Přihlásit
header 1000 kapital

ROZHOVOR S ING. TOMÁŠEM VELEMÍNSKÝM

Věděli jste hned od začátku, že Enterprise bude výjimečný projekt?

Ano. Vždycky jsme si říkali, že tahle parcela je mimořádná a zaslouží si výjimečný projekt. Přitom na nás ležela poměrně velká odpovědnost, projekt totiž stojí přímo na hlavní pražské dopravní tepně – ulici 5. května. Věděli jsme, že tuto šanci musíme využít na 100 %. Z hlediska polohy, z hlediska lokality, z hlediska velikosti... zkrátka je to pro nás projekt snů.

Jak se rodil tento, podle Vás „projekt snů“?

Vytvoření prostorového a uživatelského konceptu je vždy náročný proces. Uvažovali jsme asi o 15 variantách, ale vždy to skončilo ve stádiu „ano, ale...“. Když nám architekt předložil poslední návrh se zakřivením hlavní fasády, bylo jasno během chvíle, že to je ten tvar a ty proporce, které jsme hledali, že to je prostě “ono”.

Jak hodnotíte rychlost výstavby, resp. celkovou práci dodavatelů?

Rychlost výstavby byla v skutku výjimečná a stala se nutnou podmínkou realizace projektu. Byli jsme v situaci, kdy jsme byli v jednání s prvním klíčovým zájemcem o prostory v Enterprise - firmou Avast. Jednání se protahovala, ale konečný termín nastěhování přitom zůstával stejný. Protože jsme stavbu mohli zahájit teprve po podpisu smlouvy, celková doba výstavby se zkrátila na 1,5 roku, což je při 4 podzemních a 12 nadzemních podlažích opravdu rekordní rychlost.

Takže jste už při začátku stavby měli 50 % budovy pronajatých?

Přesně tak. To je, myslím, na trhu pronájmů kancelářských prostor v Praze dost výjimečné, mít předtím, než se kopne do země, půlku budovy pronajatou.

Stane se Enterprise benchmarkem nových kancelářských budov?

Věřím, že ano. Enterprise je originál, který se nedá okopírovat. Postavili jsme ji ve správný čas na správném místě. Důraz na design a urbanistický kontext byl pro nás hodně důležitý, chtěli jsme, aby Enterprise byla nadčasová, nejen kvalitou. Aby i za dvacet let pořád vypadala dobře a tvořila přirozenou a samozřejmou součást městského veřejného prostoru.

A co další projekty v České republice?

Není tajemství, že máme připravené projekty na Invalidovně, konkrétně Futurama III. Tu už stavíme a příští rok bude hotová a připravená pro nájemce – je to zatím náš „nejzelenější“ projekt. Registrujeme stoupající zájem o tuto lokalitu, a proto máme ve stádiu projektových příprav dva pozemky přímo vedle stanice metra Invalidovna. Ve dvou kancelářských budovách nabídneme nájemcům 20 000 m2. Rádi bychom lokalitu Invalidovna rozvinuli i z hlediska infrastruktury, takže tam také plánujeme obchody a služby.

Ing. Tomáš Velemínský (1953), vystudoval stavební fakultu ČVUT, poté působil jako projektant a následně manažer výstavby zahraničních investičních celků. V oboru nemovitostí a zejména projektového developmentu staveb působí již více než 20 let. Od roku 1995 působí v ČR jako manažer a jednatel dceřiné společnosti zabývající se developmentem nemovitostí v rámci rakouské skupiny Girocredit, která následně zfúzovala se skupinou ERSTE. V ní od roku 2000 působí jako jednatel společnosti ERSTE Group Immorent ĆR s.r.o., která se zabývá leasingem nemovitostí a projektovým developmentem staveb. Těžištěm jeho činnosti je development kancelářských budov a komplexů, zejména v Praze, od roku 2012 se podílí na řízení jednoho z největších současných projektů ve Vídni - Quartier Belvedere, v rozsáhlém území nového vídeňského hlavního nádraží, jehož součástí je také výstavba ERSTE Campus, nové centrály Erste Bank. Zkušenosti předává kolegům ve vídeňské Erste Group Immorent AG také při realizaci dalších kancelářských projektů ve Vídni. Za jeho působení získala Erste Group Immorent ČR a jejich projekty v Praze řadu ocenění.

www.erstegroupimmorent.cz

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha