Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Vítězkou v Berouně se stala osmnáctiletá thajská golfistka Thitikulová

Vítězkou třetího ročníku golfového turnaje Tipsport Czech Ladies Open se stala thajská osmnáctiletá golfistka Atthaya Thitikulová se skóre -15, o ránu zpět skončila Španělka Nurria Iturriosová. Z českých hráček se nejlépe umístila Sára Kousková, která obsadila dělené 17. místo a byla i nejlepší amatérkou v soutěži.

Nedělní program provázelo skvělé golfové počasí, které přispělo k častému skórování těch nejlepších. Do finále doslova vlétly Leonie Harmová (Německo) a Indka Dikša Dagharová, ale německé hráčce začal docházet na druhé devítce dech, zatímco Španělka Nurria Iturriosová se držela poblíž vedoucích pozic a po chybách soupeřek v závěru hrála o titul. Jenže na rozdíl od vítězky nedokázala na 18. jamce proměnit birdie šanci a skončila druhá.

Svoji prohru ale vzala sportovně. „Je to golf, pár puttů mi nevyšlo, bylo to o ránu. Jsem přesto spokojená, a protože nehraji na štěstí, povzbudí mě to zase k dalšímu tréninku,“ prohlásila Španělka.

 Osmnáctiletá Thajka Atthaya Thitikulová dohrála třetí kolo o flight dřív a snažení své soupeřky nesledovala, chystala se na případné play-off. Reakce publika směrem k putting greenu ale byla zřejmá a golfistka propukla v radostný pláč. Berounský titul a šek na 30 tisíc eur poputuje letos do Asie. „Byly to skvělé dny na skvělém hřiště, děkuji za celý turnaj všem organizátorům, pro mě je to další výjimečný den mé kariéry. Mé poděkování patří také celé rodině, která mě podporuje,“ prohlásila vítězka.

 Další skvělý turnaj za sebou má za sebou Sára Kousková. Nejlepší česká amatérka po nedávném vítězství na turnaji LETAS se neztratila i mezi evropskou elitou a stejně jako před rokem se stala nejlepší amatérkou turnaje. Loni byla dvacátá, letos se posunula o tři příčky výše V dnešním kole zapisovala pět birdie, dvě bogey a celkové skóre -8 (70+69+69).

 „Byly to krásné tři dny, jsem ráda že jsem potvrdila loňské 20. místo, zase jsem se o něco posunula vzhůru. Pořád to je pro mě především získávání zkušeností,“ okomentovala svoje umístění nejlepší česká golfistka v turnaji.

 Ani další české hráčky nezklamaly, i když se jim už nepodařilo udržet kontakt s nejlepšími. Tereza Koželuhová doplatila na ránu do greenu na 16. jamce, kde se obtížně vyhrávala z vysoké trávy a double bogey ji zbrzdilo v rozletu, ale za konečný výsledek –4 (71+71+70) si polepšila  o tři desítky proti loňskému umístění, obsadila dělené 33. místo.

 „Jsem spokojena, já to mám vždycky tak, že jedna jamka nevyjde. Ale potvrdila jsem si umístění z Itálie,“ připomněla tři týdny starý výsledek z předchozího turnaje LET. A radost udělal svému otci Lubošovi, který dnes končící turnaj řídil jak promotér.

Kristýna Napoleaová jako jediná zbývající česká profesionálka v soutěži brala konečné dělené 47. místo s výsledkem -2 (70+71+73), amatérka Jana Melichová -1 (72+72+71) došla do cíle na 51. pozici.

Při vyhlášení se dočkal ocenění hlavní greenkeeper Martin Šindler, který dokázal přes problémy s počasím se svým týmem připravit výborný stav hřiště. A velkého aplausu se vedle vítězek dočkala finská golfistka Sanna Nuutinen, která na deváté čtyřparové jamce zaznamenala naprosto neobvyklé hole-in-one, za které ji pořadatelé věnovali hodinky od Hodinářství Bechyně.

 

Aktuální informace najdete na turnajovém webu czechladiesopen.cz/cs/

Čtyři české golfistky si zahrají finále v Berouně, v čele Španělka Iturriozová

Čtyři české golfistky prošly dvoukolovým sítem do finále třetího ročníku Tipsport Czech Ladies Open v Berouně ze série Ladies European Tour. Nedělní finále si zahrají Sára Kousková, Kristýna Napoleaová, Tereza Koželuhová a Jana Melichová. V čele turnaje je s náskokem jedné rány Nurria Iturriozová ze Španělska.

 

Průběh druhého dne na berounském hřišti vynahradil hráčkám i divákům trochu divoký průběh úvodního hracího dne, kdy se začínalo později, přerušovalo se kvůli bouřce a nakonec ani nedohrálo. Dnes už šlo všechno podle plánů pořadatelů: ranní dohrávka měla hladký průběh. Hráčky hned poté startovaly do svých plánovaných hracích časů a příjemné počasí plynulé hře jen nahrávalo.

 

Po úvodním kole byla na čele ve spoluvedení trojice hráček na skóre -6 včetně Itturiozové, ale druhé kolo zamíchalo jak s pořadím v TOP 10, tak s hranicí cutu, která klesla na even par. Přes tradiční hranici úspěchu a neúspěchu se přeneslo nakonec 64 hráček, které pokračují v soutěži. Mezi nimi jsou tři české amatérky, kterých se ale nebude týkat boj o rozdělení 200.000 eur, vítězka bere 30.000 eur.

 

Sobota také potvrdila, že Češky nebudou hrát zdaleka vedlejší roli. Každou další jamkou se prodírala do horních pater jednadvacetiletá Sára Kousková, jednu chvíli dokonce figurovala v desítce nejlepších. Na předposlední sedmnáctce, nejlehčí tříparové jamce, nečekaně po chybě ztratila ránu, ale konečné skóre -5 (70+69) ji už ani netrápilo. „Vše šlo podle plánu, ani ta chyba mě příliš netrápí, turnaj mám dobře rozehrán a stále to beru především jako získávání zkušeností pro můj chystaný přechod k profesionálkám,“ prohlásila česká reprezentantka.

 

Dál jsou i její amatérské kolegyně: Tereza Koželuhová si sice trochu ohrozila postupové plány na 15. jamce, kde zahrála po špatné volbě hole double-bogey, ale její výsledek -2 (71+71) stačil na cut s náskokem dvou ran, přesně na ránu jde dál i Jana Melichová (72+72). Ve výborné hře z úvodního kola pokračovala dnes také Kristýna Napoleaová (70+71) a je nejpříjemnějším překvapením z pohledu českých golfistek.

 

V čele se usadila na skóre -10 (66+68) španělská trojnásobná šampiónka z Ladies European Tour Nurria Iturriozová, která kráčí sebevědomě za dalším úspěchem své kariéry. „Dnešní podmínky nebyly o moc jednodušší, než ty páteční. V noci znovu pršelo, hřiště je stále promočené a dopoledne navíc byla vysoká vlhkost vzduchu, ale na to já jsem z Mallorky zvyklá. V neděli se soustředím, abych dokázala znovu skórovat, pak by úspěch mohl přijít,“ svěřila se drobná Španělka.

 

Finále ale nebude pouze o její hře. Hned za ní se seřadila celá řada hladových hráček v čele se Sandrou Gal (-8), kterou stejně jako Češky přišla dnes povzbudit řada tuzemských diváků a jejich přízně se dočká i v neděli. Na stejném skóre je třicátá hráčka světa Atthaya Thitikulová z Thajska, o další dvě rámy zpět je Slovinka Pia Babnik.

 

Nedělní program startuje v 9:00, přímý přenos v O2TV a TV Tipsport začíná ve 12:00 hod. Pro diváky je vstup do resortu opět zdarma.

 

 

Aktuální informace najdete na turnajovém webu czechladiesopen.cz/cs/

Tipsport Czech Ladies Open: Divací jsou na turnaji vítáni

Vše je připraveno, vrcholný turnaj profesinálního golfu žen, Tipsport Czech Ladies Open v Beroun GC, může začít.

Po středečním Pro-Am a čtvrtečním tréninkovém kole odstartuje třídenní soutěž Ladies European Tour s dotací 200 000 eur v pátek 25. června, s cutem pro top 60 v sobotu 26. června a finále 27. června. 

Divací mají volný přístup na hřiště a mohou se těšit, že podpoří nejen české golfistky, mezi kterými letos chybí nejlepší česká profesionálka Klára Spilková, která startuje na  LPGA v USA i největší hvězdy mezi než patří Sandra Gal, německá hráčka českého původu.

Hřiště je ve skvělém stavu.“A bylo fajn, že jsme zde mohly trénovat díky místnímu klubu už v minulém týdnu. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že greeny jsou opravdu výborné,” prohlásila na  tiskové konferenci nejlepší česká amatérka Sára Kousková, která je podle bookmakerů největší tuzemskou favoritkou na dobré umístění.

Greeny mají mít podle viceprezidenta klubu Michala Tůmy rychlost kolem 10,5 stopy, ale s potenciálem i na 11 stop.

Turnajový ředitel Joao Pinto je také přesvědčen, že hřiště je ještě v lepší kondici než loni v srpnu. “Jsem nadšený, čeká nás skvělý turnaj, bude to oslava golfu. Jsme rádi, že po všech těch potížích s pandemií můžeme hrát a zde navíc s diváky, což vyhovuje hráčkám, mají rády atmosféru,” uvedl Portugalec.

Zástupce titulárního sponzora z Tipsportu připomněl, že na turnaj už jsou vypsány sázky jak na celkové vítězství, tak umístění českých hráček. Českou favoritkou je Sára Kousková, ale zcela největší adeptkou na absolutní vítězství je sedmnáctiletá Slovinka Pia Babnik (10:1), která nedávno vyhrála první turnaj LET v kariéře.

Tipsport Czech Ladies Open se uskuteční potřetí v řadě. V roce 2019 se hrálo poprvé na Karlštejně, od roku 2020 je dějištěm Beroun Golf Club. První ročník vyhrála Carly Booth ze Skotska, před rokem triumfovala Dánka Emily Kristine Pedersen, která následně vyhrála celý ročník Ladies European Tour.

Svůj první přímý golfový přenos vysílá O2 TV Sport, v sobotu od 11 do 14 hodin a v neděli od 12 do 16 hodin s tím, že právě v sobotním televizním oknu dostanou příležitost české hráčky i zahraniční hvězdy. Páteční úvodní kolo zahajují naopak odpoledne. On-line přenosy bude vysílat také TV Tipsport.

Na turnaj jsou vypsány i dvě ceny za hole-in-one. Na 6. jamce je to šek na 10 000 euro od Tipsportu a na 17. jamce hodinky od Hodinářství Bechyně. Celkové náklady turnaje jsou podle promotéra Luboše Koželuha ze společnosti Premier Sports okolo 8 milionů korun.

Kompletní Informace o příjezdu na hřiště Beroun GC, parkování, možnosti pohybu okolo jamek a občerstvení najdou diváci na www.czechladiesopen. Průběžné výsledky turnaje po jamkách budou aktualizovány v reálném čase na www.ladieseuropeantour.com, kde diváci najdou i startovní časy na jednotlivé hrací dny.

Tipsport Czech Ladies Open: Pole hvězd potvrzeno

Týden před startem největšího golfového turnaje žen na českém hřišti, Tipsport Czech Ladies Open 2021 v Beroun GC, je známa konečná podoba startovní listiny.

Mezi 132 hráčkami na Ladies European Tour s prize money 200 000 eur bude 11 Češek: pět profesionálek a šest amatérek.

PROFESIONÁLKY

Jako domácí profesionálka se nakonec vešla také Lucie Hinnerová, která doplnila již potvrzenou čtveřici Eva Koželuhová, Kristýna Napoleaová, Kateřina Vlašínová a Šideri Váňová.

AMATÉRKY

Šestici českých amatérek tvoří čtyři, které studují a také úspěšně hrají na amerických univerzitách. Sára Kousková (Texas) je nedávnou první českou vítězkou profesionální LET Access Series na Konopišti, loni v Berouně skončila celkově dvacátá. Úspěšně se letos přidala také Tereza Melecká (East Tennessee), která byla na Konopišti třetí a pak na další LET Access Series, Montauban Ladies Open, obsadila skvělé druhé místo. Na tomtéž turnaji dohrála jako patnáctá Jana Melichová (Old Dominion), která tak navázala na devátou příčku z domácího turnaje LETAS. V top 30 na Konopišti skončily také Patricie Macková (Maryland) a Tereza Koželuhová. Ta předtím v květnu na Ladies European Tour v Itálii prošla cutem a obsadila 35. místo mezi evropskou elitou, stejně tak loni postoupila do finálového kola v Berouně. Poslední domácí amatérkou na startu je osminásobná mistryně Beroun GC, 20letá Natálie Chocholová.

ZAHRANIČNÍ HVĚZDY

Poprvé v profesionální kariéře se na českém hřišti představí Sandra Gal. Narodila se českým rodičům v Německu, vystudovala University of Florida a je vítězkou na LPGA (Kia Classic 2011), stejně jako bývalou členkou týmu Evropy v Solheim Cupu (2011 – vítězství – a 2015). Nedávno získala americké občanství a po delší nemoci se bude pokoušet vrátit do turnajového rytmu právě startem v Berouně, kde trénuje, pokud pobývá v Praze. K jejím úspěchům patří mj. 3. místo na US Women´s Open 2012 a také titul mezinárodní amatérské mistryně Česka na rány (Cihelny 2007). Sandra repezentovala Německo na olympijských hrách 2016 v Riu. Mluví stále výborně česky a do země svých rodičů se často vrací, stejně jako další startující Němka českého původu, Franziska Friedrich.

Nejžhavější formu posledních dní ukazuje mladičká Slovinka Pia Babnik (17): už loni v Berouně skončila osmá a letos je to vítězka posledního turnaje LET, Jabra Ladies Open ve Francii. Tam se prosadily i celkově druhá Angličanka Annabel Dimmock, obhájkyně vítězství v resortu Evian, tentokrát poražená v play-off, a rovněž jako třetí Finka Saana Nuutinen, jinak kandidátka startu v zářijovém Solheim Cupu a loni v Berouně rovněž třetí v konečném pořadí. O 3. místo se ve Francii dělila další startující v Berouně, Němka Olivia Cowan, zatímco na šestém skončila Rakušanka Christine Wolf – loni druhá v Berouně a rovněž adeptka Solheim Cupu se stálou formou. Před týdem Wolf psala historii na smíšeném turnaji European Tour a LET, Scandinavian Mixed, kdy se po úvodním kole za 64 ran (-8) jako první žena dělila o vedení v soutěži, kde hráli také muži.

V Berouně opět nebude chybět Carly Booth (Skotsko), vítězka prvního ročníku turnaje ještě z Karlštejna, stejně jako další šampionky LET. Z minulé sezony to jsou Stephanie Kyriacou (Austrálie), Becky Morgan (Wales), Nuria Iturrioz (Španělsko), Mariane Skarpnord (Norsko), Diksha Daggar (Indie) a Atthaya Titticul (Thajsko).

Turnajovými vítězkami z předchozích sezon (do 2019) jsou Camilla Lennarth a Linda Wessberg (obě Švédsko) či Hannah Burke a Florentyna Parker (obě Anglie). Další Angličanka, Gabriela Cowley, je letošní dvojnásobnou šampionkou z domácí Rose Series.

Na status bývalé vítězky Order of Merit startuje jedna z největších osobností golfu, Jihoafričanka Lee-Ann Pace, mající celkem deset titulů z LET (z toho pět za sezonu 2010) a také jeden z LPGA (Blue Bay 2014). Letos Pace vyhrála první turnaj sezony LET, domácí Investec South African Women´s Open. Další hráčkou, jež v minulosti ovládla OoM, je Becky Brewerton (Wales).

Tipsport Czech Ladies Open: To nejlepší z dámského golfu

Přesně za dva týdny bude rozehrána jedna z nejvýznamnějších událostí českého sportu v tomto roce, kterou je největší golfový turnaj, jaký lze pořádat pro ženy: Tipsport Czech Ladies Open 2021.

Na hřišti Beroun GC se podruhé uskuteční vrcholný podnik profesionální Ladies European Tour, a to od pátku 25. června do neděle 27. června.

Celkem 132 profesionálek a amatérek z celého světa a všech jeho kontinentů se utká na tři soutěžní kola po 18 jamkách ve hře na rány, s cutem (postupem) pro top 60 po druhém kole do finále. Prize money turnaje je 200 000 eur.

DOMÁCÍ NADĚJE

Stále rostoucí kvalita českého golfu se projeví také v samotném obsazení celkově pátého turnaje sezony okruhu LET. Diváci se mohou těšit na start nejméně desítky domácích golfistek, po pěti profesionálkách i amatérkách.

PROFESIONÁLKY

České profesionálky budou reprezentovat Kateřina Vlašínová, Kristýna Napoleaová, Eva Koželuhová a Šideri Váňová. Těsně pod čarou účasti byla v době uzávěrky přihlášek Lucie Hinnerová, jejíž start závisí na naplnění pole zahraničními hráčkami.

AMATÉRKY

Z českých amatérek se ukáže Sára Kousková, nedávná vítězka profesionáního turnaje LET Access Series na Konopišti a loni v Berouně dvacátá, po skvělém finále za 67 ran. Dále to bude talentovaná Tereza Koželuhová, která v květnu na turnaji LET v Itálii prošla cutem a obsadila 35. místo mezi evropskou elitou, stejně jako loni postoupila do finálového kola v Berouně.

Startuje také Tereza Melecká, jež na domácí LET Access letos obsadila po dvou druhých místech třetí příčku, a rovněž další studentky amerických univerzit, Patricie Macková a Jana Melichová. Na čekací listině je ještě Kristýna Frýdlová.

Na každý pád diváci, ať už na místě, nebo při přímých přenosech O2 TV Sport, uvidí špičkové sportovní klání. Flighty s nejlepšími zahraničními a českými hráčkami by měly být na hřišti v pátek od 14 do 19 h, v sobotu od 9 do 14 h. Vyvrcholení turnaje v neděli 27.6. bude mezi 11 a 15 h. Jde o jedno z nejkvalitnějších obsazení prestižního evropského turnaje série LET z hlediska domácího pořadatele.

 

Další informace najdete na www.czechladiesopen.cz

Přesně za dva týdny bude rozehrána jedna z nejvýznamnějších událostí českého sportu v tomto roce, kterou je největší golfový turnaj, jaký lze pořádat pro ženy: Tipsport Czech Ladies Open 2021.

Na hřišti Beroun GC se podruhé uskuteční vrcholný podnik profesionální Ladies European Tour, a to od pátku 25. června do neděle 27. června.

Celkem 132 profesionálek a amatérek z celého světa a všech jeho kontinentů se utká na tři soutěžní kola po 18 jamkách ve hře na rány, s cutem (postupem) pro top 60 po druhém kole do finále. Prize money turnaje je 200 000 eur.

DOMÁCÍ NADĚJE

Stále rostoucí kvalita českého golfu se projeví také v samotném obsazení celkově pátého turnaje sezony okruhu LET. Diváci se mohou těšit na start nejméně desítky domácích golfistek, po pěti profesionálkách i amatérkách.

PROFESIONÁLKY

České profesionálky budou reprezentovat Kateřina Vlašínová, Kristýna Napoleaová, Eva Koželuhová a Šideri Váňová. Těsně pod čarou účasti byla v době uzávěrky přihlášek Lucie Hinnerová, jejíž start závisí na naplnění pole zahraničními hráčkami.

AMATÉRKY

Z českých amatérek se ukáže Sára Kousková, nedávná vítězka profesionáního turnaje LET Access Series na Konopišti a loni v Berouně dvacátá, po skvělém finále za 67 ran. Dále to bude talentovaná Tereza Koželuhová, která v květnu na turnaji LET v Itálii prošla cutem a obsadila 35. místo mezi evropskou elitou, stejně jako loni postoupila do finálového kola v Berouně.

Startuje také Tereza Melecká, jež na domácí LET Access letos obsadila po dvou druhých místech třetí příčku, a rovněž další studentky amerických univerzit, Patricie Macková a Jana Melichová. Na čekací listině je ještě Kristýna Frýdlová.

Na každý pád diváci, ať už na místě, nebo při přímých přenosech O2 TV Sport, uvidí špičkové sportovní klání. Flighty s nejlepšími zahraničními a českými hráčkami by měly být na hřišti v pátek od 14 do 19 h, v sobotu od 9 do 14 h. Vyvrcholení turnaje v neděli 27.6. bude mezi 11 a 15 h. Jde o jedno z nejkvalitnějších obsazení prestižního evropského turnaje série LET z hlediska domácího pořadatele.

 

Další informace najdete na www.czechladiesopen.cz

Golf v Bordeaux – Grand Cru golfový zážitek


Golf  v Bordeaux  – Grand Cru golfový zážitek

Každý golfista chce podniknout  pouť do Skotska nebo Irska a nadšenci vína to cítí stejně, pokud se jedná o Bordeaux.  Zde si ale obě skupiny prijdou na své – ve zdejším regionu  se skvělý golf kombinuje s vynikajícím vínem  té nejlepší kvality.

 

Grand Saint Emilionnais Golf Club – nová pýcha Bordeaux

 

Jak název napovídá, toto hřiště se nachází v blízkosti mimořádně půvabného středověkého městečka  Saint Émilion, asi 30 kilometrů východně od  Bordeaux.

Příjmení Mourgue D’Algue je dobře známé v širokých golfových kruzích. Hlava rodu , Gaêtan,  má na svém kontě asi 30 titulů, i když vždy jako amatér. Založil  turnaj European Tour Trophé Lancôme a také zahájil vydávání evropských golfových „biblí“, Peugeot Golf Guide a Rolex World’s Top 1000 Golf Courses. Manželka Cecilia  je Švédka  a mnohonásobná  švédská amatérská šampionka.Poté, co se stala francouzskou občankou, přidala do svého životopisu další  tituly. Není divu, že všichni jejich tři děti a vnoučata jsou  taky golfisté.

 

Na začátku tisíciletí  rodina získala pozemek nedaleko  Saint Emilionu - bývalý  lovecký statek.  Celý areál je obklopen vinicemi.  Je to překásné místo pro golfové hřiště.  Autorem hřiště je  slavný designér Tom Doak, který  pracoval hlavně v USA a později v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu, kde vytvořil některá z nejpozoruhodnějších golfových hřišť . Mezi nimi i Cape Kidnappers a Barnbougle Dunes.

Hřiště Grand Saint-Emilionnais se otevřelo na konci roku 2016, ale již se prosadilo na mezinárodní golfové scéně. Toto nové hřiště bývá  hodnoceno v desítce  nejlepších  golfových hřišt ve Francii. Což je docela uznání pro práci Toma Doaka.

Jediné budovy, které jsou na dohled, jsou v zásadě zrekonstruováné hospodářské budovy. Nyní zde sídlí restaurace, proshop  a šatny. Na rekonstrukci čeká Chateau de Gaufre, kde by měla být klubovna.  Taky zde bylo  postaveno několik nových domů pro ubytování hráčů, kteří by se chtěli ubytovat  blízko hříště. Tyto budovy uvidíte pouze na 1. jamce a když jste zpět na 17. odpališti a na 18. fairwayi, která končí bezprostředně před klubovnou. Odtud také zahlédnete středověkou kostelní věž v nejbližší vesnici Gardegan posazenou na vrcholku kopce v dálce.

Hned na první jamce, která vede dolů od starého zámku,  dostanete docela dobrý dojem z toho, co můžete očekávat od Saint-Emilionnais. Fairway je docela široká, tak jako většina fairwayí na hřišti. Problémy začínají až u malého grýnu. Na jamkách par 3 jsou grýny znatelné větší.

 

Městečko Saint-Émilion

Pokud zavítáte do tohoto kouzelného kraje nesmíte vynechat Saint-Émilion, které se svými fascinujícími románskými kostely, křivolakýmí úzkými kamennými uličkami je součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Malé středověké městečko je pojmenované po francouzském mnichovi Emíliovi. Je známé svým unikátním monolitickým kostelem  a katakombami. Nadherný výhled na město budete mít z balkonku nad kostelem a taky z veže Tour de Roy. Město je taky známé díky pěstování vinné révy, kde vinařskou tradici započali Římané již ve 2. století n.l..  Vinice zde nemají konce. Zde můžete taky vychutnat pravé francouzské makronky, které zde poprvé vyrobily místní mnišky.

Golf de Medoc Resort

 

Další dvě golfová hřiště v Bordeaux se nacházejí kousek na sever od města Bordeaux, Golf de Medoc Resort, která mají na svém pozemku 2 x 18 jamek. Hřiště Chateau je navrženo americkým architektem Billem Coorem a je obecně považováno za lepší z těchto dvou. Druhé - Vignes,   však není pozadu v kvalitě a možná ještě zábavnější na hru. Obě poměrně otevřené, ploché a snadno se dají ujít. Grand St. Emilionnais a Golf de Medoc spolupracují na tom, čemu říkají Bordeaux Signature Golf Pass, a nabízejí golfistům značné slevy při návštěvě a hraní hříšť obou resortů.

Chateaux

6316 metrů dlouhé hřiště, par 71, bylo navrženo americkým architektem Billem Correm v nejčistších tradicích skotských linksových hřišť. Široké ferveje jsou lemované vřesem, hlodašem evropským a janovcem metlatým, brázděné vodními překážkami a hlubokými bunkery a zakončené velkými rychlými grýny. Každá jamka má název podle některého z okolních vinařských zámků.
Velmi pěkná je jamka číslo 5 "Château Pontet Canet", velmi těžký par 3 s obrovským jezerem zprava a velmi obtížně čitelným grýnem.

 

 

Vignes
6220 metrů dlouhé hřiště, par 71, je dílem kanadského architekta Roda Whitmana. Je umístěno v typické místní krajině, kde krása vřesovišť a borovic umocňuje záměr architekta. I když je toto hřiště méně náročné než Chateaux, má také dlouhé jamky par 5, důkladně propracované grýny a umně umístěné bunkery. Což samozřejmě žádá přesné rány, tak jako to nejnáročnější hřiště.
 

 

Hotel Golf du Medoc je moderní, pokoje pohodlné, kuchyně skvělá. Ovšem většina návštěvníků nezůstává po hře na hotelu, nýbrž zavítá do některé z četných vinařských usedlostí, kterými je region proslulý: Château Margaux, Château Kirwan, Château

Neprozkoumané golfové území – východ Algarve

Jeden z důvodů proč každoročně miliony turistů navštěvují Algarve je slunce, nadherné pobřeží a taky velké množství krásných golfových hřišť. Většina ale směruje do centrálního nebo zapadního Algarve,   kde se nachází nejvěhlasnější portugalská hřiště – Victoria, the Old Course, Royal nebo Ocean Vale do Lobo a další. Stejně krásná hřiště jsou i v méně navštěvováné východní části Algarve. Určitě stojí za prozkoumání.

 

Někdy pro stromy nevidíte les. Možná proto východ Algarve  dlouho unikal naší pozorností během četných golfových cest do Portugalska.  Jediné zdější hřiště, které najdete v nabídce všech cestovních kanceláři je skvostné Monte Rei. Obvykle se doporučuje jako jednodenní cesta z Faro nebo Vilamoury nebo jako samostatný pobyt přímo v luxusním golfovém rezortu Monte Rei Golf and Country Club. Psali jsme o tomto rezortu zde: http://www.euro-media.cz/cs/cestujeme-za-golfem/kapital/cestujeme-za-golfem/688-monte-rei-golf-and-country-club

 

V těsné blízkosti se nachází 2 další velmi zdařilá hřiště – Quinta do Vale a Castro Marim.

 

Quinta do Vale

 

Quinta do Vale je 18jamkové hřiště navržené Severianem Ballesterosem, známým golfistou, který je mnohými považován za evropského hráče století.  Klasický a kreativní - tito dvě slova  nejlépe popisují design. Seve skvěle integroval hřiště do přírodního terénu a s nádhernými výhledy na řeku Guadiana v pozadí je toto hřiště lahůdkou pro oči.

Quinta do Vale je určeno pro všechny. Hráči - s vysokým nebo nízkým handicapem, nováčci nebo profesionálové - si toto hřiště užijí všichni. Široké fairwaye, hojné doglegy, chytře umístěné bunkry,  stromy a vodní překážky dodávají kouzlo a dělají toto hřiště velmi zajímavým. Určitě ale potřebujete zásobu golfových míčků. Vodní překážky dokaží být opravdu kouzelné – balonky se tam nenávratně ztracejí.

Ať už o balonky přijdete nebo ne, hřiště si zamilujete. Severiano Ballesteros to prostě uměl. Stačí si vzpomenout jeho další skvosty-El Chaparral Golf  na Costa del Sol nebo Buenavista Golf Tenerife.

 

 

Castro Marim Golf

 

Golf and Country Club Castro Marim, je ideální pro jakýkoli prázdninový pobyt.

Castro Marim se skládá ze tří devítijamkových hřišť navržených Terrym Murrayem. „The Grouse“, „The Atlantic“ a „The Guadiana“ poskytují golfistům záviděníhodnou volbu hraní jedné ze dvou 18ti jamkových kombinací.

Všechny tři devítky sdílejí stejné základní charakteristiky diktované terénem, na kterém se rozkládají. Hřiště Guadiana a Atlântico jsou nejvyzrálejší ze tří hřišť s atraktivními borovicemi lemujícími fairwaye.  Rychlé a spravedlivé greeny, několik z nich vyvýšené a chráněné bunkry,  vyvýšená odpaliště a  fairwaye ve tvaru doglegu jsou charakteristiké pro tato hřiště.

„Grouse“ je nejnovější ze tří devítek s otevřenějšími dalekosáhlými výhledy do vnitrozemí. S méně stromy lemujícími fairwaye  přináší s sebou větší pocit prostoru. Zde jsou  fairwaye velkorysější a greeny výrazně větší, což jsou důležité faktory přispívající k většímu pocitu svobody na odpališti.

Pokud  se zajímáte o historii, v krátké vzdálenosti od letoviska najdete také několik historických památek (včetně hradu, podle kterého  dostalo své jméno hřiště Castro Marim).

 

Dalším příjemným hřištěm je Benamor Golf. 

Velmi příjemné je to, že východ Algarve je   méně přeplněný a ceny všeho, od ubytování přes stravování, zábavu a golf, mohou být často levnější než v západních oblastech letovisek.

Proč tedy necestuje více lidí do východního Algarve? Dobrá otázka, protože pás země, který se táhne od hlavního města regionu Faro na východ do španělského hraničního města Villa Real de Santo Antonio, se zdá, že má toho spoustu, pokud jde o starobylá města, hrady, pláže, golf,  přístavní města a samozřejmě je zde stejné sluneční světlo, které vyzařuje nad západní Algarve.

Jen v loňském roce Algarve v zimě navštívili statisíce turistů ze severu Evropy, ti, co se rozhodli pro dovolenou ve východní oblasti, pravděpodobně zjistili, stejně jako my, že pohár regionu „přetéká“  s věcmi, které je třeba vidět a dělat.

Mezi jeho atrakce patří okouzlující městská centra, z nichž mnoho má historické kořeny sahající až do dob Féničanů, Římanů a Maurů. Za nejkrásnější město východního Algarve je široce považována Tavira, rybářský přístav  rozdělený řekou Gilao.
Kdysi opevněné město (některé zdi stále stojí) má nejméně 30 starověkých katedrál, paláců a chrámů. Taviru nejlépe poznáte, když se vydáte na  procházku labyrintem dlážděných ulic. Kromě kostelů se rozhodně nezapomeňte projít pro starobylém mostě ještě z období římské nadvlády.

 

Svou cestu na východ Algarve si určitě užijete a budete se těšit na

V Berouně vyhrála Dánka Pedersenová

Vítězkou turnaje Tipsport Czech Ladies Open se stala na hřišti Beroun Golf Clubu dánská golfistka Emily Kristine Pedersenová, přestože se jí dlouho ve finálovém dnu nedařilo. Za výhru vyinkasuje 30 tisíc eur. Výborné kolo posunulo na dělené 13. místo Kláru Spilkovou a amatérku Sáru Kouskovou na konečnou 20. příčku. Další české hráčky zůstaly na pátečních pozicích, případně si mírně pohoršily.

Turnaj měl nakonec dramatičtější rozuzlení, než by se dalo čekat. Pedersenová totiž neměla svůj den a náskok šesti ran se málem rozplynul. Dánka však na 17. jamce zaznamenala birdie a na posledním greenu přidala před bouřícími diváky navíc dlouhý eagle. Její náskok tak nakonec narostl na čtyři rány.

Výhru z Berouna si hodně cením i proto, že se mi v posledních dvou letech zrovna moc nedařilo. Moc to pro mě znamená, ale nebyl zrovna můj nejlepší den a v závěru jsem se musela hodně koncentrovat, abych náskok uhájila,“ řekla  Pedersenová.

Klára Spilková navázala  na sobotní závěr, brzy třikrát skórovala a na chvíli nakoukla do elitní desítky. Z ní sice nakonec vypadla, ale třináctým místem i tak udělala svým fanouškům radost. 

Skvělý turnaj odehrála také česká amatérka Sára Kousková, která  zapisovala výsledek -5 a poskočila až na 20. místo. Bere tak ocenění pro nejlepší amatérku vydařeného turnaje, který nepokazil ani závěrečný déšť. 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha