Přihlásit
header 1000 fit

Tunisko – cestovatelský sen slibující svobodu zážitků

Douz1Rádi byste vyrazili na dovolenou, během níž byste uspokojili svou touhu po několika klidných dnech toužebného nicnedělání na vyhřáté slunečné středomořské pláži a současně  byste vyléčili svou cestovatelskou horečku výpravou za vzrušující exotikou a neotřelým poznáním? 
 
Ve své letošní kampani před letní turistickou sezónou právě na takovou alternativu dovolené kladl  v různých kombinacích důraz Tuniský národní úřad pro cestovní ruch v poutavých televizních šotech i na venkovních billboardech a lákal k návštěvě Tuniska. 
Slogan kampaně „Tunisko – dopřejte si svobodu zážitků“ není rozhodně jen planým reklamním chytákem. 
 
Sahara DouzTunisko je nádherná a velmi rozmanitá země. S otevřenou náručí vítá všechny ty, kteří ji chtějí objevit. Má kvalitní hotelovou infrastrukturu a usiluje o rozmanitou a kvalitní nabídku cestovního ruchu podle mezinárodních turistických norem. Jednohvězdičkové až pětihvězdičkové hotely respektují koncept architektury tradičních paláců, jsou skvěle zasazeny do okolní krajiny a nabízejí množství služeb, které umožňují hostům užívat si nezapomenutelného pobytu. Běžné jsou kryté i venkovní bazény, minikluby pro děti, sportovní a welness centra, rehabilitační centra nabízející balneoterapii i stále oblíbenější thalassoterapii. A z jednotlivých letovisek máte s cestovními agenturami možnost vyrazit na výpravy za poznáním bohaté a pestré historie a kultury zdejších obyvatel. 
 
Ve prospěch Tuniska jako cíle dovolené hovoří i to, že na rozdíl od jiných severoafrických zemí, kterými v posledních letech zmítá značný společenský neklid, takže do některých oblastí se nedoporučuje cestovat, tato země zvládla politické změny, jež i ji v letech 2011 – 2012 potkaly, vcelku v klidu a situace je zde stabilizovaná. Ne náhodou Tunisko v roce 2013 navštívilo přes 6,2 milionu turistů z celého světa. Jako turistická destinace se těší značné oblibě zejména ve Francii a  Německu, ale v počtu návštěvníků nezaostávají ani další země. Překvapujícím se může na první pohled jevit zjištění, že sem každoročně směřují za odpočinkem stovky tisíc Arabů z okolních států – zejména z Libye, Alžíru a Maroka. Ale při bližším porovnání rozvinuté tuniské turistické infrastruktury s podmínkami v ostatních severoafrických zemí se této skutečnosti opravdu není co divit. 
 
koraby pousteA co na vás čeká? 
Ta správná porce exotiky pod arabským nebem, krásné pláže, písečná poušť, háje datlových palem, malebné horské oázy... Co si si vyberete! Udivující příroda a notná dávka neobyčejné a pohnuté historie zdejších národů.
Například Berberů…
 
Na návštěvě u Berberů
Ksar Chenini1Typickým prvkem jihotuniské krajiny je již po staletí ksár. Jde o opevněnou a obtížně přístupnou berberskou vesnici. Slovo ksár původně znamenalo opevněnou sýpku s gorfami – místnostmi, které byly umístěny okolo vnitřního dvora a měly velmi pečlivě utajený vchod. Později však začaly gorfy využívat k bydlení místní kmeny. K nejznámějším takovým památkám patří Ksar Chenini a Ksar Haddada. 
Vesnička Ksar Haddada ležící v jižním Tunisku se proslavila především jako kulisa při natáčení jednoho z dílů Hvězdných válek. Režisér George Lucas byl touto krajinou natolik fascinován, že ji využil k natočení několika scén pro svou dobrodružnou vesmírnou ságu.Ksar haddada
Jiným typem skrytých příbytků, které v minulosti Berbeři používali k ochraně před arabskými nájezdníky, jsou podzemní, ve skále vydlabaná obydlí tzv. troglodytů, s jejichž pozůstatky i současnou podobou se lze seznámit v okolí Matmaty. 
 
Rozpálená Sahara
Zapd slunce nad SaharouDo Tuniska se jezdí za Saharou. Spatřit nekonečné duny z tak jemného písku, že vám protéká mezi prsty jako voda, opravdu stojí za to. Aspoň jednou za život... Nejkrásnější je Sahara při západu nebo východu slunce, kdy paprsky vykouzlí v písku čarovné měkké stíny…  Možná se projedete i na velbloudech a pochopíte, proč se jim říká zrovna koráby pouště… Bránou nebo klíčem k Sahaře bývá někdy nazýváno město Douz. 
 
Rádi byste viděli skutečnou oázu? 
Zamiřte dále na jih Tuniska, do města Tozeur, které je nejlepším východiskem k výpravě k horským oázám Chebika, Tamerza a Mides. Uprostřed kakaově a okrově zbarvených pískovcových skalních masivů budete udiveni malebnými scenériemi zelených palem a vodopádů… 
I tyto odlehlé horské končiny byly v minulosti útočištěm Berberů, jejichž zaniklé osady si zde lze prohlédnout. 
 
DjerbaDjerba
Ostrov Djerba (též Jerba, Džerba) je oblíbeným cílem evropských turistů, protože je zde spousta pláží, čisté moře, klid, 320 slunečných dnů v roce a relativní teplo po celý rok. Řada cestovních kanceláří využívá právě Djerbu jako východisko k turistickým výpravám po zajímavostech vnitrozemí jižního Tuniska – na cestu ke ksárům, k troglodytům v Matmata, k solným jezerům, do pouště, či k saharským a k horským oázám.   
 
Ale i na samotném ostrově je kromě pláží řada míst, která stojí za návštěvu. 
 
U přístaviště se rozkládá obranná pevnost Borj el-Kebir (Velká nebo také Španělská pevnost) původem z 15. stol., která zde byla postavena na původních starorománských základech. V roce 1560 pevnost dobyl korzár Dragut se svojí tureckou armádou a španělská vojska, která pevnost bránila, zmasakroval. V blízkosti pevnosti se po dlouhá léta tyčila tzv. Věž lebek, vystavená z hlav zabitých vojáků.
 
Oblíbeným výletním místem je vesnička Guellala na jižní straně ostrova. Guellala představuje již po generace tradiční centrum hrnčířské výroby na Djerbě. Hrnčířské řemeslo se zde dědí z generace na generaci, a tak se dodnes zachoval původní tradiční postup výroby. Navštívit zde také můžete proslulé Národní muzeum místních tradic a zvyků, které je umístěno na nejvyšším kopci celého ostrova (52 m.n.m.).
 
Zajímavá je návštěva hlavního a největšího města ostrova Houmt Souk. Název v překladu znamená „místo trhu“ nebo také „tržní čtvrť“. Při procházce uličkami plnými rozličného zboží vychutnáte typickou orientální atmosféru a můžete vyzkoušet svůj obchodnický talent při smlouvání cen - třeba tradičního koženého zboží, ručně tkaných koberců či keramiky, nebo prostě jen suvenýrů.  
Na ostrově se nachází rovněž řada islámských mešit. Poblíž nedaleké vesnice Hara Séghira (přesněji v Er Riadh) můžete zase navštívit významnou židovskou synagogu La Ghriba (též El Ghriba) postavenou v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa, která  je poutním místem Židů nejen ze severní Afriky. Synagoga Ghriba je centrem pro výzkum tóry -  uchovává se zde jeden velmi starý exemplář Starého zákona. 
Djerba je spojena s pevninou silnicí, kterou v mělkém moři vybudovali už Féničané a Římané. Nyní se jezdí po moderním náspu západně od starověké silnice. Na pevnině je nejbližší velké město a letovisko Zarzis. Další možností, jak se na ostrov Djerba dostat, je trajekt mezi přístavy Ajim a Djorf na jihozápadě ostrova. 
 
Na ostrově je mezinárodní letiště, kam směřují jak běžné, tak v sezóně i charterové spoje řady leteckých společností.
 
Cestou k horskym oazam Tamerza
Chebika Chebika jezero
Kanon Mides Mides
Tozeur Tozeur hotel
Tozeaur-hotel1 Matmata
Matmata1 Cestou do vnitrozemi
Djerba-pevnost Djerba pevnost1
Djerba muzeum Djerba muzeum 1
Djerba-keramika Djerba keramika1
Chebika-kanon Douz
 

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha