Přihlásit
header 1000 kapital

Včely na střeše hotelu InterContinental Prague – český unikát

Hotel InterContinental Prague drží od letošního léta prvenství. Vlastní první střešní včelařské stanoviště na střeše hotelu v České republice, v rámci řetězce InterContinental Hotels & Resorts a v  síti InterContinental Hotels Group.
S nápadem chovat včely na střeše hotelu přišel bývalý ředitel hotelu InterContinental Prague pan Alexander Schreiter. Inspiroval se touto ideou v Americe, kde byl na služební cestě.
 
Intercontinental-ulyJe to unikát i v rámci řetězce. „Nejsme si vědomi, zda nějaký sesterský hotel v rámci řetězce InterContinental Hotels & Resorts má  vlastní včelstvo a ještě k tomu na střeše hotelu. Standard společnosti to zcela jistě není,“ řekla Petra Kazdová, PR manažerka a tisková mluvčí hotelu. Vedoucím projektu se stal šéfkuchař Miroslav Kubec, který je zároveň prezidentem Asociace Kuchařů a cukrářů ČR a ředitelem WACS pro kontinentální Evropu. „Přes Český svaz včelařů jsem se dostal na pana Augustina Uváčika, který s projektem pomohl od začátku a stal se správcem našeho včelstva,“ uvedl Miroslav Kubec. Památným dnem se stala sobota 13.7.2013, kdy Miroslav Kubec získal 30.000 nových zaměstnanců. „Jsme první hotel v České republice s vlastními včelstvy na střeše. Na náš první med se můžeme těšit už v květnu příštího roku,“ dodal Miroslav Kubec.
 
Intercontinental-uly1Začalo se se třemi úly, v každém úlu je včelí oddělek o pěti plástech s kladoucí matkou F1 rakouského plemene Singer - mají vynikající doprovodné vlastnosti, zdravé,  mírné a vhodné především pro tento projekt ve městě, velmi pracovité s dobrým medným výnosem - v každém tomto mladém včelstvu bude cca 10-15 tisíc včel dělnic. Včely budou vedeny tak, aby bez problémů přežily zimní období a hlavně aby co nejvíce zesílily. „V příštím roce chceme, aby bylo docíleno u všech včelstev produkční zralosti a mohly nám dát co největší množství medu, případně jiných včelích produktů,“ řekl Augustin Uváčik. Včely létají 30 – 50 metrů nad terénem. Informace si předávají přímo v úlech nebo i na květech. Komunikace probíhá na bázi vibrací a feromonů.
 
A jaké jsou záměry s úly na střeše do budoucna? Tento projekt je dlouhodobá záležitost. Med stáčený z úlů bude především použit pro hosty na snídaně. Uvidíme, jak se včelstva rozrostou…

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha