Přihlásit
header 1000 kapital

Lipensko – Mühlviertel: příklad rozvoje přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem

Operační program přeshraniční spolupráce mezi Rakouskem a Českou republikou je jedním z pěti přeshraničních programů financovaných z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V období 2007-2013 pro něj bylo vyčleněno na realizaci projektů celkem 107,44 mil. eur. Celkem bylo schváleno 206 projektů v celkové hodnotě 107 milionů eur. Evropská komise byla požádána o proplacení téměř 70 procent výdajů.

 

„Česko-rakouská přeshraniční spolupráce trvá zhruba již dvacet let a neustále se rozvíjí. Od předvstupních programů Phare CBC, přes iniciativu INTERREG IIIA až po současný operační program přeshraniční spolupráce Rakousko-Česká republika jsou realizovány projekty, jejichž konečným účelem je podpora udržitelné přeshraniční spolupráce a odstraňování bariér mezi oběma státy,“ řekl Jiří Horáček, ředitel odboru evropské územní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Oblast podpory je v rámci České republiky směřována na území tří krajů – Jihočeského, Jihomoravského a Vysočina. Rakouské území je vymezeno kraji spolkových zemí Horní Rakousko, Dolní Rakousko a městem Vídeň.

klášter vyšší BrodJedním z regionů, kde se tato spolupráce projevuje v řadě oboustranně prospěšných konkrétních aktivit, je jihočeské Lipensko a spolu s ním na rakouské straně oblast Mühlviertelu. Koncem srpna se ve Vyšším Brodě konala letní propagační akce s názvem Den česko-rakouské spolupráce. Návštěvníkům zde byly podrobněji prezentovány úspěšně realizované projekty, jako byla například loňská přeshraniční Zemská výstava zaměřená na život v příhraničí a kulturní a umělecké poklady, do níž se mimo jiné velmi úspěšně zapojil právě Vyšší Brod a zdejší cisterciánský klášter. Od Zemské výstavy je zde pro veřejnost prozatím vystaven jeden z nejvzácnějších klenotů České republiky – Závišův kříž.

Do rozvoje přeshraničních projektů je zapojena řada subjektů z Vyššího Brodu, Frymburku, Horní Plané i dalších míst podél Lipenské přehrady. Podstata této spolupráce je založena na jednoduchém principu - českým rekreantům a turistům, kteří využijí – ať už v létě, či v zimě - pohostinství českých šumavských obcí, je nabízena možnost rozšířit a obohatit rekreační aktivity v regionu Lipenska návštěvou blízkých atraktivních turistických lokalit a sportovních či kulturních zařízení na rakouské straně s využitím výhodných balíčků služeb. Na české straně se zase pořádá stále více zajímavých akcí, které zvou k účasti obyvatele sousedních rakouských regionů.

lanovka sternsteinNa rakouské straně patří k nejaktivnějších partnerským městům i nejatraktivnějším turistickým lokalitám, jež se těší vzrůstajícímu zájmu návštěvníků, Bad Leonfelden, městečko obklopené krásnou přírodou, poskytující prvotřídní wellness, s blízkým komfortním lyžařským areálem Sternstein.

Máte-li ve svém programu jen pár krátkých dnů volna a hledáte - ať už v jakémkoliv ročním období – vhodnou inspiraci bez zdlouhavého cestování, pobyt na jihočeském Lipně obohacený návštěvou u rakouských sousedů bude určitě řešením, které nezklame.  

Více se dočtete Lipensko láká k návštěvě v létě i v zimě

Více informací:
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz
www.ifrymburk.info
www.mestovyssibrod.cz
www.klastervyssibrod.cz
www.cestamistromu.cz
www.badleonfelden.at

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha