Přihlásit
header 1000 fit

Nenechte osteoporózu zlomit vaši budoucnost

20. října proběhl už tradičně Světový den osteoporózy. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tomto závažném civilizačním onemocnění, které postihuje až 8 % populace vyspělých ekonomik. Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje i v důsledku prodlužujícího se věku dožití. Pro onemocnění je typické řídnutí kostí a snižování jejich pevnosti, což vede v konečném důsledku k častým zlomeninám, omezené hybnosti, zhoršení kvality života a závislosti na pomoci druhých. Klíčová je prevence, a to již v dětském věku a dospívání, kdy se tvoří kostní hmota.

I přesto, že za vznik onemocnění mohou zhruba z 60 % genetické predispozice, významná část prevence je v našich rukou. Zabránit anebo oddálit propuknutí nemoci lze dostatečným příjmem vápníku a vitamínu D ve stravě, přiměřeným pravidelným pohybem a celkově zdravým životním stylem s omezením či úplným vyloučením alkoholu, kouření a kofeinu. Potravinovou nedostatečnost lze kompenzovat volně prodejnými léčivými přípravky s obsahem kostních minerálů.

„Vzhledem ke stárnutí populace se z osteoporózy stává doslova civilizační onemocnění. Pokud si uvědomíme fakt, že každých 30 vteřin si dojde u jednoho Evropana ke zlomenině vlivem osteoporózy, je situace alarmující. Data ukazují, že průběhu dalších padesáti let se více než zdvojnásobí počet zlomenin krčku kosti stehenní. Na komplikace v souvislosti s touto zlomeninou přitom u nás v loňském roce zemřelo téměř 30 % všech postižených pacientů,“ upozorňuje Doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory. „U osob s vyšším rizikem osteoporózy a u pacientů s prodělanou zlomeninou je proto důležité zajistit specifickou multioborovou péči a efektivní medikaci pro zvýšení pevnosti kostí,“ doplňuje Vyskočil.

Pokud patříte do rizikové skupiny, nebo máte k onemocnění osteoporózou genetické dispozice, je vhodné požádat svého praktického lékaře nebo gynekologa o doporučení na denzitometrické vyšetření. To určí množství minerálů a hustotu kostní tkáně. „Denzitometrické vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 10 minut. Je velmi přesné, v současné době dokážeme díky měření odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“ říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3 a doplňuje: „Vyšetření je možné provést v jakémkoliv věku, a to i bez doporučení lékaře. V tomto případě je však třeba počítat s úhradou – poplatek činí zhruba od 300 do 800 korun dle zdravotnického zařízení.“

Fakta o osteoporóze:

  • Každá 3. žena a každý 5. muž nad 50 let trpí osteoporózou.
  • V České republice postihuje onemocnění více než 750 000 pacientů, tři čtvrtiny z nich jsou ženy nad 45 let.
  • V České republice je každoročně evidováno na 31 tisíc osteoporotických zlomenin.
  • Až 78 % českých žen nedosahuje denní doporučené dávky vápníku (1200 mg), který je klíčovým prvkem pro novotvorbu kosti.
  • Ženy nad 45 let stráví kvůli osteoporóze v nemocnici více dnů než kvůli jakékoliv jiné chorobě.
  • Riziko zlomeniny u mužů nad 45 let je o 27 % vyšší než riziko rakoviny prostaty.
  • Na léčbu osteoporózy vynakládá Česká republika více než 500 mil. korun ročně.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha