Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Golf v Bordeaux – Grand Cru golfový zážitek


Golf  v Bordeaux  – Grand Cru golfový zážitek

Každý golfista chce podniknout  pouť do Skotska nebo Irska a nadšenci vína to cítí stejně, pokud se jedná o Bordeaux.  Zde si ale obě skupiny prijdou na své – ve zdejším regionu  se skvělý golf kombinuje s vynikajícím vínem  té nejlepší kvality.

 

Grand Saint Emilionnais Golf Club – nová pýcha Bordeaux

 

Jak název napovídá, toto hřiště se nachází v blízkosti mimořádně půvabného středověkého městečka  Saint Émilion, asi 30 kilometrů východně od  Bordeaux.

Příjmení Mourgue D’Algue je dobře známé v širokých golfových kruzích. Hlava rodu , Gaêtan,  má na svém kontě asi 30 titulů, i když vždy jako amatér. Založil  turnaj European Tour Trophé Lancôme a také zahájil vydávání evropských golfových „biblí“, Peugeot Golf Guide a Rolex World’s Top 1000 Golf Courses. Manželka Cecilia  je Švédka  a mnohonásobná  švédská amatérská šampionka.Poté, co se stala francouzskou občankou, přidala do svého životopisu další  tituly. Není divu, že všichni jejich tři děti a vnoučata jsou  taky golfisté.

 

Na začátku tisíciletí  rodina získala pozemek nedaleko  Saint Emilionu - bývalý  lovecký statek.  Celý areál je obklopen vinicemi.  Je to překásné místo pro golfové hřiště.  Autorem hřiště je  slavný designér Tom Doak, který  pracoval hlavně v USA a později v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu, kde vytvořil některá z nejpozoruhodnějších golfových hřišť . Mezi nimi i Cape Kidnappers a Barnbougle Dunes.

Hřiště Grand Saint-Emilionnais se otevřelo na konci roku 2016, ale již se prosadilo na mezinárodní golfové scéně. Toto nové hřiště bývá  hodnoceno v desítce  nejlepších  golfových hřišt ve Francii. Což je docela uznání pro práci Toma Doaka.

Jediné budovy, které jsou na dohled, jsou v zásadě zrekonstruováné hospodářské budovy. Nyní zde sídlí restaurace, proshop  a šatny. Na rekonstrukci čeká Chateau de Gaufre, kde by měla být klubovna.  Taky zde bylo  postaveno několik nových domů pro ubytování hráčů, kteří by se chtěli ubytovat  blízko hříště. Tyto budovy uvidíte pouze na 1. jamce a když jste zpět na 17. odpališti a na 18. fairwayi, která končí bezprostředně před klubovnou. Odtud také zahlédnete středověkou kostelní věž v nejbližší vesnici Gardegan posazenou na vrcholku kopce v dálce.

Hned na první jamce, která vede dolů od starého zámku,  dostanete docela dobrý dojem z toho, co můžete očekávat od Saint-Emilionnais. Fairway je docela široká, tak jako většina fairwayí na hřišti. Problémy začínají až u malého grýnu. Na jamkách par 3 jsou grýny znatelné větší.

 

Městečko Saint-Émilion

Pokud zavítáte do tohoto kouzelného kraje nesmíte vynechat Saint-Émilion, které se svými fascinujícími románskými kostely, křivolakýmí úzkými kamennými uličkami je součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Malé středověké městečko je pojmenované po francouzském mnichovi Emíliovi. Je známé svým unikátním monolitickým kostelem  a katakombami. Nadherný výhled na město budete mít z balkonku nad kostelem a taky z veže Tour de Roy. Město je taky známé díky pěstování vinné révy, kde vinařskou tradici započali Římané již ve 2. století n.l..  Vinice zde nemají konce. Zde můžete taky vychutnat pravé francouzské makronky, které zde poprvé vyrobily místní mnišky.

Golf de Medoc Resort

 

Další dvě golfová hřiště v Bordeaux se nacházejí kousek na sever od města Bordeaux, Golf de Medoc Resort, která mají na svém pozemku 2 x 18 jamek. Hřiště Chateau je navrženo americkým architektem Billem Coorem a je obecně považováno za lepší z těchto dvou. Druhé - Vignes,   však není pozadu v kvalitě a možná ještě zábavnější na hru. Obě poměrně otevřené, ploché a snadno se dají ujít. Grand St. Emilionnais a Golf de Medoc spolupracují na tom, čemu říkají Bordeaux Signature Golf Pass, a nabízejí golfistům značné slevy při návštěvě a hraní hříšť obou resortů.

Chateaux

6316 metrů dlouhé hřiště, par 71, bylo navrženo americkým architektem Billem Correm v nejčistších tradicích skotských linksových hřišť. Široké ferveje jsou lemované vřesem, hlodašem evropským a janovcem metlatým, brázděné vodními překážkami a hlubokými bunkery a zakončené velkými rychlými grýny. Každá jamka má název podle některého z okolních vinařských zámků.
Velmi pěkná je jamka číslo 5 "Château Pontet Canet", velmi těžký par 3 s obrovským jezerem zprava a velmi obtížně čitelným grýnem.

 

 

Vignes
6220 metrů dlouhé hřiště, par 71, je dílem kanadského architekta Roda Whitmana. Je umístěno v typické místní krajině, kde krása vřesovišť a borovic umocňuje záměr architekta. I když je toto hřiště méně náročné než Chateaux, má také dlouhé jamky par 5, důkladně propracované grýny a umně umístěné bunkery. Což samozřejmě žádá přesné rány, tak jako to nejnáročnější hřiště.
 

 

Hotel Golf du Medoc je moderní, pokoje pohodlné, kuchyně skvělá. Ovšem většina návštěvníků nezůstává po hře na hotelu, nýbrž zavítá do některé z četných vinařských usedlostí, kterými je region proslulý: Château Margaux, Château Kirwan, Château

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha