Přihlásit
header 1000 fit

Lipensko láká k návštěvě v létě i v zimě

Lipenská nádrž již dávno není jen letoviskem lákajícím na letní dovolenou k vodním hrátkám.  

Výhled z Marty na FrymburkFrymburk
Poloostrovní městečko Frymburk, jehož historické kořeny sahají až do roku 1197,  se v posledních letech stalo oblíbeným místem pro celoroční trávení volného času na Lipensku zejména díky nádherné a klidné lokalitě uprostřed lipenského jezera. V jarním a letním období si ve Frymburku nejlépe užijete cyklistiku, inline bruslení, rybaření, houbaření, vodní sporty či relaxaci na břehu Lipna.

 

Nejen v případě nepříznivého počasí ovšem návštěvníci vítají i aquapark frymburkrozmanité služby místního moderního wellnesscentra s aquaparkem, které patří k největším svého druhu v České Republice. V zimě se Frymburk proměňuje v ráj bruslařů a lyžařů. Na místním kopci Marta se nachází útulný Skipark Frymburk s přátelskou rodinnou atmosférou, moderním dětským výukovým parkem a také nádherným výhledem do krajiny. Na okolních pastvinách jsou upravovány nenáročné běžecké tratě a na zamrzlém Lipně velmi populární bruslařská dráha v délce 11 km. A navíc lze v regionu využít i Skibus dopravující lyžaře do blízkých rakouských lyžařských areálů, například Sternsteinu se třemi sjezdovakami a jedinečnou kombinovanou sedačkovou a kabinkovou lanovkou. Ve Frymburku si můžete vybrat ze široké nabídky ubytování od čtyřhvězdičkových hotelů, přes rodinné penziony, moderní apartmány až po kempy.
Bohatou historii dokumentuje kostel Sv. Bartoloměje – gotická stavba z r. 1277 - či historické náměstí s  kamennou kašnou, pranýřem, morovým sloupem, žulovým vodním kanálem či kamennou mohylou s bronzovým reliéfem Adalberta Stiftera. Za pozornost stojí Křížová cesta s Kaplí Sv. Anny na vrcholu Marta.
Jezerní cyklo&inline stezka nabízí nádherné výhledy na jezero, je uměle osvětlená až do Lipna nad Vltavou. Na malebném náměstí naleznete kavárny s venkovními zahrádkami, restaurace a cukrárnu, ale i muzeum dokumentující historii regionu.
V létě je k dispozici krásná a pečlivě udržovaná veřejná písečná pláž s dětským hřištěm, půjčovnou lodiček a občerstvením, dále převoz Frymburk / Frýdava zajišťující přepravu osob, cyklistů a vozidel na pravý břeh Lipna. Nechybí sportovní půjčovny kol, inline bruslí, bruslí, lyží, běžek, šlapadel, plachetnic, lodiček a dalšího vybavení, vyhlídkové plavby „parníkem po Lipně. V létě si můžete projít přírodní naučnou stezku Život ve vodě a kolem ní v zátoce Vřesná.

stezka v korunachVyssi Brod knihovnaPobyt lze zpestřit návštěvou dalších šumavských obcí. V blízkém Lipně nad Vltavou kromě jiného láká k návštěvě Stezka korunami stromů, ve Vyšším Brodě zase cisterciánský kláštěr s historickou knihovnou, kde je od loňské přeshraniční Zemské výstavy vystaven vzácný klenot – Závišův kříž. Za návštěvu stojí i městečko Horní Planá, nabízející v létě kromě svých pláží například projížďku historickou lodí po jezeře a v zimě výhodné balíčky služeb s využitím blízkých rakouských lyžařských areálů.

 

 

Bad Leonfelden
Ještě před několika lety byl český turista v příhraničním Bad Leonfeldenu uprostřed kopcovitého Mühlviertelu spíše vzácností. Dnes je vše jinak. Bad Leonfelden využívá své ideální polohy u českých hranic a více se otevírá i českému zákazníkovi. Díky atraktivním nabídkám místních wellness hotelů stavějících na prvotřídní čtyřhvězdičkové kvalitě a tradiční pohostinnosti tráví dovolenou v tomto lázeňském městečku nedaleko jihočeského Vyššího Brodu čím dál více českých turistů. Tamní hotely připravily například po dobu trvání loňské Zemské výstavy velmi lákavé pobytové balíčky, a tak počet Čechů v Bad Leonfeldenu postupně roste.  
Cesta autem z Českých Budějovic zabere pouze hodinu, z Prahy pojedete o dvě hodiny déle.Co Čechy do Bad Leonfeldenu tolik láká? Původně si Bad Leonfelden udělal dobré jméno v zimě díky sjezdovému lyžování. Rodinný skiareál Sternstein navštíví ročně desetitisíce českých lyžařů, kteří se na tamních sjezdovkách cítí jako doma.

pohled na bad leonfeldenBad Leonfelden je od roku 1962 vyhlášeným lázeňským střediskem, které proslavily především vzdušné, Knappovy a slatinné lázně využívající rašelinu přímo z okolních slatinných lesů. Zvýšený zájem turistů kladl stále vyšší nároky na turistickou nabídku, a proto bylo v posledních letech postaveno několik moderní čtyřhvězdičkových hotelů s rozsáhlými wellness službami pro individuální hosty i firemní klientelu.

Vyhlášená a poctivá regionální kuchyně
Když už se vydáte do Mühlviertlu, nezapomeňte ochutnat místní kuchyni, která je v lecčems podobná té staročeské. Odměnou vám budou kulinářské speciality sázející na sezónní a bio produkty od místních farmářů. Vyhlášeným cílem mnohých gurmánů je horský statek Waldschenke na úpatí Sternsteinu, ve kterém budete hýčkáni nejen výborným jídlem, ale také jedinečným pohledem na Alpy z prosluněné terasy. Pěší turistika a cyklistika na léčivém vzduchu
Že svěží vzduch okolo Bad Leonfeldenu má blahodárné účinky, je známo už dlouho. Celá řada značených turistických stezek a cyklotras kopcovitou krajinou Mühlviertlu nabízí vedle pobytu na čerstvém vzduchu také nádherné výhledy do krajiny a vzpomínku na dávnou historii této příhraniční oblasti. Vydejte se po naučné Stezce slatinným lesem Steinwald a dozvíte se vše podstatné o léčivých účincích rašeliny. Navíc uvidíte vzácné kamenné formace, které by sochař sotva lépe stvořil. Nejznámější je obří kamenný hřib.
Pokud se vydáte z Bad Leonfeldenu severním směrem k České republice do osady Rading (Radvanov), spatříte vedle cesty stojící obří kámen ze žuly, který přesně označuje evropské rozvodí mezi Atlantským oceánem a Černým mořem. Přesně na hranici do Čech uvidíte unikátní „Švédskou šanci“. Pozůstatky 200 m dlouhého obranného valu proti vpádu švédských vojsk a autentická kopie kanónu dají vzpomenout na těžké časy během třicetileté války.
Kdo chce mít Mühlviertel jako na dlani, vydá se vzhůru k vrcholu 1125 vysoké hory Sternstein. Na vrcholu stojí 20 m vysoká kamenná rozhledna postavená už v roce 1899, ze které se vám naskytne nerušený rozhled přes Mühlviertel až po Alpy. Opačným směrem uvidíte k nedalekému Lipenskému jezeru a vašemu pohledu neuniknou ani chladící věže Temelína.

Golf vysoko nad Lincem
Nedaleko Bad Leonfeldenu se v malebném údolí Distltal rozprostírá golfový klub SternGartl, který svou architekturou decentně ladící s okolní přírodou patří mezi nejkrásnější v Horním Rakousku. Na 18jamkovém hřišti si přijdou na své jak začínající hráči, tak zkušení matadoři se sportovními ambicemi.

Pernikovy svet05Téměř zapomenutá řemesla se staletou tradicí
Tradice dávných řemesel předávaných z generace na generaci se těší v Bad Leonfeldenu velmi dobré pověsti. Již od roku 1599 vyrábí rodina Kastner laskominy z perníku a jiné cukroviny a je vůbec nejstarší v celém Rakousku. Na „rumových švestkách“ od Kastnera si pochutnali i kosmonauti ve vesmírné stanici MIR. Své vlastní perníkové srdce si od května 2013 mohou návštěvníci vyrobit sami v nově otevřeném Perníkovém světě Lebzeltarium, vybudovaném rovněž s využitím prostředků z evropských fondů. Tam se také na vlastní oči dozvědí veškerá tajemství výroby této sladké pochoutky. Modrotisková dílna Wagner je jednou z mála fungujících řemeslných dílen v Rakousku a dodnes používá tradiční ruční způsob tisku dřevěných forem namáčených v indigové modři na plátno. Tato dílna je široko daleko po právu nazývána „modrým zázrakem“ a originální díla dělají Bad Leonfeldenu dobré jméno po celém Rakousku.

Vzrušující cesta do minulosti školní výuky
V budově bývalé farní školy nedaleko náměstí čeká na své návštěvníky nejstarší školní muzeum Horního Rakouska, které nabízí výjimečný pohled do historie vzdělávání od dob Marie Terezie až po současnost. Dobová učebna, školní pomůcky či školní vězení jsou zde dochovány ve velmi dobrém stavu. Při pohledu na náplň výuky v dobách druhé světové války vám bude běhat mráz po zádech. Navštívit školní muzeum znamená nasát školní atmosféru starou čtyři století a na vlastní kůži zažít učební metody našich předků. Nově s elektronickým audio průvodcem v českém jazyce.

„Hosté z Čech se u nás cítí spokojeni a rádi se k nám vracejí. Poté, co si oblíbili lyžování na Sternsteinu, začínají objevovat naši letní turistickou nabídku v oblasti lázeňství a wellness a jejich počet se každoročně zvyšuje. Nejvíce je láká kvalita služeb, krásná příroda a také klid,“ sdělil Andreas Eckerstorfer, ředitel místního turistického lázeňského spolku Kurverband Bad Leonfelden.
 
peší turistika okolo bad leonfeldenuAno, právě klid. Masovou turistiku s davy turistů v Bad Leonfeldenu rozhodně neočekávejte. Sem se jezdí především za relaxací, pohybem v přírodě a péčí o tělo, duši i chuťové pohárky. To vše korunované tradiční regionální gastronomií stavějící na sezónních a bio produktech. „Trendem jsou i u českých hostů krátkodobější pobyty. Hosté s oblibou využívají speciální pobytové balíčky se zaměřením na wellness, aktivní pohyb v přírodě či hraní golfu v překrásném resortu SternGartl,“ doplnil Andreas Eckerstorfer. Pokud neumíte německy, žádný strach. Bez obav se domluvíte anglicky a ve většině případů dokonce i česky. Téměř v každém hotelu či restauraci pracuje někdo z Čech. Další důkaz, že českého hosta si v Bad Leonfeldenu umějí hýčkat.

Nemáte-li čas ani náladu na zdlouhavé cestování, využijte k „dobíjení energie“ v kteroukoli roční dobu pobyt na Lipně zpestřený třeba právě návštěvou Bad Leonfeldenu.  

Více informací:
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz
www.ifrymburk.info
www.mestovyssibrod.cz
www.klastervyssibrod.cz
www.stezkakorunamistromu.cz
www.badleonfelden.at

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha