Přihlásit
header 1000 fit

Vysokoproteinová dieta může ublížit vašim ledvinám

Vysokoproteinová dieta může ublížit vašim ledvinám

Díky vlivu sociálních sítí jsme stále více vystavováni reklamě na různé diety, které nám zajistí vysněnou postavu. Osobní trenéři, youtubeři, blogeři, influenceři a top modelky se předhánějí, aby poskytli zaručené tipy, jak zhubnout, nabízí magické balíčky cvičení a diet, které mohou – dle jejich názoru – výrazně změnit tvar těla během několika týdnů.

Přitom obezita a její související onemocnění (hypertenze, kardiovaskulární onemocnění apod.) jsou stále na vzestupu. I když se jedná o dva protichůdné aspekty současnosti, oba mohou vést k vážným následkům a zvyšují riziko onemocnění ledvin.

Rychlá dieta, která je zejména mezi mladší generací stále populárnější, je obvykle založena na vysokém obsahu bílkovin a velmi omezeném množství sacharidů. I když existují určité důkazy, že tato strava vede k rychlému úbytku hmotnosti, stále není jasné, zda jsou tyto výsledky dlouhodobě udržitelné. Jinými slovy: tak rychle, jak jste o kila přišli, je můžete stejně rychle nabrat, pokud dietu ukončíte. Kromě toho, některé studie naznačují, že vysoký příjem bílkovin může vést k dlouhodobým negativním vlivům na naše ledviny.

Více proteinů znamená více odpadu

Ačkoli dieta s vysokým obsahem bílkovin nebyla rozsáhle studována, výzkum na potkanech ukázal, že zvýšené množství bílkovin v jejich stravě zatěžuje jejich ledviny, což vede k časnému poškození až selhání. Lékaři a vědci potvrzují, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin by se měli vyvarovat diet s vysokým obsahem bílkovin. “Přijaté bílkoviny musí tělo zpracovat a část z nich vyloučit v podobě látek s vysokým obsahem dusíku. Zdravá ledvina obsahuje přibližně milion nefronů, kterými jsou tyto látky filtrovány do moče. Lidé, kteří se narodili s nízkou porodní váhou, mají pouze jednu ledvinu nebo trpí vysokým krevním tlakem, mají počet nefronů nižší. Pokud přijímají vysoké množství bílkovin, musí menší počet nefronů pracovat na více než 100 %. Aby mohlo být velké množství odpadních látek vyloučeno, dochází k tzv. hyperfiltraci. Jako každý stroj, který je přetěžován, i ledvina se při zvýšeném výkonu rychleji "opotřebovává". To vede k zániku dalších nefronů, zbylé nefrony musí ještě více zvýšit svůj výkon a rychleji zanikají. Touto cestou může dieta s vysokým obsahem bílkovin ledviny poškozovat,“ říká MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Krči.

Stíhají to právě vaše ledviny?

Vzhledem k tomu, že řada lidí ani netuší, že jejich ledviny již nefungují na 100 % (zejména starší lidé, diabetici, osoby s vysokým krevním tlakem, kuřáci a lidé trpící obezitou), mohou si nasazením nevhodné diety velmi ublížit. „Lidé s vysokým rizikem onemocnění ledvin nebo pouze s jednou ledvinou by se měli vyhnout dietě s vysokým obsahem bílkovin. Pacienti s těžším onemocněním ledvin by měli obsah bílkovin v potravě snížit,“ upozorňuje Dana Sasaková, nutriční terapeutka dialyzačních středisek Fresenius NephroCare.

Pomalejší cesta je jistější a stabilnější

Pokud tedy potřebujete zhubnout, je nejlepší se nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem, dietologem a nutričním terapeutem. I když můžete ztrácet na váze pomaleji, výsledky budou pravděpodobně trvalé a z dlouhodobého hlediska vám poskytnou více spokojenosti na všech úrovních. Nicméně, pokud si stále přejete zvolit dietu s vysokým obsahem bílkovin, zkontrolujte nejprve funkci ledvin. To lze provést měřením hladiny kreatininu v krvi (odhadněte, kolik krve je filtrováno ledvinami) a vzorkem moči (abyste zjistili, zda je v moči přítomen protein). Vždy mějte na paměti, že vyvážená strava a pravidelné cvičení jsou klíčem ke zdravé, stabilní a trvalé ztrátě hmotnosti. Trendy a reklamy vás mohou přitahovat, ale my všichni máme různá těla a různé potřeby, proto osobní dieta plánovaná dietologem speciálně pro vás je to, co prospěje vašemu zdraví.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha