Přihlásit
header 1000 fit

Renesanční zastavení na Zlaté stezce

P6273972-orK českých městům, která si koncem června připomínají své historické tradice na barvitých městských kulturních slavnostech, jako jsou například kutnohorské Královské stříbření nebo českokrumlovské Slavnosti pětilisté růže, patří neodmyslitelně i jihočeské Prachatice.
Ve dnech 27.-28. června se zde konal XXIV. ročník Slavností solné Zlaté stezky.

 

P6273989-orSlavnosti odkazují na tisíciletou historii obchodní stezky, po níž se již od 11. století přepravovala sůl a další vzácné zboží ze Salzburgu přes Pasov a Šumavu do českých zemí a odkud zase do Bavorska putovaly ceněné výrobky z Čech. Největší rozkvět tento čilý obchodní ruch zaznamenal zejména v 15. a 16. století, v období renezance, a bohatství plynoucí z privilegií obchodování se solí se odrazilo i ve výstavné architektuře města. Proto se při Slavnostech Zlaté stezky vrací život města Prachatic na pár hodin v čase do doby Rožmberků v pestrém historickém průvodu šlechticů a měšťanů v dobových kostýmech, který připomíná tradici vítání soumarů přivážejích sůl. Díky podivuhodně zachovanému renezančnímu koloritu historického jádra města je dojem opravdu velmi autentický. Účastníky průvodu P6273963-orbývají pravidelně hosté z partnerských měst z Německa, Švýcarska, Itálie či Slovenska – rovněž v pestrých dobových kostýmech. Nechybělo vystoupení kejklířů a skupiny historického šermu.
Na několika scénách probíhal po oba dny další bohatý kulturní program, v němž se návštěvníkům představila řada hudebních souborů a na své si přišli malí i velcí diváci a posluchači.
Zájemci o podrobnosti historie putování po Zlaté stezce se s ní mohli seznámit v prachatickém Městské muzeum, které bylo pro návštěvníky slavností otevřeno zdarma, stejně jako vyhlášené místní Muzeum krajky.

Návštěvu Prachatic ale neodkládejte až na další ročník Slavností. Město má co nabídnout po celý rok a jeho památky rozhodně stojí za shlédnutí. Navíc – vzhledem k tomu, že Prachatice jsou jednou z „bran Šumavy“ - v jejich blízkém okolí se nachází řada dalších lákavých turistických cílů. Patří k nim například vrch Libín s rozhlednou, z níž je nádherný výhled na šumavské lesy, do Bavorska i do českého vnitrozemí. Milovníci adrenalinu zde navíc naleznou vyhlášené Lanové centrum, kde mohou vyzkoušet svou kondici a lezeckou obratnost.
P6284124-orNedaleko německé hranice a přechodu Strážný, na trase původní Zlaté stezky, můžete navštívit ves Stožec, křižovatku šumavských tras letní i zimní turistiky. V kopcích nad obcí, nedaleko přírodní památky Stožecká skála, je v lese - v nadmořské výšce asi 950 m n.m. - skryta Stožecká kaple. Podle legendy byla postavena na místě, kde vyvěrá zázračný léčebný pramen, a její staletá historie je dojemným svědectvím pohnutých osudů místních obyvatel.

P6273905-orPřijedete-li se do Prachatic a jejich okolí seznámit s historií Zlaté stezky, nelze nevyužít možnost navštívit i počátek obchodních tras na bavorské straně – Pasov, město na třech řekách, město s velmi bohatou historií, která se často v různých podobách prolínala s historií českých zemích a i dnes má svými památkami co říci.

Pokud jste se ještě nerozhodli kam na dovolenou, Prachatice, Šumava , Pasov a solná Zlatá stezka určitě stojí za zvážení.

Více info na:
www.kisprachatice.cz, www.prachatice.eu,
www.jccr.czwww.jiznicechy.cz
www.tourism.passau.dewww.ostbayern-tourism.de

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha