Několik rad pro správnou péči o vlasy
Pokud jde o péči o vlasy, dneska si už jenom s lahvičkou šamponu vystačí málokdo. Zvykli jsme si na nepřebernou nabídku dalších přípravků, jako jsou kondicionéry, balzámy, regenerační masky, kúry a ještě mnohé další. Jenže vyznáte se v nich a umíte je správně používat? A hodí se všechny zrovna pro vás?
Vlasy jsou korunou naší krásy. Snad každý touží po tom, aby byly zdravé a krásně lesklé. Jenže každý člověk má jiný typ vlasů, přičemž do značky ideál bývá někdy opravdu daleko. Zásadou číslo jedna je proto výběr vlasové kosmetiky určené právě pro typ vašich vlasů. Obecně jsou k dostání přípravky pro vlasy suché, mastné, poškozené, jemné bez objemu či vlasy barvené, proti lupům, pro muže nebo pro děti.
Šampony
Mýtus, že časté mytí vlasů je nezdravé, je už dávno překonaný. Vlasy si můžete mýt tak často, jak to vyžaduje jejich zašpinění či mastnota, optimálně každé dva až tři dny. Každopádně vyberte šampon, který bude odpovídat vašemu typu vlasů. Nepřehánějte to s množstvím – na jedno mytí krátkých až středně dlouhých vlasů stačí asi kávová lžička přípravku. Šampon napěňte v dlaních s trochou vody a pak teprve krouživými pohyby vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy. Šampon pak důkladně vypláchněte čistou vodou. Proces můžete ještě jednou zopakovat.
Balzámy a kondicionéry
Balzám a kondicionér je v podstatě jedno a totéž, záleží pouze na výrobci, jak přípravek označí. Používají se obvykle vždy po umytí šamponem. Fungují totiž jako ochranný štít pro každý jednotlivý vlas. Pokryjí ho tenoučkým filmem, takže se pak lépe rozčesávají a jsou krásně hebké a lesklé. V chladném počasí tyto přípravky rovněž zabraňují poletování vlasů. Po umytí vlasů šamponem do nich balzám šetrně vmasírujte a nechte působit jen velmi krátce. Pozor, nanášejí se přímo na vlasy, asi 3 cm od kořínků. Nemasírujte jimi pokožku, protože by se mohla zbytečně mastit. Nechte působit asi minutu, pak je důkladně opláchněte. Pro ty, kteří spěchají, jsou nejlepší alternativou bezoplachové balzámy ve spreji. I když jsou poněkud lehčí, o vlasy se postarají stejně dobře.
Regenerační masky a kúry
Jde prakticky opět o jedno a totéž, podobně jako je tomu u kondicionérů a balzámů. Záleží pouze na označení výrobce. Také tyto produkty by měly mít své místo ve vaší kosmetické výbavě. Přípravky totiž obsahují složky nezbytné pro regeneraci vlasové struktury. Tyto ingredience pomáhají regenerovat poškozené vlasy zevnitř, vyplní prázdná místa a také zmírňují potíže s roztřepenými konečky a předcházejí poškození vlasů. Kúry na vlasy také dokážou dělat zázraky s povrchem vlasu. Vlasová kutikula, která je často v důsledku hrubšího zacházení a používání chemikálií poškozena, se po použití kúry obalí ultra jemným filmem. Vlasy jsou pak nádherně lesklé a hebké.
Vybírejte pečlivě
Alfou a omegou je správná volba přípravku podle vašeho typu vlasů. Každý typ má totiž své specifické potřeby, a proto vyžaduje speciální ošetření. Například suchým vlasům přinese vlhkost výtažek z brusinek, bambucké máslo nebo třeba kokosový extrakt. Lámavé vlasy a roztřepené konečky vyžadují přípravky s vyživujícími oleji jako je arganový nebo makadamiový olej. Mnoho vlasových kúr obsahuje keratin, který regeneruje poškozené vlasy. Pokud sáhnete po přípravku, který není určen pro vaše vlasy, můžete nedočkat zklamání v podobě nedostatečné regenerace nebo zplihlého účesu.
Obecně se tyto přípravky rozdělují podle třech kritérií.
Podle typu vlasů
Najdeme přípravky na suché a poškozené vlasy, na roztřepené konečky, kúry a masky pro jemné vlasy bez objemu nebo přípravky pro barvené vlasy.
Podle aplikace
Na trhu jsou k dispozici různé produkty. Například hutné krémové masky, jež se nanášejí na vlhké vlasy a po určité době působení se oplachují – ty ocení zejména vysušené a poškozené vlasy. Pro jemné a mastící se vlasy se hodí spíše produkty s lehčí texturou, jako jsou různé spreje či pěny.
Podle doby působení
Pokud máte na hýčkání vlasů dostatek času, můžete zvolit výživnou regenerační masku v podobě krému, kterou na vlasech necháte působit. Pro zvýšení účinku kadeřníci ještě doporučují vlasy na dobu působení přípravku zabalit do ručníku. Tento přípravek se však musí z vlasů důkladně opláchnout. Odlehčenou variantou jsou pak přípravky minutové intenzivní péče, séra či bezoplachové masky. Jejich výhodou je to, že je po umytí pouze aplikujete do vlasů a o nic dalšího se nestaráte. Jsou vhodné ve chvíli, kdy nemáme času nazbyt a potřebujeme dát vlasy rychle do kondice.
* * * *
Henkel je celosvětová společnost, jejíž silné značky a technologie působí ve třech oblastech: prací a čisticí prostředky, Beauty Care a lepidla a technologie. Od založení v roce 1876 zaujímá firma Henkel vedoucí postavení na globálním spotřebitelském i průmyslovém trhu, a to zejména se známými značkami, jako je Persil, Schwarzkopf a Loctite. Společnost Henkel má téměř 47 000 zaměstnanců a v účetním roce 2011 dosáhl její obrat částky 15,605 milionu eur a upravený provozní zisk 2,029 miliónu eur. Preferenční akcie společnosti Henkel jsou zařazeny do indexu DAX na německé burze cenných papírů.
V České republice působí společnost Henkel ve všech třech strategických oblastech již od roku 1991. Na českém trhu prodává firma Henkel ČR produkty více než 50 značek a zaměstnává 250 zaměstnanců.