Přihlásit
header 1000 kapital

Bezkontaktními kartami MasterCard lze zaplatit na stále více místech včetně automatů

V České republice se bezkontaktně uskutečňuje přibližně jedna třetina transakcí kartami MasterCard® a Maestro®. Na tomto trendu se podílí masové zavádění bezkontaktních karet a terminálů, které začalo v loňském roce. Na konci Q1 2014 tak bylo vydáno 2,2 milionu bezkontaktních karet MasterCard s technologií PayPassTM a nainstalováno téměř 50 tisíc bezkontaktních terminálů. Vyplývá to ze statistik, které za 1. čtvrtletí 2014 zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty1.

 

Bezkontaktní technologie PayPassTM je natolik flexibilní, že je možné ji aplikovat nejen do standardních karet, ale také do mobilního telefonu, hodinek, přívěsků na klíče nebo samolepek. Češi si bezkontaktní placení oblíbili nejrychleji ze všech Evropanů a brzy budou moci tím to způsobem zaplatit nejen u obchodníků. Výrobci automatů totiž postupně do zařízení instalují bezkontaktní terminály. Bez nutnosti hledat mince je nyní možné zaplatit přibližně ve 200 automatech DELIKOMAT po celé České republice. Ty jsou umístěny ve školách, veřejných institucích, nádražích, zdravotnických a sportovních zařízeních.

„Z průzkumu MasterCard víme, že si 80 % Čechů uvědomuje, jak je hotovost špinavá a zachází s ní opatrně. Díky bezkontaktním terminálům v nápojových, jídelních a brzy také jízdenkových automatech městské hromadné dopravy už nemusíme řešit špinavé ruce ani těžké mince, ale rychle a bezpečně zaplatit,“ říká Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení MasterCard ČR a SK.

Ředitel dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, Luboš Wejnar, trend používání bezkontaktních karet a terminálů považuje za správný krok směrem k zákazníkům v rozšiřování služeb. „V Liberci umístíme jeden nápojový automat v místě největší koncentrací lidí, a to na terminálu MHD a zvažujeme také zakoupení automatu na jízdenky MHD, který bude vybaven touto technologií“, zdůraznil Wejnar.

MasterCard jakožto lídr v inovacích poprvé použil bezkontaktní platbu v roce 2005 a díky současnému vývoji otevřel možnosti využití této technologie i v dopravě.

„Máme vyzkoušená řešení umožňující více účelné využití bezkontaktní bankovní karty. Už jsme jen malý krok od toho, aby i u nás fungovala také jako dopravní karta, vstupenka na sportovní i kulturní akce a zároveň identifikátor účastníků akcí, “doplnila Martina Kirchrathová.

Na aktuální téma dopravy se letos zaměřil i projekt MasterCard česká centra rozvoje, který se již sedmým rokem věnuje hodnocení ekonomické situace českých krajů a měst.

1 www.bankovnikarty.cz

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha