Přihlásit
header 1000 fit

Delfíni v Praze

delfini-5174537Pořadatelé akce Delfíni v Praze, projektu, jehož cílem je zábavnou formou vzdělávat a rovněž pomáhat nemocným lidem, oznámili nové místo konání a současně nový a prodloužený termín akce, kterou rozšíří pro velký zájem veřejnosti z původně zamýšlených třiceti dnů na tři měsíce. Atraktivní vodní scéna bude přístupná od 20. června do 29. září 2013 v městské části Praha 4 - Libuš a bude umístěna v nejprostornějším stanu ve střední Evropě, který najednou pojme až 1900 lidí.

Organizátoři také reagovali na některé pochybnosti ohledně nezbytných povolení k akci. Upřesnili a doplnili informace zástupců městských částí Praha 4 a Praha 12 s tím, že podle jejich analýz stan, ve kterém bude probíhat projekt Delfín v Praze, je vyjmut z vyhlášky a nepotřebuje tak stavební povolení. Stejně tak není potřeba stavební povolení či ohláška pro vodní scénu, která bude umístěna ve stanu, protože tato scéna nebude pevně spjata se zemí. Celou akci organizátoři dle vyhlášky na městkou část včas nahlásí a garantují po celou dobu příprav i konání akce dodržování všech zákonů a úředně stanovených postupů. Součinnost městské části Praha 12 uvítají, ale celý projekt je koncipován tak , aby byl maximálně nezávislý.

Co projekt nabídne
„Jsme rádi, že můžeme široké veřejnosti nabídnout tento ojedinělý projekt, který nabídne zábavu, vzdělávání, ale také pomůže nemocným lidem a dětem. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí a dozví se mnoho zajímavých informací ze života inteligentních delfínů, ale také mrožů a lachtanů. Druhou rovinou je zdravotní aspekt projektu, kdy nabídneme zájemcům tzv. delfinoterapii. Ta pomáhá lidem s Downovým syndromem, autismem, mozkovou obrnou, zadrháváním v řeči, emocionálním stresem, depresí a dalšími tělesnými či psychickými problémy,“ přibližuje Artur Kaiser, hlavní pořadatel Delfíni v Praze. Vybraným pacientům s autismem pak budou terapie poskytnuty zcela zdarma.

Nové místo konání akce
„Vodní scéna měla původně stát na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku na parkování jsme se rozhodli pro jiné místo – ulici Novodvorskou, kde budou mít diváci k dispozici přes 250 parkovacích míst. Toto místo jsme volili i s ohledem na mimopražské návštěvníky, kteří nebudou muset zajíždět do centra. Lokalita s vodní scénou je totiž v blízkosti D1 a Jižní spojky, což řidiči určitě ocení,“ říká Artur Kaiser, hlavní pořadatel Delfíni v Praze.

Trojnásobně delší doba konání pro obrovský zájem veřejnosti
Zájem veřejnosti o delfinárium je obrovský. „Prodali jsme již desítky tisíc vstupenek a každý týden evidujeme tisíce dalších zájemců nejen z České republiky, kteří by jinak museli vycestovat za podobnou podívanou do daleké ciziny,“ říká organizátor Artur Kaiser. Vzhledem k velikému zájmu veřejnosti o akci se rozhodl změnit termín jejího konání. Ze stejného důvodu zároveň návštěvníkům prodloužil možnost návštěvy delfinária na tři měsíce, místo původně zamýšlených třiceti dnů. „Nejenže tímto krokem vyhovíme lidem, na něž by se jinak nedostalo, ale nabídneme návštěvníkům i značnou volnost ve výběru termínu, který bude lépe odpovídat jejich časovým možnostem. Již prodané vstupenky samozřejmě zůstávají i přes tyto organizační změny v platnosti. Majitelé vstupenek si jen nechají od 13. dubna 2013 provést změnu termínu na www.delfinivpraze.cz. Na těchto webových stránkách bude podrobný popis, jak celá změna bude probíhat. A lidé budou mít rovněž k dispozici speciální telefonní infolinku,“ informuje pořadatel.

delfini-4311Delfíni budou mít k dispozici vodní scénu o ploše 432 metrů čtverečních
Organizátoři vybudují pro delfíny jedinečný areál, který se skládá z komplexu vodních ploch s mořskou vodou. Celá plocha pro delfíny činí 432 metrů čtverečních a odpovídá pro představu prostoru pro více než 65 zaparkovaných osobních automobilů. Celkový objem vodní scény je pak 1600 litrů. Kompletní přefiltrování vody ve všech nádržích proběhne za 4 hodiny, což je čas, který je srovnatelný s obdobnou procedurou u plaveckých bazénů. Delfinárium s bezbariérovým přístupem bude umístěno v jednom z nejprostornějších stanů v Evropě. Prostory jsme dimenzovali pro co největší pohodlí návštěvníků, tento moderní stan pojme až 1900 diváků. Bude mít průhlednou odklápěcí střechu, která zajišťuje přívod denního světla a vzduchu, kaskádovité hlediště a sociální zázemí - vyhřívané toalety a občerstvení.
„Naši delfíni se narodili již pod dohledem člověka. Jsou tak od mala zvyklí na péči lidí a jejich společnost,“ vyvrací spekulace o původu delfínů Artur Kaiser.

Bezplatná terapie s pomocí delfínů pro nemocné
Delfinárium však nebude sloužit jen ke vzdělávání. Delfíni budou také pomáhat nemocným lidem a stanou se důležitými pomocníky v rámci terapie. „Náš projekt totiž zahrnuje vedle zábavy také vzdělávání, zdraví prospěšné plávání a lékařské procedury,“ říká pořadatel akce Artur Kaiser.
Více prozrazuje delfinoterapeaut Oldřich Bureš: „Delfinoterapie (Dolphin Assisted Therapy - DAP) pomáhá pacientům s Downovým syndromem, autismem, mozkovou obrnou, zadrháváním v řeči, emocionálním stresem, depresí a dalšími tělesnými a psychickými problémy. Tuto formu terapie provozuji již několik let v zahraničí, zejména v Turecku, a jsem moc rád, že bude nabídnuta i lidem v České republice“.

Delfíni budou pod odborným dohledem profesionálů
Delfíni, kteří míří do Prahy leteckým speciálem, budou v doprovodu veterinářů, specialistů na chov delfínovitých, odborníků na kvalitu a složení vody a pečovatelů. Pro veškerý komfort a pohodlí delfínů zaměstnávají pořadatelé pouze profesionální pracovníky, kteří se o delfíny s láskou starají a pečují o ně. Pořadatelé se řídí se zákonem 246/1992 Sb. Zákon na ochranu zvířat proti týrání § 14a odst. b) vyjma delfínovitých, vyhláškou č. 346/2006 Sb. O stanovení bližších podmínek chovu a drezúry zvířat, příloha č. 7 ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY CHOVU DELFÍNOVITÝCH. Samozřejmostí budou pravidelné kontroly Státní a městské veterinární správy v souladu s výše uvedeným zákonem a vyhláškou.
Vstupenky jsou k dostání na webových stránkách www.delfinivpraze.cz a v předprodejních sítích TicketPortal, TicketPro a TicketArt.

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha