Přihlásit
header 1000 kapital

Geis a trh práce

Geis a trh práce

Lidí bez zaměstnání je v České republice dlouhodobě méně než volných míst. Na konci loňského roku bylo u nás 324 410 volných pracovních míst a 231 534 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti byla v prosinci 2018 3,1 %.

 

„Ze strany zaměstnavatelů nadále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a
dělnických oborech, ale také v sociálních službách či ve zdravotnictví,“ okomentovala tyto výsledky generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková a dodala:
„V letošním roce budou zaměstnavatelé hledat například řemeslníky a opraváře, pracovníky na obsluhu strojů a zařízení nebo pomocné a nekvalifikované síly. Očekáváme také vzrůstající poptávku po odbornících v technických profesích, oblasti informačních technologií a ve zdravotnictví.“
Pro zaměstnavatele, kteří ve velké míře zaměstnávají techniky, řidiče a lidi spíše s nižší kvalifikací, není tento výhled zrovna povzbudivý. „Ve srovnání s minulostí nám obsazení volné pozice zabere více času. Je to ale dáno i tím, že hledáme ty pravé a ne jen někoho do počtu,“ konstatuje Jaroslava Šindelářová, HR team leader logistické a přepravní společnosti Geis ČR, a připomíná, že konkurence na trhu práce je opravdu velká.
„Záleží ale na regionu a profesi. Ohledně pozic s nižší kvalifikací jsou vedle obchodních řetězců častým konkurentem i výrobní podniky, kde nevyžadují po zaměstnancích specifickou kvalifikaci nebo vzdělání,“ říká Šindelářová s tím, že nejproblematičtější je hledání řidičů: „Pravděpodobně neexistuje v České republice a nejspíše ani v celé Evropské unii přepravní společnost, která by mohla prohlásit, že snadno a rychle obsazuje pracovní pozici řidiče C+E.“

 geisch a trh prace jaroslava sindelarova

Jaroslava Šindelářová, HR team leader logistické a přepravní společnosti Geis ČR

 

Kvalita versus kvantita

V Geis CZ podle Jaroslavy Šindelářové nezaznamenali významný pokles počtu uchazečů a reakcí na inzerované pozice. „Bohužel i my se ale setkáváme s tím, že úroveň uchazečů na některé pozice není taková, jakou bychom si ideálně představovali. Týká se to zejména našich požadavků na odbornou způsobilost a požadovanou předchozí praxi,“ připouští Šindelářová a dodává, že při obsazování volných míst hodnotí nejen dovednosti uchazečů, ale především jejich ochotu a schopnost se požadované chybějící znalosti naučit. „Důležitá je pro nás také motivace a chuť pracovat,“ říká, „nicméně i my často řešíme dilema, kdy musíme volit mezi dvěma zly a individuálně zvažovat, zda je pro nás horší situací to, když je práce odváděna méně kvalitně, nebo riskovat neobsazené pracovní místo, a tím i výpadky v provozu.“
Geis zaměstnává více než 1300 lidí na 28 pobočkách v rámci celé České republiky, aktuálně má volných zhruba 50 pozic. „Domnívám se, že vzhledem k velikosti naší společnosti není počet obsazovaných pozic nijak veliký. Snažíme se totiž si své odborníky vychovat a umožnit jim profesní růst. U provozních pozic hradíme školení pro rozšíření kvalifikace a osvědčila se nám i nabídka rozšíření kvalifikace na řidiče skup. C+E u vytipovaných zaměstnanců,“ vypočítává některé možnosti Šindelářová.
Společnost rovněž spolupracuje s Úřady práce. „V rámci jednotlivých regionů máme nastavené různé způsoby spolupráce. Od inzerce volných pracovních míst až po účast na veletrzích práce organizovaných Úřady práce,“ vysvětluje. Spolupráce podle ní funguje i opačným směrem: „Pomáháme úřadům v jejich práci s dlouhodobě nezaměstnanými, zúčastňujeme se například přednášek pro nezaměstnané.“

 

O skupině Geis

Skupina Geis má hlavní sídlo v německém Bad Neustadtu. Od svého založení v roce 1948 se neustále rozvíjí. Holding, který řídí přímo majitelé, je dnes globálním poskytovatelem komplexních logistických služeb. Zaměstnává kolem 6 350 lidí a v roce 2017 vygeneroval obrat 854 milionů EUR.
Do holdingu patří společnosti v Německu, Švýcarsku, Lucembursku, Rakousku, Polsku, České republice a na Slovensku. Hlavní oblasti podnikání skupiny Geis jsou Road Services (balíkové / paletové / kusové / celovozové přepravy), Logistics Services (kontraktní logistika, výroba obalů) a Air+Sea Services (letecké a námořní přepravy, speciální projekty přeprav).
V České republice patří do skupiny Geis firmy Geis CZ s.r.o., Geis Parcel CZ s.r.o., Geis CZ Air+Sea s.r.o., Geis Solution CZ s.r.o. a Spedition Feico, spol. s r.o. Na Slovensku je to Geis SK s.r.o. a Geis Parcel SK s.r.o. Česko-slovenská část skupiny zajišťuje komplexní logistické služby, a to od balíkových přeprav přes kusové, paletové a celovozové přepravy, letecké a námořní přepravy, skladovou logistiku včetně vývoje a výroby obalů až po sofistikované logistické projekty. Zaměstnává více než 1600 pracovníků na 38 pobočkách a v roce 2017 dosáhla obratu téměř 5,230 miliardy CZK.

Více informací na: www.geis-group.cz
Zdroj foto: Geis CZ s.r.o.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha