Přihlásit
header 1000 fit

Výživa školáků

Šjablkakoláci se po prázdninách  vrátili do školních lavic a jak oni, tak i jejich rodiče se museli po letním uvolnění opět přizpůsobit pravidelnému dennímu režimu. Při organizaci času dětí mezi školní povinnosti, mimoškolní aktivity, zábavu a odpočinek je třeba zvláštní pozornost věnovat i otázce jejich  správné výživy.      
 
V dětství  probíhá růst a vývoj organismu obzvláště intenzivně. Správná výživa je základem  harmonického vývoje a pomáhá předcházet mnohým problémům v dospělosti. O významu stravovacích návyků na vývoj člověka svědčí mimo jiné i to, že vlivem trvalých změn ve zvyklostech a kvalitě stravování může dojít dokonce ke změnám fyziologických parametrů. Je například známo, že Japonci, kteří se v dětském věku přestěhovali do USA a stravovali se tam tradičním americkým způsobem, byli vyšší než jejich vrstevníci v Japonsku.
 
Když děti začnou chodit do školy, mají mnozí rodiče zejména prvňáčků pocit, že skončila doba, kdy je zapotřebí pro děti připravovat nějaký zvláštní „dětský“ jídelníček či věnovat speciální pozornost tomu, co a kdy jejich ratolesti jedí, co jim dávat na svačinu apod. To je však ohromný omyl. 
Děti školního věku mají velké nutriční požadavky. V jídle už sice nejsou tak vybíravé, lépe se chovají u stolu a umějí lépe používat příbory. Čekají je ale nové problémy. Co si třeba mají vybrat z jídelníčku školní kuchyně, když to nechutná jako od maminky? Působí na ně také vliv kamarádů a lákavá možnost samostatného nákupu svačin. Těch laskomin k výběru! To všechno může ovlivnit jejich výživové návyky na celý život. 
 
Školáci jsou stále ve vývinu. To ve spojení s jejich fyzickou aktivitou hraje rozhodující úlohu ve stanovení jejich potřeb. Děti potřebují v podstatě stejné výživné látky jako dospělí, ale v jiném množství.
 
Sacharidy a tuky dodávají energii pro růst a fyzickou aktivitu. Školní období je obdobím růstu. Chuť k jídlu se v této době zvyšuje. Někdy se zdá, že dítě pořád jí. Jakmile se růst zpomalí, děti jedí méně.  
 
Bílkoviny tvoří, udržují a obnovují buňky těla. Jsou pro růst velmi potřebné. Je důležité, aby děti jedly jídla z obsahem bílkovin 2-3krát denně. Dobrým zdrojem bílkovin jsou pro ně mléko a další mléčné výrobky. 
 
Vitaminy a minerály také podporují růst a rozvoj dítěte školního věku. Vápník je velmi důležitý pro stavbu kostí a zubů. Pokud dítě nedostává během období růstu potřebné množství kalcia, kosti nejsou dostatečně pevné. To může být důvodem pro vznik osteoporózy – řídnutí kosti v budoucnu.
Nedostatkem železa může u děti nastat problém s anemií. Železo je potřebné pro dopravu kyslíku v krvi. Během dospívání dochází u dětí k rychlému zvětšení objemu krve, a proto je pro ně přísun železa  velmi důležitý. U děvčat ještě zvyšuje potřebu železa začátek menstruace, protože při ní dochází k jeho pravidelné ztrátě s krví. Dobrým zdrojem železa v potravinách jsou maso, ryby, drůbež a obohacené cereálie.
Většina děti má dostatečný přísun vitaminů A a C. Když ale jedí málo ovoce a zeleniny, nemusejí mít potřebné množství těchto vitaminů. Problém u dětí obvykle nebývá ani se zajištěním adekvátního přísunu vitaminů skupiny B. Vitaminy této skupiny najdeme v různých potravinách, včetně obilovin, masa nebo mléčných výrobků. Pokud máte pocit, že vaše dítě potřebuje vitaminy či minerály doplnit, můžete zvolit i vhodný multivitaminový potravní doplněk.
 
Přesnídávky
 
Je velmi důležité naplánovat pro děti správné přesnídávky. Špatně zvolené přesnídávky totiž mohou dodat zbytečně velké množství energie.  Pokud nemají odpovídající výživnou hodnotu, narušují výživovou a kalorickou rovnováhu. 
 
Menší děti obvykle spoléhají na to, co dostanou doma. Rodiče by měli připravit přesnídávky z jedné z pěti hlavních skupin potravin. Starší děti už si svačiny vybírají samy. Je ale třeba na ně dohlédnout a dbát na to, aby měly dostatek potřebných výživných látek.
 
Obézní a málo aktivní děti
Dnešní děti se zdají být tlustší a méně zdatné než jejich vrstevníci před 30 lety. Tento trend ovlivňuje mnoho faktorů. Především k tomu přispívá fakt, že dnešní děti jsou méně aktivní. Současní školáci tráví příliš mnoho času před televizními nebo počítačovými obrazovkami, což je čas, který by jinak mohli věnovat právě fyzické aktivitě. 
Jídelníček školních děti také není ideální. Obsahuje příliš mnoho tuku (a mnohdy také cukru), což ovlivňuje jejich zdraví nejen v dospívání, ale rovněž v dospělosti.
Pokud se jedná o stravovací návyky,  příkladem by měli jít sami rodiče. A stejně tak i při fyzických a sportovních aktivitách. Podporujte děti, aby se jich účastnily s vámi. Procházky, jízda na kole, plavání, to vše pomůže vyrovnat příjem a spotřebu energie.
 
Děti a úroveň cholesterolu v krvi
Pro snížení rizika srdečních onemocnění by rodiče měli formovat u dětí zdravé výživové zvyklosti a cvičení již od raného dětství. Podle průzkumů prováděných ve vyspělých zemích obsahuje jídelníček dětí střední až větší množství tuků, zejména nasycených. Je důležité udržet spotřebu tuků na průměrné úrovni bez výkyvů jakýmkoliv směrem. Pokud rodiče tuk z jídelníčku absolutně vylučují, mohou připravit děti o kalorie potřebné k růstu. Nezakazujte žádné jídlo. Důležité je volit nízkotučné a vysoce tučné potraviny tak, aby děti měly velký výběr a rozmanitostí se tak docílilo potřebné rovnováhy.
 
Výživa pro školní dětí by měla prospívat jejich růstu, odpovídat jejich energetickým potřebám a  předcházet obezitě. Hlavně s tímto ohledem rodiče musejí plánovat a ovlivňovat dětský jídelníček. Největší důraz je přitom třeba klást na to, aby naše ratolesti měly vždy k dispozici ovoce a zeleninu. A neméně důležité je, aby sami rodiče šli svým dětem v jídle správným příkladem. Návyky,  které si děti vypěstují v raném věku, je budou doprovázet po celý život!
 -red-
 
 

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha