a zároveň se ztrácí jeho elasticita do délky. Pokud se adekvátním způsobem zároveň neprotahuje, pak dochází i k jeho postupnému zkrácení a změně svalových vláken na vazivová vlákna, která rozhodně nejsou stejně elastická jako původní materiál,“ potvrdila fyzioterapeutka.

Mezi „záludné“ svaly patří podle Ivy Bílkové také například bedrokyčelní sval, který spojuje bederní páteř se stehenní kostí. Jeho zkrácení je u velké části populace znát podle výrazného prohnutí v bedrech a u části běžců (zejména začínajících) vede k bolestem bederní páteře. „Podobně jako zkrácené přední strany stehna (tzv. čtyřhlavého stehenního svalu), které se většinou projeví bolestí a následně rychlejším rozvojem artrózy kolene. U sportovců, ale i povolání jako učitel, číšník, letuška a dalších mohou zkrácené svaly lýtka vyvolávat bolesti Achillovy šlachy, její zánět a dlouhodobé přetěžování může vést až ke vzniku ostruhy patní kosti,“ doplnila Iva Bílková.

Při zátěži je možné svalům ulevit masáží, lymfodrenáží nebo saunováním. Zkrácený sval ale i po těchto procedurách zůstane zkrácený. „Sauna a masáž jsou výborné aktivity pro odpočinek těla i ducha. Úlevu

po velké zátěži může přinést aplikace radiální rázové vlny, jejíž relaxační a regenerační efekt je ještě o mnoho intenzivnější. Ovšem žádná z fyzikálních procedur bohužel neumí sval ‚prodloužit'. Jediná aktivita, která dokáže zamezit zkracování svalů, je jejich pravidelné protahování. Proto by měl být strečink naprosto esenciální součástí každé pohybové aktivity, každého sportu a ideálně i nezbytným každodenním doplňkem a kompenzací pracovní zátěže,“ uvedla Iva Bílková.

Jaká bude nadcházející chřipková sezóna a jak se před nemocí chránit?

Lékaři začali s očkováním proti chřipce. Období od října do prosince je totiž nejvhodnější  kdy si proti této nemoci nechat dát injekci. To se doporučuje zejména seniorům a lidem z rizikových skupin, jako jsou například pacienti s chronickým onemocněním nebo s poruchou imunity. Chřipka u nich totiž často vede ke zhoršení základního onemocnění, vzniku dalších komplikací a může být i životu nebezpečná.

Chřipka představuje zvýšené riziko pro více než 2 miliony lidí v České republice.1 Do této skupiny patří nejen senioři, ale také lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, astmatici a pacienti s onemocněním plic, ledvin, jater nebo cukrovkou. Patří sem také pacienti po odstranění sleziny a transplantaci krvetvorných buněk, stejně jako lidé s vrozenými nebo získanými poruchami imunitního systému, cystickou fibrózou nebo chronickou anémií.6 

Nejohroženější jsou ti nejzranitelnější

Proočkovanost lidí z rizikových skupin proti chřipce je však u nás stále velmi nízká, ostatně to platí i pro celou českou populaci. „Každoročně se u nás nechá proti chřipce očkovat pouze přibližně 20 % lidí z ohrožených skupin, což je ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi velmi málo. Například ve Velké Británii, Irsku nebo Nizozemsku je to 60 až 75 %," říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.5

Jak moc jsou tyto skupiny pacientů zranitelné, ukazují statistiky. Například u kardiaků je ve srovnání
s běžnou populací až 52× vyšší riziko úmrtí v důsledku komplikací chřipky, u seniorů 60× a u astmatiků dokonce 120×. Pokud pacienti trpí plicním a současně kardiovaskulárním onemocněním, riziko, že podlehnou chřipce, je u nich až 435× vyšší než u zdravých lidí.2,3,4 

Chřipka je také velmi nebezpečná pro lidi s diabetem, u kterých je 6× vyšší pravděpodobnost hospitalizace během chřipkové sezóny a je u nich pozorována také výrazně vyšší úmrtnost na chřipku, která se pohybuje mezi 5–15 %.7 „Onemocnění diabetem oslabuje funkci vrozeného imunitního systému, proto jsou lidé s cukrovkou náchylnější k infekcím, včetně chřipky,“ vysvětluje vedoucí Diabetologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Markéta Kubíčková.

Každoroční očkování jako základ prevence

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby bylo očkováno alespoň 75 % populace z rizikových skupin, Česká republika této hranice ale dlouhodobě nedosahuje.3,5 Motivovat k očkování proti chřipce se přitom řadu let snaží i české zdravotnické instituce, odborné společnosti a lékaři.

„Každý rok připomínáme zejména rizikovým skupinám pacientů, ale i těm, kteří o ně pečují nebo jsou s nimi v úzkém kontaktu, aby se nechali proti chřipce očkovat. Je to nejlepší způsob prevence, a přestože vakcína nemusí stoprocentně ochránit před nákazou, výrazně snižuje riziko možných zdravotních komplikací, které mohou vést k hospitalizaci nebo dokonce k úmrtí,“ upozorňuje MUDr. Zdeňka Jágrová
z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Jde přitom o zcela zbytečný hazard se zdravím. Vakcíny proti chřipce jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších a nežádoucí účinky jsou u nich velmi vzácné. Vakcína obsahuje usmrcené formy viru, které nemohou způsobit chřipku, ale aktivují imunitní systém k boji proti živému viru. „I přes oslabení vrozené složky imunity, je u diabetiků zachována schopnost reagovat na podání očkovací látky a vytvořit si tak účinnou protilátkovou ochranu. Proto je tak důležité, aby se diabetici proti chřipce očkováním chránili,“ dodává MUDr. Kubíčková.

Nechat se očkovat proti chřipce je možné především u praktického lékaře, ve zdravotních ústavech nebo v očkovacích centrech. Senioři nad 65 let a lidé z rizikových skupin mají tuto vakcínu dokonce plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Od letošního roku mají na ni nárok zdarma také zdravotničtí pracovníci a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví. Všichni ostatní mohou na vakcínu proti chřipce získat příspěvek z preventivních fondů zdravotních pojišťoven nebo u svých zaměstnavatelů.

Polovina října – ideální čas na očkování

V minulosti se za optimální období pro očkování proti chřipce považovalo září a říjen. Ukazuje se však, že začátek chřipkové sezóny se přesouvá spíše do zimního období.6 „Protože po očkování postupně ubývá ochranných protilátek, a to výrazněji u seniorů, je velmi důležité i jeho správné načasování. V největší míře by mělo být realizováno během října a listopadu a ideálně dokončeno do konce prosince, tedy v době, kdy obvykle začíná stoupat výskyt chřipky,“ vysvětluje MUDr. Kynčl. Očkování v pozdějším termínu má však stále smysl, je ale třeba počítat s tím, že ochrana proti onemocnění nastoupí až přibližně 2 týdny po podání vakcíny.6

Očkování proti chřipce a covid

Již s nástupem pandemie na jaře 2020 se šíření chřipky zastavilo a v dalších dvou sezónách jsme o ní téměř neslyšeli, což byl důsledek zvýšených hygienických opatření a nošení respirátorů.
S návratem do běžného režimu bychom proto měli letos očekávat mnohem vyšší aktivitu chřipkových virů než v předchozích dvou letech. „Někteří lidé se navíc domnívají, že je očkování proti covidu ochrání i před chřipkou. To však není možné. Jedná se o různé typy virů a kombinovaná vakcína zatím není k dispozici. Vakcínu proti chřipce i vakcínu proti covidu je ovšem možné bezpečně aplikovat v týž den,“ říká MUDr. Jágrová.

Nová vakcína - dobrá zpráva pro seniory

Novinkou je nová vysokodávková vakcína určená seniorům. Tato vakcína obsahuje 4x vyšší množství antigenu, díky čemuž seniory účinněji chrání před nemocí. U starších lidí totiž protilátky proti chřipce vyprchávají rychleji než u zbytku populace. Česká republika je třetí zemí Evropy (po Německu a Francii), kde je vakcína plně hrazena všem lidem ve věku 65+. U nás je nová vakcína letos k dispozici pouze ve velmi omezeném množství, v příštím roce by už ale měla pokrýt potřeby všech zájemců.8

 

 

Zdroje:

 

 

 

Více na www.stop-chripce.cz

6 způsobů, jak můžeme cvičením zvýšit svoji imunitu

Zdravý imunitní systém chrání naše tělo před bakteriemi, viry a dalšími patogeny, s nimiž se denně setkáváme. Významnou roli přitom hraje tělesné cvičení. Záleží ovšem na jeho pravidelnosti, délce a intenzitě. Jak cvičit, abychom byli zdraví?

 

„Obecně se doporučuje cvičit asi hodinu se střední až vysokou intenzitou. Důležitá je ovšem frekvence cvičení. Je skvělé, pokud si na nějakou vhodnou pohybovou aktivitu najdete čas každý den. Z vlastní zkušenosti vím, že se pak člověk cítí po všech stránkách lépe – tělo snadněji odolává nemocem, zlepší se metabolismus a také vytvořené endorfiny se postarají o dobrou náladu. Ale i v tomto případě platí – všeho s mírou. Pokud byste se totiž věnovali vysoce intenzivnímu dlouhodobému tréninku, a nedopřáli přitom svému tělu dostatek času na zotavení, mohli byste naopak v důsledku vyčerpání organismu svoji imunitu oslabit,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness, FISAF.cz.

A jak konkrétně může cvičení naši imunitu ovlivnit a podpořit? Odborníci se shodují na těchto šesti bodech.

 

  1. Povzbuzení buněčné aktivity

Podle některých výzkumů může cvičení střední intenzity stimulovat buněčnou imunitu tím, že zvyšuje cirkulaci (koloběh) imunitních buněk v těle. To se tak může lépe připravit na budoucí infekci tím, že ji dříve odhalí. Díky pravidelnému cvičení se tak stanete odolnějšími vůči infekcím a lépe se dokážete vypořádat s těmi stávajícími.

Tip: Podle odborníků už 30-45 minutami aerobního cvičení ve střední až vysoké intenzitě „rozpohybujete“ obranné buňky imunitního systému.

 

  1. Zvýšení tělesné teploty

Během cvičení se zvyšuje tělesná teplota a zůstává vyšší ještě krátkou dobu po jeho skončení. I když se jedná pouze o dočasné zvýšení teploty, může být (podobně jako v případě horečky) prospěšné pro imunitní systém, zabránit množení bakterií a pomáhat tělu lépe odpovědět na případnou infekci. Je však třeba připomenout, že se jedná pouze o domněnku, toto tvrzení nelze dostatečně ověřit.

 

  1. Lepší kvalita spánku

Pokud máme problémy se spánkem, může to negativně ovlivnit imunitní systém. Některé výzkumy poukazují na vyšší riziko infekcí a rozvoje kardiovaskulárních a metabolických poruch v důsledku snížení protilátek a produkce zánětlivých cytokinů u lidí s mírnými potížemi se spánkem. Naopak pravidelná fyzická aktivita může přispět k celkově lepší délce a kvalitě spánku.

 

  1. Snížení rizika civilizačních chorob

Pokud má člověk například srdeční onemocnění nebo cukrovku, může být pro jeho imunitní systém obtížnější bránit se infekcím a virovým onemocněním, jako je například COVID-19.

Právě cvičení může snížit kardiovaskulární rizikové faktory, zabránit vzniku cukrovky 2. typu nebo ji oddálit, zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a snížit klidovou tepovou frekvenci.

 

  1. Snížení zánětu

Zánět je normální obranná reakce imunitního systému. Akutní zánět nemusí nutně představovat problém, ale pokud tato akutní reakce zůstane nekontrolovaná, může přejít do chronické podoby a vést k řadě zánětlivých onemocnění.

Různé studie naznačují, že cvičení střední intenzity zánět snižuje, zatímco dlouhodobé zátěže vysoké intenzity mohou zánět ve skutečnosti zvyšovat. Z toho vyplývá, že středně intenzivní cvičení s vhodnou dobou odpočinku může zvyšovat účinnost imunitní reakce a zároveň snížit riziko chronického zánětu.

 

  1. Obrana proti stresu i špatné náladě

Podle některých výzkumů může mít stres zásadní dopad na pravidelnou funkci imunitního systému. „Máte chuť jít si po dlouhém pracovním dni zacvičit nebo se projet na kole? Děláte dobře. Je to totiž ten nejlepší způsob, jak se zbavit nahromaděného stresu a mít dobrou náladu. Už cvičení o střední intenzitě totiž může zpomalit uvolňování stresových hormonů a zároveň pozitivně ovlivnit neurotransmitery v mozku, které ovlivňují naši náladu a chování,“ vysvětluje Jana Havrdová z České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness, FISAF.cz.

 

Víte, že…

Podle Amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (U.S. Department of Health and Human Services – HHS) by většina dospělých měla každý týden absolvovat alespoň 150-300 minut aerobní aktivity střední intenzity nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity. HHS také doporučuje zařadit alespoň 2x v týdnu aktivity na posílení svalů, které zahrnují všechny hlavní svalové skupiny nohou, boků, zad, břicha, hrudníku, ramen a paží. 

 

Zdroj: U.S. Department of Health and Human Services (HHS)

 

 

Česká komora fitness reprezentuje český fitness sektor u nás, nastavuje standardy a zkoušky z fitness profesí, organizuje osvětové a odborné akce pro odbornou i laickou veřejnost, spravuje Český registr fitness profesionálů a propojuje český fitness sektor se zahraničím a s aktuálními poznatky a trendy. Více na www.komorafitness.cz

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. V současné době sdružuje 71 sportovních klubů, 2 159 registrovaných závodníků a každoročně pořádá okolo 40 sportovních soutěží. Odborníci ze Školy fitness profesionálů FISAF.cz mají už 25letou praxi ve vzdělávání instruktorů, kteří se zaměřují na sportování s dětmi, aerobik a zdravý pohyb. FISAF.cz např. zaštiťuje celorepublikové osvětové projekty Děti na startu a Česko se hýbe. Více na www.fisaf.cz

 

Zdroj: www.komorafitness.cz a www.fisaf.cz

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha