Přihlásit
header 1000 fit

Zabalte si na cesty CRP test. Pomůže zjistit, zda potřebujete antibiotika

Zabalte si na cesty CRP test. Pomůže zjistit, zda potřebujete antibiotika

Jak si zabalit lékárničku na dovolenou a přitom na nic důležitého nezapomenout? Její základní složení můžete získat i v lékárně zakoupením hotové sestavy v praktické tašce. Seznam dalších součástí nenechávejte na poslední chvíli. Pokud pravidelně užíváte léky na lékařský předpis, zabezpečte si je včas a v dostatečném množství. Nezapomeňte také na alergie. Další složení závisí od cíle vaší cesty a zdravotního stavu. V každém případě doporučujeme přibalit CRP test.

V případě onemocnění v zahraničí obvykle nejprve spoléháme na samoléčbu. Pomoct zorientovat se a rozhodnout dilema, zda navštívit lékaře, může i CRP test pro domácí použití. Je malý, přenosný a obsahuje dva testy. Rozhodnutí, že vaše onemocnění je pravděpodobně bakteriálního původu a budou zřejmě potřeba nasadit antibiotika, získáte do 5 minut. Stačí k tomu kapka krve z bříška prstu na ruce. CRP testy pro domácí použití lze koupit bez lékařského předpisu.

Jak CRP test funguje?

S CRP diagnostikou se potkáváme především v ordinacích praktických lékařů. Cení si zejména jejich rychlosti a vysoké úspěšnosti správného odhalení původce nemoci, který je rozhodující pro zvolení adekvátního léčebného postupu. Podle hladiny tzv. C reaktivního proteinu v krvi je možné poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původcem onemocnění. První situace splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém případě většinou stačí se z nemoci vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky.

CRP test pro domácí použití zjišťuje koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem, který pravděpodobně nasadí k léčbě antibiotika. Při běžných onemocněních způsobených viry se obyčejně hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není vhodná.

Proces vyhodnocení vzorku trvá přesně pět minut. Testování je tedy velmi rychlé a jednoduché. Jeho přesný průběh ukazuje i video na stránce: www.youtube.com/watch?v=aAB1XgqtDEA.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha