Přihlásit
header 1000 fit

Fit i v zimě!

TZA-Ski-smallKouzlo zimních radovánek. Nedovolte, aby vás bílá přikrývka zahnala na gauč. Pamatujte, že nejlepší je cvičení na vzduchu. V chladnu spalujete o 5 procent více kalorií, protože tělo spotřebuje více energie na udržení  své normální teploty.  
Všichni máme rádi léto. Ovšem těžko se dá najít něco srovnatelného s požitky ze zimních sportů. Procházky na čerstvém mrazivém vzduchu, dech beroucí krásy přírody při sjezdu ze zasněžených kopců, při lyžování na běžkách  či bruslení na zamrzlém rybníku.
Tak na co čekáte? Někdy už samotná příprava na sportování může být náročná. Na nic se nevymlouvejte. Je hodně důvodů, proč si užít zimních radovánek. (Foto TZA)
 
Staňte se králem či královnou sjezdovek
Sjezdové lyžování pomůže spálit 400 kcal za hodinu. Zpevňuje svaly ve spodní části těla a v kříži. Při lyžování hodně pracujete nohama, ovšem potřebujete také pevné břišní svalstvo. Proto je dobré každý den dělat pár cviků na jeho zpevnění. Nejlepší cvik na protažení - předklon, který je zacílen na kříž, hýžďové a podkolenní svaly.
Postavte se s pravou nohou křížem před levou a zvedněte obě ruce rovně nad hlavu. Poté se pomalu nakloňte k zemi a snažte se, aby nohy zůstaly rovné. Měli byste cítit protažení zadní části levé nohy, hýždí a kříže. Vydržte v této pozici 30 vteřin. Pomalu se vraťte do výchozí pozice a opakujte s levou nohou překříženou před pravou.
Staňte se hvězdou běžeckých tratí
Běh na lyžích spálí až 620 kcal za hodinu, propracovává stejně jako sjezdové lyžování nohy, hýždě a svaly zad. Ovšem také ramena, hrudník a horní svaly zad. Je vždy dobré se na závěr protáhnout. Pro maximální účinnost provádějte protažení velmi pomalým tempem, abyste předešli bolestem vyvolaným kyselinou mléčnou.
Cvik na protažení, který protáhne hrudník, ramena, břišní svaly, záda a kříž. 
Postavte se, dejte ruce „do zámku" dlaně směrem k tělu. Nakloňte se v pase a zvedněte semknuté ruce co nejvíce za hlavu. Vydržte 30 vteřin bez napětí. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
Zvládněte snowboard
Snowboarding spaluje okolo 450 kcal za hodinu, zpevňuje břišní svaly, kříž a zlepšuje rovnováhu. Jelikož při snowboardingu jsou docela časté pády, kterými trpí ramena, ruce a záda, měli byste, než s tímto sportem začnete, co nejvíce pracovat na horní části těla. Pro protažení odborníci doporučují cvik na protažení kříže a ohybačů kyčlí. Položte se na podlahu v klasickém postavení na provádění kliků: lokty ohnuté, nohy narovnané. Levá noha zůstává narovnaná, pravé koleno dejte pod hrudník v linii s trupem. Poté pomalu dejte lokty na podlahu. Měli byste cítit protažení v pravé kyčli. Vydržte 30 vteřin a opakujte s levou nohou.
Bohyně ledového oválu 
Bruslení spaluje okolo 400 kcal za hodinu a dochází při něm k propracování čtyřhlavého svalu stehenního, hýžďových svalů a ohybačů kyčlí. Pomáhá vytvarovat dolní část těla, především boky a hýždě, a posiluje eleganci a koordinaci. Jedním z nejlepších cviků na protažení je klasické protažení baletek, při němž se důkladně  protáhnou záda, podkolenní šlachy a lýtka. 
Dejte pravou nohu špičkou nahoru na tyč nebo plochu přibližně v úrovni boků. Nakloňte se k pravé noze, dotkněte se kotníků nebo výš, pokud nedosáhnete na kotník. Pomalu dejte bradu k pravému kolenu. Noha musí zůstat rovná. Vydržte 15 až 30 vteřin. Noha zůstává na tyči, zvedněte tělo do výchozí pozice. Zaujměte postavení pro boční protažení tím, že se postavíte tak, aby pravé rameno a pravá noha byly v jedné linii. Dejte levou ruku nad hlavu a nakloňte se, jako byste chtěli uchopit levou rukou pravou nohu. (Pokud se vám to ze začátku nepovede, je to v pořádku). Vydržte v této pozici 15 až 30 vteřin. Opakujte na levé straně.
 
Házejte sněhové koule
Pořádná bitka sněhovými koulemi může být dobrým cvičením pro celé tělo, při němž rovněž spálíte hodně kalorií. Pronásledováním soupeře procvičujete svaly nohou, přípravou koulí a házením procvičujete horní polovinu těla. Je to také dobré na koordinaci pohybu a procvičení rychlosti reakcí.
Pokud neseženete parťáky, trefujte se do prázdných plechovek nebo se snažte dohodit co nedál. V závislosti na intenzitě spálíte 40-50 kcal každých 10 minut.
 
Postavte sněhuláka
Pamatujete si ještě, kdy jste poprvé postavili sněhuláka? Byli jste unavení? Samozřejmě! Stavění sněhuláka vyžaduje velké úsilí. Čím je větší sněhulák, tím je náročnější vaše cvičení. Takže neváhejte a začněte nabalovat koule. Procvičíte  čtyřhlavé svaly, ischiokrurální svaly na nohou,  hýždě, hrudník,  břicho a ramena. Každých 10 minut spálíte 40-50 kcal. 
 
Běžte na saně
Při sáňkování opravdu spojíte zábavu a fitness. Šplhání na kopec dá zabrat nohám a srdci. Když táhnete za sebou nahoru sáňky, trénujete dokonce i ruce. Procvičíte ramena, čtyřhlavé svaly, hýždě a lýtka. Každých 10 minut spálíte cca 70 kcal.
 
Kde ještě si můžete v zimě „zacvičit“?
Odhazování sněhu lopatou – procvičíte nohy, záda, ramena – spálíte cca 60 kcal za 10 min.
Čištění auta od sněhu – procvičíte ramena, tricepsy, bicepsy, břicho – 45 kcal za 10 min.
 

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha