Přihlásit
header 1000 fit

Mýty o vodě a minerálkách

Nejčastěji kupujeme balené vody, protože se s nimi snadno dodržuje pitný režim, obsahují zdraví prospěšné látky a jsou chutnější než voda z kohoutku. Průzkum1) AquaLife Institutu také zjistil, že pokud spotřebitelé balené vody nekupují, je to kvůli tomu, že podle nich balená voda nenabízí nic navíc, je neekologická, obaly škodí zdraví. Aktuálně se objevuje čím dál více až neuvěřitelných mýtů, které se týkají právě pitného režimu, balených vod i minerálek.

 

Tři čtvrtiny populace vědí, že minerálky obsahují zdraví prospěšné látky, jak vyplynulo z výsledků průzkumu1), ale je až s podivem, s ohledem na balneologickou tradici v naší zemi, že čtvrtina spotřebitelů považuje minerálku za předraženou vodu. Více než polovina populace se překvapivě také domnívá, že minerálky se mohou pít jen v omezeném množství a mají se střídat – což platí jen u pár velmi silně mineralizovaných druhů, které zdaleka nepatří mezi nejnakupovanější výrobky.

 

„Přírodní minerální vody, lidově minerálky, jsou velmi kvalitní, čisté a neupravené, zcela bez obsahu chemických přídatných látek. Zároveň mají prokazatelný fyziologický účinek, proto nabízí tělu víc než obyčejná voda. Navíc když se potíme, ztrácíme tím i minerální látky, které musíme tělu zase dodat. K tomu jsou nejvhodnější minerálky,“ vysvětluje Ing. Klára Hálová, ředitelka AquaLife Institutu, a dodává: „pro každodenní pití se hodí slabě a středně mineralizované vody (s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l), které se mohou pít bez omezení a nemusí se střídat. Obavy z přemineralizování jsou tedy zbytečné. Silně mineralizované vody jsou vhodné při velké zátěži v namáhavých provozech, v letním období nebo při sportu, kdy se více potíme a ztrácíme minerální látky. Zvláštní kategorii pak tvoří léčivé minerální vody, které mívají velmi silnou mineralizaci a měly by být užívány po konzultaci s lékařem.“

 

Průzkum1) také ukázal, že alespoň občas kupuje balenou vodu 83 % obyvatel, třetina z nich minimálně jednou týdně. Většina ji kupuje pro sebe (79 %), polovina pro partnera či partnerku
(51 %), více než třetina pro děti (38 %). Výhradně k pití používá balenou vodu 69 % respondentů, ostatní i k vaření, přípravě pokrmů pro děti nebo hygieně (k omytí se v autě, na chatě aj.). Ženy
ve srovnání s muži významně častěji zmiňovaly, že balené vody kupují také pro návštěvy
a na cesty, výlety, muži nejvíce do práce. Ačkoli 43 % spotřebitelů uvedlo, že nejvíce kupuje minerální vodu, přičemž druhým nejčastěji kupovaným typem balené vody je voda pramenitá, nikdo z respondentů neví, v čem se tyto dva druhy vod liší.

 

 „Přírodní minerální vody obsahují alespoň jeden prvek s blahodárným působením na lidský organizmus. V tom je zásadní rozdíl mezi minerálními a pramenitými vodami, nikoli v mineralizaci. Minerálky doplňují tělu chybějící minerální látky, které lidský organizmus z principu potřebuje (například o hořčík, vápník, zinek, draslík nebo fluor) a umí je v této formě přijmout lépe než
z jiných druhů potravin. Mohou být různě mineralizované, tzn. mají různý obsah minerálních látek, od velmi nízkého až po velmi vysoký,“
objasňuje Ing. Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.

 

Kategorie balených vod zahrnuje nejen přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody, ale také balené vody pitné. Minerální, pramenité a kojenecké vody musí pocházet z chráněného podzemního zdroje původní čistoty – do jejich přirozeného složení není nijak zasahováno, nesmí se používat chemické úpravy, nedezinfikují se. To je zcela odlišuje od kategorie balených pitných vod,
které mohou pocházet i z povrchového zdroje a být chemicky upravené – podléhají totiž stejným požadavkům na kvalitu jako voda ve vodovodní síti. A tak si v lahvi můžeme koupit velice kvalitní podzemní vodu, ale klidně i obyčejnou pitnou vodu z kohoutku. Co kupujeme, to lze jednoduše zjistit na etiketě, kterou se proto určitě vyplatí číst.

 

 

1) Průzkum iniciovaný AquaLife Institutem mapoval znalosti, názory a postoje široké veřejnosti vůči balené vodě. Výzkum se zabýval tím, jaké balené vody lidé nakupují, jestli mezi nimi rozlišují, co si myslí o minerálních vodách,
a proto se zaměřil také na mýty, které okolo konzumace balených vod panují. Sběr dat probíhal formou online dotazování prostřednictvím panelu respondentů společnosti Médea Research. Průzkum proběhl v květnu 2021, zúčastnilo se ho 517 respondentů – vzorek byl vybrán tak, aby byl reprezentativní na online populaci ČR z hlediska pohlaví, věkových skupin (18+), vzdělání, regionu a velikosti místa bydliště.

 

AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.

Oblíbené květinové vody – jejich benefity a využití

Všichni víme, že rostliny mají velkou moc. Květové vody jsou na trhu pouze pár let, ale získaly si velkou oblibu. Není divu. Pojďme se tedy podívat, jak vznikají, proč by nás měly zajímat a jak je můžeme používat! 

 

Jak se vyrábí vody z květů

Říká se jim květové vody, ale také hydroláty nebo hydrosoly. Vznikají poměrně jednoduchým procesem – jsou vedlejším produktem parní destilace éterických olejů. Získávají se ponořením rostliny do nádoby s destilovanou vodou a zahřátím. Obsahují všechny prospěšné esence extrahované (= vyluhované) rostliny. Ve výsledku se od éterických olejů liší pouze tím, že jsou jemnější, a právě proto jsou vhodné k přímé aplikaci na kůži. 

 

 Přírodní radost ve spreji – 7 benefitů květinových vod

Výše zmíněný popis výroby lze aplikovat na jakékoliv čerstvé květiny, ale také na listy, plody nebo jiné rostlinné materiály. Zobecnit jejich výhody je proto obtížné, ne však nemožné. Pozornost si získávají především z těchto důvodů:

 1. Místo nachází v péči o pleť, aromaterapii i jako součást pokrmů či nápojů. 
 2. Pro svou univerzálnost je lze použít na jakýkoliv typ pokožky. 
 3. Skvěle hydratují kůži suchou a uklidňují kůži citlivou. 
 4. Jsou velmi jemné, a proto se hodí i pro děti. 
 5. V létě optimálně zchladí a osvěží. 
 6. Slouží k extra hydrataci před následnou péčí. 
 7. Čistí, zklidňují, dodávají sílu… stačí si vybrat tu správnou.

 Přehled nejoblíbenějších květinových vod a jejich vlastností

Dnešní trh nabízí tolik produktů, že se člověk snadno ztratí. Květinové vody jsou však svým složením tak jednoduché, že je snadné najít tu svou. Jaké v obchodech najdete nejčastěji? 

 

 1. RŮŽOVÁ VODA

Domovem těchto vod bývá nejčastěji Bulharsko. Právě tam jsou totiž nejlepší podmínky pro růst opojně vonící Rosa Domascena. Jejich esence jsou vhodné nejen pro pokožku, ale také pro vlasy, a dokonce i pro duševní zdraví. Uvádí se, že vdechování vůně růží zmírňuje úzkost, stres a příznaky migrény. Při použití na pokožku má ověřené protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Pomáhá obnovit bariéru pleti a její přirozenou hydrataci. Pokud si ji přidáme do ranní vody nebo odpoledního čaje, stimuluje metabolismus. 

 

Pečuje o kůži

Pleť: všechny typy, zejména normální až suchá, zralá, citlivá a podrážděná

 1. čištění/tonizace– Je úžasná pro každodenní čisticí rutinu, má totiž skvělé antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Nejlepší je ji používat po odlíčení, aby odstranila zbytky nečistot i odličovacího produktu. Pleť takto tonizuje a dodává jí zdravý a svěží vzhled. Mimo to snižuje sekreci kožního mazu, pomáhá minimalizovat pigmentové skvrny a bojuje proti stárnutí. 
 2. záchrana proti oteklým očím– Po probdělé oči, pláči nebo při alergických reakcích umí skvěle zafungovat. Stačí dát růžovou vodu do ledničky a potom do ní namočit kus látky nebo tamponku. Stačí 5–10 minut na očích a budou zase ve formě. 
 3. antipigmentační prostředek – Jelikož je silně regenerační, urychluje tvorbu nových, zdravých a zářivých vnějších vrstev pokožky. 
 4. zklidnění – Na podrážděnou pokožku je ideální. Maximální dávka neexistuje, takže dovoluje aplikaci podle potřeby. 
 5. popáleniny od slunce a vyrážky – Vodu stačí nastříkat na vatový tampon nebo přímo na dané místo, kdykoliv to kůže potřebuje. 
 6. relaxační koupel– Pro uvolnění těla a smyslů stačí několik lžiček. 

 

Pečuje o vlasy

Nejenže krásně voní, ale vlasy také hydratuje a dělá je lesklejší a živější. Po umytí si nastříkejte vodu přímo do vlasů. Potom si je na chvíli zabalte teplým ručníkem, osušte je a upravte jako obvykle. Je skvělé si vlasy osvěžit vodou v rozprašovači i kdykoliv během dne. 

 

Pečuje o dásně

Růžová voda poslouží i jako ústní voda, a je tak přírodní alternativou ke konvenčním produktům. Zubní plak sice neodstraní, ale spolehlivě zklidní dásně. 

 

Pečuje o naše zdraví a chutná 

Lze užít i vnitřně. Přidání 1–3 lžic do ranní vody zmírňuje stres, pomáhá trávení a podporuje celkovou hydrataci. Protože má typickou chuť, hodí se do některých koktejlů nebo na pečení. 

 

Růžová voda – Damašská růže BIO 100 ml

Cena: 199 Kč

 

 1. VODA Z BÍLÉ RŮŽE

Bílá Rosa Alba je olejnatý typ růže, který taktéž roste v bulharském růžovém údolí. Ve srovnání s klasickou růžovou vodou má lehčí a jemnější květinové aroma. Používá se k hydrataci, čištění, uklidnění a povzbuzení matné, stárnoucí a suché pokožky. Skvěle se hodí jako mlha na obličej i na celé tělo. 

 

Pečuje o kůži

Pleť: matná, stárnoucí, suchá a citlivá 

 

 1. čištění/tonizace– Účinkuje jemně, ale důkladně. 
 2. po opalování – Uklidňuje popálenou pokožku. Stačí opět nastříkat nebo nanést tamponkem. 
 3. relaxační masáž/tělová mlha – Díky terapeutickým a osvěžujícím vlastnostem pokožku, tělo i mysl povznáší, zbavuje stresu a dodává energii. 
 4. relaxační koupel –Oživení smyslů a lázeňský zážitek přímo ve vaší koupelně? No jasně, s trochou květinové vody. 

 

Pečuje o vlasy

Oplach růžovou vodou vlasy změkčí a provoní. Vmasírujte ji do kořínků a aplikujte i po celé délce. 

 

Je aromaterapeutická

Vůně růže osvěžuje prostory, oblečení i prádlo. Voní dost romanticky, což se někdy hodí! 

 

Pečuje o naše zdraví a chutná 

Funguje jako přírodní zvýrazňovač chuti. Je dokonalým doplňkem kulinářských výtvorů a nápojů. Hodí se do čaje i do sklenice vody. 

 

Růžová voda - růže Alba BIO 100 ml 

Cena: 209 Kč

  

 1. HEŘMÁNKOVÁ VODA

Vyrábí se destilací okvětních lístků heřmánku římského a slouží dobře všem typům pokožky, zejména jemné, suché a citlivé pokožce. Heřmánková voda je jednou z nejpoužívanějších květinových vod v péči o děti. Má totiž úžasné uklidňující a jemné, avšak velmi účinné antibakteriální vlastnosti. 

 

Pečuje o kůži

Pleť: normální až citlivá pokožka, trpící pigmentací 

 1. čištění/tonizace– Lze ji použít jako toner na konci čistícího rituálu. Jemně odstraňuje všechny zbytky nečistot a pomáhá rozjasnit a vyrovnat pleť. 
 2. antipigmentační prostředek – Má mírný rozjasňující účinek, vyrovnává pleť, pokožce dodává jasný vzhled a podporuje odstranění i prevenci pigmentových skvrn. 
 3. zklidnění očí – Zklidňuje podrážděné oči, eliminuje jejich napětí, snižuje otoky i tmavé kruhy. Pro ještě lepší výsledek doporučujeme dát na pár minut do ledničky. 
 4. péče o děti – Je antibakteriální a zklidňující. Hodí se na výrobu domácích vlhčených ubrousků. Aplikace pomocí tamponků nebo prosté nastříkání na dětskou pokožku. 

 

Pečuje o vlasy

U přirozeně blond nebo odbarvených vlasů heřmánková voda oživuje barvu a dodává jim lesk. Stačí pár stisknutí spreje. 

 

Heřmánková voda BIO 100 ml 

         Cena: 195 Kč

 

 1. LEVANDULOVÁ VODA 

Bulharsko je nyní největším světovým pěstitelem levandule a jejich levandulová voda je jednou z nejoblíbenějších květinových vod. Není divu, není to totiž jenom úžasný přírodní toner a silný odpuzovač hmyzu, ale také přípravek, který lahodí mysli a poskytuje okamžitou pohodu. 

 

Pečuje o kůži

Pleť: normální až mastná, citlivá nebo podrážděná

 1. čištění/tonizace– Protože má přirozené uklidňující a antibakteriální vlastnosti, je ideální pro pleť mastnou a aknózní. Stahuje póry, pleť čistí a akné léčí i mu předchází. Použít se dá jako pleťová voda nebo pro závěrečné dočištění. 
 2. uklidnění drobných oděrek a popálenin – Při aplikaci na drobné řezné ranky, popáleniny a oděrky poskytuje okamžitý komfort a působí antibakteriálně. 
 3. přírodní repelent – Její silné aroma odpuzuje hmyz. Doporučujeme stříkat přímo na tělo a na části nepokryté oděvem. A když už něco štípne, levandulová voda toto místo zklidní. 
 4. relaxační masáž – Uvolňuje svalové napětí a poskytuje okamžité uspokojení smyslů. Ideální pro masáž obličeje i celého těla. 
 5. vyrovnává pH a zklidňuje ekzém – Působí jako hojivý balzám. Vyrovnává pH pokožky, pomáhá i léčit a zvyšuje její přirozenou bariéru. 

 

Pečuje o vlasy

Stačí ji nastříkat do délek, aplikovat na konečky nebo vmasírovat malé množství přímo na pokožku hlavy. 

 1. pro podrážděnou pokožku hlavy a lupy – Zmírňuje svědění a podráždění.
 2. pro mastící se pokožku – Vyrovnává mazové žlázy, čímž reguluje sekreci mazu. 
 3. proti krepatění – Výborně hydratuje suché vlasy a dodává jim také vůni a lesk. 

 

Je aromaterapeutická

 1. úleva od stresu –Pokud jde o zmírnění stresu nebo úzkosti, levandule je skoro čarovná. 
 2. lék na nespavost– Opravdu uklidňuje. Stačí nastříkat malé množství na polštáře nebo dětskou postýlku. 
 3. relaxační koupel – Přimíchaná do teplé koupele pomáhá zklidnit pokožku, tělo i mysl. 

 

 

 Levandulová voda BIO 100 ml 

Cena: 195 Kč

 

 1. MÁTOVÁ VODA 

Voda z máty peprné se získává parní destilací čerstvých listů Mentha Piperita. Ze všech květinových vod to je ta nejvíc osvěžující, chladící a energizující. Je fajn jako přírodní toner a mlha na obličej, vlasy, pokožku hlavy i tělo. Proslavila se především svými antiseptickými a harmonizačními vlastnosti, takže je ideální pro aknózní a problematickou pleť a mastnou pokožku hlavy. 

 

Pečuje o kůži

Pleť: mastná, aknózní, podrážděná, sluncem spálená 

 1. čištění/tonizace– Voda z máty má úžasné vyrovnávací vlastnosti a pomáhá snižovat nadměrnou produkci kožního mazu. Zanechává pokožku čistou, měkkou, nabitou energií a tonizovanou. 
 2. popálení od slunce – Zklidňuje zarudnutí a okamžitě ochlazuje a uklidňuje. 
 3. přírodní deodorant – Nádherně voní, takže se dá použít proti nepříjemnému pachu nejen v podpaží. 
 4. péče o nohy  – Pomůže nohám relaxovat, osvěžuje plosky nohou a zjemní drsnou pokožku. A co víc – provoní i boty. 

 

Pečuje o vlasy

 1. uklidňuje seboreu – Harmonizuje a ulevuje, tudíž je vhodná pro použití na pokožce hlavy. 
 2. pomáhá s vypadáváním vlasů – Má povzbuzující a stimulační vlastnosti, takže pomáhá energizovat a podporovat růst nových vlasů. 

 

Je aromaterapeutická

Funguje jako vynikající osvěžovač vzduchu. K okamžitému osvěžení zatuchlého vzduchu v prostorách nebo skříni stačí pár zmáčknutí spreje. 

 Mátová voda BIO 100 ml 

Cena: 195 Kč

V Goodie najdete jenom produkty s dobrou karmou. Květové vody můžete vybírat na www.goodie.cz.

Pneumokokové infekce mohou být zákeřné ve všech obdobích života

Zkušenosti z pandemie potvrzují, že onemocnění covid-19 může mít škodlivé účinky na zdraví u kohokoli v jakémkoli věku. Přesto by se kvůli současné situaci nemělo zapomínat na prevenci dalších onemocnění a očkování proti nim odsouvat na vedlejší kolej. Jedněmi z nich jsou ta spojená s pneumokokem. Právě ta často komplikují akutní respirační infekce. Rizikovými faktory jsou věk do 2 let a nad 65 let, chronická onemocnění i kouření.

 

Pneumokoky patří k nejčastějším původcům bakteriálních nákaz dýchacích cest, zánětů středouší a zápalů plic. Bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje i závažná invazivní onemocnění, včetně meningitidy neboli zánětu mozkových blan, který bývá smrtelný až ve 23 % případů. Tento původce infekcí přitom není nijak vzácná bakterie.

 

Děti a mladiství jsou nejčastějšími přenašeči

Pneumokok se nachází běžně v nosohltanu 20–40 % zdravých dětí a 5–10 % zdravých dospělých. V kolektivech se ale vyskytuje až u 60 % batolat, včetně kmenů rezistentních k penicilinu. „Od šestého měsíce věku dítěte dochází ke kolonizaci nosohltanu jednotlivými sérotypy pneumokoků. Kolonizace ani nosičství není onemocněním. Tělo si vůči danému sérotypu během přechodné doby vytvoří imunitu a sérotyp eliminuje. Nedá se ale říct, že si imunitní systém vždy snadno poradí, infekci totiž vyvolá nejčastěji nově získaný sérotyp,“ vysvětluje prim. MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D., primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF OU, a dodává: „Možnost nakažení je jak od nemocných jedinců, tak od zdravých nosičů.“ Pneumokok se nevyhýbá ani školním dětem a mladistvým, kolonizace se týká 20–90 % z nich.

 

Vyvolává téměř polovinu všech zánětů středního ucha

Akutní zánět středního ucha je jednou z nejčastěji diagnostikovaných infekcí u dětí. Toto bolestivé onemocnění potká většinu dětí do 2 let. Pneumokokové záněty středního ucha představují riziko pro postižení sluchu, vzácněji může dojít k rozšíření infekce do centrálního nervového systému a rozvoji meningitidy. Při slizničních infekcích také může dojít k přestupu pneumokoka do krevního řečiště a otravě krve.

 

Nízká proočkovanost u dětí i dospělých

„V České republice došlo v důsledku vakcinace k poklesu invazivních pneumokokových onemocnění u dětí. Údaje z roku 2018 uvádějí dětskou proočkovanost 66,9 %. U dospělých tento trend není zatím bohužel pozorován. Nejzranitelnější skupinou z nich jsou senioři, jejichž proočkovanost je jen 13,7 %. Pokud by se podařilo proočkovat 85 % celkové populace, efekt kolektivní imunity by utlumil i kolonizaci,“ komentuje poslední dostupné údaje MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. Očkování proti pneumokokům je v ČR dostupné přes 10 let a v době zahájení očkování vzbudilo velký zájem mezi rodiči. V roce 2010 byla proočkovanost dětí do 11 měsíců historicky nejvyšší – 85 % a následující rok nebyl hlášen žádný případ invazivních pneumokokových onemocnění.

 

Minimálně šestkrát vyšší riziko pro některé diagnózy

Diabetici mají šestkrát, lidé s chronickým onemocněním plic sedmkrát a kardiaci dokonce desetkrát vyšší riziko invazivního pneumokokového onemocnění. Mezi rizikové faktory se ale řadí i vrozená nebo snížená obranyschopnost, orgánové transplantace, transplantace kostní dřeně, pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných, kochleární implantát i již prodělaná invazivní pneumokoková nebo meningokoková infekce.

 

Riziko také narůstá s věkem

„Pneumokok je jedním z nejčastějších původců zápalů plic a respiračních infekcí, které vedou k hospitalizacím u seniorů. Příčinou hospitalizace nebo úmrtí může být samotné pneumokokové onemocnění nebo následné stavy a zdravotní poškození. Výsledky několika studií potvrzují 2–8krát vyšší riziko vzniku akutního koronárního syndromu, srdečního selhání nebo výskytu srdečních arytmií po prodělaném pneumokokovém onemocnění,“ dodává prim. MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

 

Očkování není jedinou prevencí

Tou nejpřirozenější prevencí jakýchkoli chorob stále zůstává dodržování základní hygieny spolu se správnou životosprávou. Ke zdravému životnímu stylu patří hlavně pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, vyvážená strava a minimalizace stresu. „Prevencí je také řádná léčba a kompenzace chronických nebo predisponujících onemocnění, jako je například astma nebo imunodeficit. Prevencí je očkování proti pneumokokům, ale i proti chřipce, která oslabí imunitu proti pneumokokům, hemofilům a stafylokokům,“ dodává MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN Praha.

Hurá na výlet!

Konečně nám pandemiologická situace dovoluje pořádně se nadechnout. Pobytu na čerstvém vzduchu přeje i letní počasí, a tak hurá na výlet! Jakou svačinu si zabalit do batohu
na krátký nebo celodenní rodinný výlet, aby nehrozila zažívacími potížemi? Ještě důležitější je doplňování tekutin včetně minerálních látek, které se pocením ztrácí více než obvykle a pak tělu velmi chybí.

 

„Nedílnou součástí našich výletů jsou doma připravované svačiny. V letních dnech se však jídlo kazí hodně rychle, proto je třeba vybírat potraviny, které nepodléhají zkáze, nebo je uchovávat tak, aby se minimalizovalo riziko jejich zkažení. Z hlediska zažívacích potíží je určitě bezpečnější zastavit se a posvačit cestou čerstvé jídlo. Na delší cesty se doporučuje vzít si pro jistotu něco „malého“, kdyby na výletě nebylo na dosah občerstvení – zejména v době koronavirové jeden nikdy neví. Měly by to být suché potraviny, například celozrnné sušenky, tyčinky s ořechy a semínky, určitě ale bez polevy, dále ovoce, které je pevné a nehrozí jeho rozmačkání, třeba jablko, hruška, sušené ovoce,“ radí odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie
Mgr. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve VFN v Praze.  

 

Ještě větší pozornost než svačinám a pravidelnému režimu stravování bychom měli věnovat tekutinám a jejich pravidelnému příjmu. Když se více potíme, nejen při sportovních aktivitách,
ale třeba i jen při práci na zahradě, ztrácíme více tekutin a s nimi také minerální látky, které je nutné doplnit spolu s tekutinami. K tomu se velmi dobře hodí minerálky. Slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu, pokud se v létě více potíme, více se hýbeme a intenzivněji sportujeme, měly by přijít na řadu i vody silně mineralizované, které obsahují významnější množství minerálních látek. Při cestování je lepší počítat s tím, že nebude k dispozici zdroj vhodných tekutin k pití, a mít s sebou nápoje balené. 

 

„Voda v těle člověka představuje zhruba 85–45 % z celkové tělesné hmotnosti, nejvíce
u novorozených miminek a s věkem se její podíl přirozeně snižuje až na méně než 50 % u seniorů. Ztráta už pouhého jednoho procenta vody může vést od únavy a nesoustředěnosti (dostatečný pitný režim, především v dopoledních hodinách, může u dětí zlepšit školní výsledky) až ke zvýšení tělesné teploty o 1 °C. Při pětiprocentní dehydrataci se může člověk potýkat s nevolností, křečemi a třesem, při úbytku dalších pěti procent už se zmateností, halucinacemi i selháním ledvin,“
varuje odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie Mgr. Jitka Tomešová, nutriční terapeutka z Institutu dietologie a výživy.

 

Zmíněným i daleko fatálnějším problémům je možné předejít, pokud se naučíme vnímat svoje tělo
a jeho signály, že v těle chybí tekutiny. Většina lidí považuje za takový signál žízeň. Té je ale třeba předcházet, a vyhnout se tak komplikacím způsobeným ztrátou další vody. Důležité je pamatovat
na pití během celého dne a na pocit žízně vůbec nečekat. Naráz vypité dvě sklenice vody totiž tělem pouze bez užitku projdou, zatímco při upíjení dvou sklenic například během celého dopoledne organizmus vodu efektivně využije – průběžně a podle svých potřeb. Ideálním zdrojem tekutin jsou přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody, které jsou čisté, neupravené, velmi kvalitní
a neobsahují chemické přídatné látky.

 

„Množství a potřeba tekutin mají ještě větší význam v pediatrii než v případě dospělých pacientů,
a vyžadují proto větší pozornost. Děti mají procentuálně výrazně vyšší obsah vody v těle, vyšší podíl mimobuněčného (extracelulárního) prostoru i vyšší relativní denní obrat (příjem a výdej) tekutin než dospělí. U zdravého dospělého odpovídá denní obrat přibližně 1/7 mimobuněčné tekutiny,
u kojence od 1/3. Proto je potřeba tekutin u dětí vyšší. Zatímco pro dospělé je doporučený příjem tekutin při běžném režimu 35 ml/kg tělesné hmotnosti a den, u dětí to může být v závislosti na věku 100 i více ml/kg tělesné hmotnosti a den,“
vysvětluje dětský lékař MUDr. Peter Szitányi, Ph.D., člen AquaLife Institutu.

 

Je tedy nesmírně důležité, aby rodiče dohlíželi na pitný režim svých dětí a tekutiny jim aktivně nabízeli, zejména při fyzické zátěži nevyjímaje výlety. Vhodným zdrojem tekutin je pro děti přírodní pramenitá voda. Součástí každodenního pitného režimu dětí stejně jako dospělých by měly být také přírodní slabě nebo středně mineralizované vody, které doplňují tělu i důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík a fluor). Pokud je dítě aktivní, může bez výčitek i mírně slazený nápoj. Hodí se zejména před sportovní nebo jinou pohybovou aktivitou, kdy dítě energii
bez problémů využije. Výhodné jsou v tomto směru ochucené minerální vody, obsahující pouze třetinu cukru limonád.

 

Patero pitného režimu na výletech:

 

 1. Pijte vy i vaše děti průběžně celý den, a to i na cestách. Nepijte najednou velké množství tekutin, tj. více než 250 ml. Nečekejte na žízeň, to je pozdě, tělu voda už chybí.
 2. Zařaďte do pitného režimu vody s obsahem minerálních látek. V případě zvýšeného pocení
  tělo potřebuje s tekutinami i minerální látky, především sodík, draslík a hořčík. K jejich doplnění se nejlépe hodí přírodní minerálky.
 3. Při náročnější nebo delší fyzické aktivitě (např. celodenní túra, chození po horách, cyklovýlet), příjem tekutin zvyšte. Můžete se řídit barvou moči, která by měla být světlá (tmavě žlutá znamená nedostatek tekutin a hrozící dehydrataci). Dětem pití často připomínejte, snadno na něj zapomínají.
 4. Na výletě spojeném s větším výdejem energie si dopřejte i slazené nápoje. Tak akorát energie dodají tělu ochucené minerálky, které patří k nejméně sladkým nápojům.
 5. Na cesty si s sebou vezměte balenou vodu (přírodní minerální, pramenitou nebo kojeneckou),
  ať máte stále po ruce vodu vhodnou k pití.

 

AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.

Chřipková sezóna letos takřka neproběhla. O to horší může být ta příští.

 Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů spíše mimosezonní období a v našem regionu se téměř nevyskytovala. Není ovšem pochyb o tom, že s návratem k běžnému životu lze očekávat i návrat chřipkových virů a příští sezóna může být o to horší. Nejúčinnějším preventivním opatřením proti chřipce zůstává nadále očkování.

 

Poslední chřipková sezóna byla zcela výjimečná. V evropském regionu bylo zachyceno pouhých 816 pozitivních vzorků. Pro srovnání – v předchozí sezóně jich bylo v celém regionu téměř 12 tisíc a v sezóně 2018-2019 dokonce přes 16 tisíc. Oproti průměru předchozích šesti sezón se jedná o pokles  o 99,8 %.                    České laboratoře letos nezaznamenaly dokonce ani jeden pozitivní záchyt chřipky.1,9,10 „Není pochyb o tom, že důvodem takto nízkého výskytu chřipky, ale i mnohých jiných sezonních respiračních virů, byla přísná protiepidemická nařízení – od omezeného shromažďování přes uzavřené školy a zvýšená hygienická opatření až po nošení roušek a respirátorů,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

To, že se počet případů chřipkových onemocnění snížil na minimum, ovšem neznamená, že tato nemoc byla vymýcena. Chřipkové viry jsou tu s námi staletí, možná i tisíciletí, a nedokázaly je vymýtit ani nejrůznější pandemie, které lidstvo za tu dobu postihly. Pořád totiž překvapují něčím novým. „Nikdo dodnes neví, proč během chřipkové sezóny postihnou zhruba 10 % světové populace, způsobí úmrtí statisíců lidí, a pak po určité době zmizí, aby se za tři čtvrtě roku objevily znovu a v jiné podobě – s odlišnou antigenní výbavou, a jednou za čas dokonce se schopností vyvolat pandemii. Nelze proto předvídat, jak závažné mutace chřipkových virů se mohou v následujících obdobích objevit,“ upřesňuje MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Chřipku přitom neradno podceňovat – jde o velmi nebezpečnou infekci, která může postihnout všechny orgány, nejen ty dýchací, jak se mnozí mylně domnívají. Dokáže kupříkladu způsobit závažné kardiovaskulární komplikace, a to i u dospělých starších 40 let bez předchozího srdečně-cévního onemocnění. Podle posledních studií se v průběhu několika dnů po prodělané chřipce u této skupiny osob dokonce zvyšuje až 10x riziko infarktu myokardu a 8x riziko mozkové mrtvice.7,8 

Vakcinace jako účinný nástroj ochrany

Lze téměř s jistotou říct, že normalizace života společnosti zcela jistě povede i k normalizaci výskytu chřipky. Není možné vyloučit ani nebezpečný souběh chřipky a covidu-19, jehož se odborníci obávali před poslední sezónou.11 Ve srovnání s ní nastal ale patrný posun – jak na chřipku, tak už i na covid-19 jsou k dispozici vakcíny.1 Ty chřipkové se používají již přes 60 let, jsou bezpečné a lze jimi očkovat děti od 6 měsíců i těhotné ženy. Vysokou účinnost těchto očkovacích látek dokládají i výzkumy – u zdravé populace snižují výskyt chřipky o 70–90 %, u seniorů po očkování klesá především riziko závažného průběhu a úmrtí. Nežádoucí účinky jsou navíc u těchto vakcín velmi vzácné.4,5,6

Dobrou zprávou je, že během koronavirové pandemie u nás zájem o vakcinaci proti chřipce výrazně stoupl. Dokonce natolik, že poprvé ani navýšené množství dovezených chřipkových vakcín nestačilo pro všechny zájemce. Přesto je proočkovanost proti chřipce v České republice ve srovnání s jinými zeměmi západní Evropy stále velmi nízká a nedosahuje ani 10 %. Každoroční očkování je přitom stále tím nejúčinnějším způsobem, jak se chřipce bránit. Neměli bychom na to zapomínat ani nyní, kdy se svět točí hlavně kolem vakcinace proti covidu-19.3

 

Zdroje:

http://www.szu.cz/tema/prevence/ockovani-proti-sezonni-chripce-otazky-a-odpovedi

ECDC: Seasonal influenza 2018-2019. Annual Epidemiological Report. Dostupné z: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/AER_for_2018_seasonal-influenza-corrected.pdf

 • Paget J, Caini S, Cowling B, Esposito S, Falsey AR, Gentile A, Kyncl J, MacIntyre C, Pitman R, Lina B. The impact of influenza vaccination on the COVID-19 pandemic? Evidence and lessons for public health policies. Vaccine 2020;38(42):6485-6486.

 

Více na www.stop-chripce.cz nebo na www.ockovaniprotichripce.cz

Dovolená s Flexi Pass CARD

V posledních týdnech se vládní opatření pomalu, ale jistě rozvolňují, a tak mnozí z nás po měsících strávených doma začínají konečně plánovat dovolené a výlety. A přestože to venku na léto zatím nevypadá, prázdniny jsou doslova za dveřmi. Pokud vlastníte Flexi Pass CARD můžete se navíc těšit i na řadu výhod, které vám v letošní sezóně přinese. Volnočasové benefity totiž můžete uplatnit u řady cestovních kanceláří a ubytovacích zařízení nebo si za ně zpestřit dovolenou zajímavými aktivitami. U vybraných partnerů navíc získáte slevu nebo služby navíc.

 

Flexi Pass CARD využívá více než čtvrt milionu lidí po celé České republice. Volnočasové benefity jsou obzvlášť oblíbené v letních měsících, kdy je mnoho držitelů využívá k zaplacení dovolené u nás i v zahraničí. Využití je opravdu pestré, protože v partnerské síti máme více než deset tisíc akceptačních míst. Na své si tak přijde opravdu každý,“ říká Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity.

 

 

 

Potřebujete si pořádně odpočinout?

Poslední rok byl náročný a plný změn, přibývá tak lidí, kteří letos touží po odpočinkové dovolené, kde chtějí vypnout a dobít si baterky. Patříte mezi ně? Vyberte si zájezd k moři od partnerských cestovních kanceláří a agentur Fischer, Čedok nebo Invia. Dáváte přednost tuzemsku? Pronajměte si chatu nebo chalupu u  partnera

Sodexo -  Chatyachalupy.cz nebo využijte speciální nabídky od Hotel Port, který se nachází přímo na břehu Máchova jezera. Při rezervaci pobytu na 7 nocí dostanete jednu gratis.

  

Vyrazte do přírody

O pobyty v přírodě je čím dál větší zájem. Není se čemu divit, protože kontakt s přírodou má blahodárný vliv na psychické a fyzické zdraví. I v tomto případě můžete využít Flexi Pass CARD. Podívejte se na nabídku  partnera Sodexo - Terapie v lese a vyberte si programy a cesty v přírodě vedené profesionály. V případě, že toužíte po dovolené s celou rodinou, půjčte si karavan u Karavanycesko.cz a projeďte Česko křížem krážem.Pro milovníky adrenalinu a sportu        

Chybí vám po měsících na home office adrenalin? Podívejte se na Zážitky.cz a vyberte si ze široké škály aktivit, jako jsou seskok padákem, jízda v závodním automobilu či paintballová přestřelka. Pokud vás lákají vyhlídkové lety, využijte speciální nabídky od  Aeroklub Plasy, který vám navíc poskytne bezplatnou prohlídku letového parku.

 

Dovolená, na kterou jen tak nezapomenete

Chtěli byste na dovolené zažít něco nevšedního, na co budete ještě dlouho vzpomínat? U   partnerů Sodexo - Slevomat nebo Alegria si můžete vybrat ze široké nabídky zážitků a kurzů. Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo nebo si vyzkoušejte workshop kaligrafie či kurz vaření.

 

 

 

Více informací o tom, kde lze benefity čerpat najdete na www.mujpass.cz.

 

Věděli jste, že…

každý rok můžete volnočasovými benefity zaplatit rekreaci či zájezd v hodnotě až 20 tisíc?

 

 

Více informací na  www.sodexo.cz, Photo by: © Shutterstock

Oční poradna: Co je příčinou kruhů pod očima a jak se jich bezpečně zbavit?

Kruhy pod očima trápí ženy, muže i děti. Co stojí za jejich vznikem, jak je šetrně odstranit, zda fungují „babské rady“ a čemu věnovat pozornost při výběru kosmetiky či kliniky, kde se odstraňování kruhů pod očima věnují?

Na vznik kruhů pod očima má vliv několik faktorů. Hlavní roli hraje genetika. Každý člověk je k tvorbě kruhů pod očima náchylný jinak. Objevit se mohou v jakémkoli věku a trápí ženy i muže. „Kůži pod očima máme od narození tenčí než jinde na těle. U všech se s věkem dále ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku v obličeji. Jsou tak snadněji viditelné cévy, které propůjčují očnímu okolí tmavší odstín. Vliv na namodralý nádech může mít také zvýšená produkce pigmentu melaninu v očním okolí. I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího. Objevit se mohou například během těhotenství,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Kruhy pod očima mohou být také varovným signálem, že je uvnitř těla něco špatně. Bývají spojovány například s onemocněním štítné žlázy. Objevují se při onemocnění srdce, ledvin, jater či trávicího systému. Na tmavé zbarvení mohou mít vliv i některé léky. Tak jako existuje mnoho příčin vzniku kruhů pod očima, je známa i spousta „lidových rad“, jak se jich zbavit. Většina ale funguje jen krátkodobě. „Studené obklady zúží cévy pod kůží, tím zmírní kruhy pod očima, avšak jen na chvíli. Podobný účinek mají i čajové sáčky s černým či zeleným čajem obsahující kofein. Masáže očního okolí napomáhají lepšímu proudění krve, čímž se modravé zabarvení redukuje. Plátky brambor či okurky jistě ničemu neuškodí, ale s největší pravděpodobností ani problém dlouhodobě nevyřeší,“ vyjmenovala Bohdana Polišenská, lékařka oční kliniky Gemini.

Odstraněním kruhů pod očima se zabývají výrobci kosmetiky či kliniky estetické medicíny, ale i jiná zdravotnická zařízení. Způsobů, jak se „namodralé kůže“ pod očima zbavit, je vícero. „Při úbytku tuku s propadlinami pod očima je vhodná aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou či aplikace intradermálních nití, které zároveň pomáhají zpevnit jemnou kůži. Existují i laserové metody jako například IPL laser, které mohou zmírnit kruhy pod očima způsobené zvýšenou pigmentací. Pro udržení dobrého stavu očního okolí je důležitá pravidelná péče, která zároveň pomáhá předcházet vzniku hlubokých vrásek. K té patří používání krémů určených pro oční okolí, vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů, pravidelný pitný režim a dostatek spánku,“ doplnila Bohdana Polišenská.

Zákroky a kosmetika ale mohou představovat riziko pro samotný zrak. Pokud se člověk rozhodne pro odstranění kruhů pod očima, vyplatí se kosmetiku nebo kliniku velmi pečlivě vybírat. „Krémy s hydrochinonem mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Retinoidy, které se užívají zejména k léčbě kožních onemocnění, se nesmí používat v těhotenství – mohou poškodit vývoj plodu. Laserové metody jsou pak spojeny s nutnou ochranou samotných očí kvůli prevenci zánětu. Použití chemického peelingu či bělicích prostředků je kontroverzní, na jemné kůži očního okolí může vyvolat alergickou reakci, a pokud se dostane do oka, tak i oční zánět. V krajním případě hrozí ztráta zraku při neodborné aplikaci výplně,“ upozornil Pavel Stodůlka z oční kliniky Gemini. Klinika se věnuje vedle oční chirurgie i službám estetické medicíny. Některé pobočky nabízí několik alternativ k odstranění kruhů pod očima - aplikaci kyseliny hyaluronové nebo dermálních nití.

Poslouchejte žízeň!

Každý třetí člověk na světě nemá přístup k bezpečné pitné vodě, a 144 milionů lidí tak musí pít závadnou vodu, protože žádná jiná není k dispozici. Čistá voda je přitom spolu
s dostatečným hygienickým zázemím nezbytnou podmínkou pro prevenci šíření nebezpečných nemocí, včetně koronavirů.1) Ve vyspělých zemích je pitné vody dostatek, ať už obyčejné, nebo přírodní pramenité a minerální. Přesto spousta lidí trpí žízní a potýká se se zdravotními problémy – zbytečně, protože zanedbává svůj pitný režim. 

 

„Pravidelný a vhodný pitný režim je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných. Opomíjení pitného režimu je o to méně pochopitelné v situaci, kdy jedna část světa bojuje s nedostatkem nezávadné pitné vody, zatímco druhá, která jí má dostatek, pitnou vodou plýtvá, aniž by ji lidé v dostatečném množství pili,“ říká Mgr. Jitka Tomešová, odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie, a dodává: „navíc máme tu výhodu,
že si můžeme vybírat mezi vodou obyčejnou, přírodní pramenitou, minerální a kojeneckou, případně mezi různými příchutěmi vod nebo i limonád a džusů, které by však měly tvořit v pitném režimu co nejmenší podíl.“
  

 

Voda v těle člověka představuje zhruba 85–45 % z celkové tělesné hmotnosti, nejvíce
u novorozených miminek a s věkem se její podíl přirozeně snižuje až na méně než 50 % u seniorů. Právě senioři, kteří obecně mají s příjmem tekutin největší problém, jsou k jejich nedostatku nejcitlivější. Voda v těle zdravého dospělého muže tvoří okolo 63 %, u žen okolo 53 % – u muže s hmotností 85 kg tvoří voda 53 kg, u ženy s hmotností 65 kg představuje voda jen 34,5 kg a stále
je to v pořádku. Nejvíce vody je obsaženo ve svalové tkáni, proto špatný pitný režim vede přeneseně k úbytku svalové hmoty.

 

„Ztráta už pouhého jednoho procenta vody může vést od únavy a nesoustředěnosti (dostatečný pitný režim, především v dopoledních hodinách, může u dětí zlepšit školní výsledky) až ke zvýšení tělesné teploty o 1 °C. Při pětiprocentní dehydrataci se může člověk potýkat s nevolností, křečemi a třesem, při úbytku dalších pěti procent už se zmateností, halucinacemi i selháním ledvin,“ varuje nutriční terapeutka Mgr. Jitka Tomešová z Institutu dietologie a výživy a doplňuje: „pro jinak zdravého muže představuje deficit 5 % tekutin ztrátu asi 2,75 l vody, 10% deficitu odpovídá 5,3 l vody.
U seniora může dojít k vážným projevům dehydratace už při ztrátě necelých 2 l, resp. 3,8 l. Úbytek tekutin močí, pocením, dechem a stolicí za jeden den představuje asi 3 l – senior se tak může dostat do vážné situace již při nedostatečném doplňování tekutin během pouhého jednoho dne. Zdravého dospělého muže čekají stejné potíže během zhruba dvou dnů, zcela bez vody přežije asi týden. Pokud se navíc přidá horečka, průjem nebo zvracení, je celý proces rychlejší. Důležité je také
si uvědomit, že 1 l vody odpovídá zhruba 1 kg, proto při rychlém zhubnutí 1 kg hmotnosti (například při průjmu) to znamená ztrátu 1 litru vody.“

 

Zmíněným i daleko fatálnějším problémům je možné předejít, pokud se naučíme vnímat svoje tělo
a jeho signály, že v těle chybí tekutiny. Nejznámějším, ale nesprávně pochopeným signálem
je žízeň. Většina lidí ji chápe jako povel napít se. Žízeň ale už představuje nedostatek tekutin v těle. Čekat na žízeň proto není správný přístup, je třeba jí předcházet, a vyhnout se tak komplikacím způsobeným ztrátou další vody. Ideálním zdrojem tekutin jsou přírodní minerální, pramenité
a kojenecké vody, které jsou velmi kvalitní, čisté a neupravené, bez chemických přídatných látek.

 

„Pocit žízně často nepociťují rizikoví senioři a obézní lidé, v jejichž těle tvoří voda také menší podíl než u zdravých lidí se zdravou tělesnou hmotností. Starší i obézní lidé by se proto měli zaměřit
na jiné projevy nedostatku tekutin v těle, jako je například sucho v ústech, suchá kůže (a předčasné projevy stárnutí u mladších osob), bolesti hlavy nebo zácpa. Dehydrataci si může každý ověřit jednoduše tím, že uchopí mezi dva prsty kousek kůže na hřbetu předloktí a poodtáhne ji. Pokud kožní řasa drží tvar a do původního stavu se vrací jen velmi pomalu, je v těle vody nedostatek. Všechny tyto příznaky by měly co nejrychleji vést k zamyšlení nad tím, kdy jsme se napili naposledy a jestli zvládneme za celý den vypít dostatek tekutin,“
doporučuje Mgr. Tomešová.

 

Mnoho lidí řeší nedostatečný pitný režim tak, že pití dohánějí v odpoledních a především
ve večerních hodinách. Práce ledvin a vylučování je potom nenechají v klidu spát, navíc tělo vystavují zbytečným výkyvům, ve kterých má nejprve vody nedostatek a potom zase přebytek.
Při nedostatku vody tělo své vnitřní procesy zpomaluje, při nadbytku se snaží aktuálně přebytečné vody zbavit a musí naopak nadměrně zrychlit. Důležité je proto pamatovat na pití během celého dne a na pocit žízně vůbec nečekat. Jednorázově vypité dvě sklenice vody tělem jednoduše pouze projdou, na rozdíl od dvou sklenic upíjených průběžně například během celého dopoledne. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou vedle obyčejné vody především přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík a fluor).

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha