Přihlásit
header 1000 fit

Letní pravidla pitného režimu

Jak si nezkazit krásné slunečné dny, vysněnou dovolenou a chvíle odpočinku? Pít čistou pramenitou vodu a přírodní minerálky dřív, než se ohlásí žízeň! Teplota vzduchu se stále zvyšuje1) a v horkých dnech dochází snadněji k dehydrataci. Ta může být obzvlášť nebezpečná, když se spojí s konzumací tučných jídel a alkoholu, s dlouhým pobytem
na sluníčku nebo se zvýšeným pocením. Pomůže dodržování jednoduchých pravidel…

 

„Dehydratace neboli nedostatek tekutin v těle není spojená jen se ztrátou vody jako takové, ale také se ztrátou minerálních látek. Dehydratace může postihnout všechny věkové kategorie, a i když k ní ve značné míře přispívá teplé počasí, ne vždy musí být na vině – stačí horečka nebo průjem.
Na nedostatek tekutin reaguje tělo pocitem žízně. Ten je daný vzestupem některých iontů a hormonů v krvi,“
vysvětluje Mgr. Alice Menšíková, DiS., záchranářka a lektorka první pomoci.  

 

Napít se až při pocitu žízně, to už je pozdě. Pít se musí daleko dříve, než pocit žízně nastane. Tekutiny by se měly pít v menším množství po celý den. Stalo se dobrým zvykem nosit si nápoje
s sebou, pokud není možnost delší dobu se napít. „Lidé mladší a středního věku nemají problém vypít dostatečné množství tekutin, u seniorů se může vytrácet potřeba pít. V takovém případě musí být sklenice s nápojem stále na očích, popřípadě může potřebu napití připomínat budík,“ radí odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie Mgr. Lucie Růžičková.   

 

Dehydratace, konzumace tučných jídel a alkoholu vedou jak k riziku vzniku neinfekčního zánětu žaludku (akutní gastritidy), tak k riziku žlučníkových obtíží a v nejtěžších případech i akutního zánětu slinivky břišní (akutní pankreatitidě). K zažívacím potížím přispívají také vyšší letní teploty, kdy hrozí riziko zhoršeného prokrvení trávicího traktu. Proto je vhodné konzumovat stravu, která nebude příliš zatěžovat trávicí trakt, důsledně dbát na pitný režim, a pokud dochází ke zvýšenému pocení, doplňovat s tekutinami i minerální látky, především sodík, draslík a hořčík.

 

„Pravidelný a vhodný pitný režim je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných. Pitný režim by měl být upravený podle několika velmi důležitých faktorů.
Těmi jsou zejména věk, fyzická aktivita, ale také zdravotní stav, a to jak chronická onemocnění (např. ledvin, srdce, plic, onkologická onemocnění, cukrovka), tak aktuální choroby (viróza, angína, vysoká teplota, průjem, zvracení, zlomeniny kostí aj.),“
upozorňuje Mgr. Alice Menšíková. 

 

Základní denní potřeba tekutin se v běžných podmínkách bez nadměrné tělesné aktivity pohybuje kolem 1500–2000 ml, při horku, sportu, vyčerpání nebo průjmu potřeba tekutin samozřejmě stoupá. Navýšení příjmu tekutin je individuální, musí pokrýt veškeré ztráty, které jsou potřebné k zotavení. Nejlepším ukazatelem je zbarvení moči – světlá barva ukazuje na dostatečný pitný režim, tmavě žlutá barva znamená nedostatek tekutin a hrozící dehydrataci.

 

Mgr. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, doporučuje: „jednou z nejvhodnějších variant k doplnění tekutin je voda. Spolehlivě utiší pocit žízně, neobsahuje žádnou energii a je chuťově neutrální. Do pitného režimu je užitečné zařadit
i vody s obsahem minerálních látek. V horkých dnech se více potíme, a ztrácíme tak více tekutin spolu s minerálními látkami. Nadměrný příjem obyčejné vody pak může spíše ublížit než pomoci. Díky ztrátám minerálních látek a následnému zavodnění bez jejich přidání se totiž naruší vodní hospodářství organizmu, což může mít i vážné následky.“

Pro každodenní pití u lidí bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné slabě a středně mineralizované vody (s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l). Silně mineralizované vody jsou vhodné při velké zátěži v namáhavých provozech, v letním období, při sportu nebo průjmových onemocněních a horečkách, kdy je třeba tělu doplnit nejen tekutiny, ale i minerální látky. Mezi přírodními minerálními vodami si můžeme vybírat ty nejvhodnější s ohledem nejen
na naše chutě, ale také na aktuální zdravotní stav a životní styl. K tomu slouží informace na etiketě láhve. Více o pitném režimu informují webové stránky www.aqualifeinstitute.cz.

 

„K utišení žízně není vhodné podávat příliš sladké nápoje, které mohou navodit pocit uspokojení chutí. Sladká chuť je velmi návyková a obzvlášť pro děti příjemná až lahodná. Děti se nesnadno odnaučují sladké chuti nápojů. Cukry ve slazených nápojích dodávají tělu pouze tzv. prázdnou energii, která zvyšuje energetický příjem, vedoucí k nežádoucímu zvyšování hmotnosti a zvýšené kazivosti zubů. I 100% džusy obsahují poměrně velké množství sacharidů z ovoce, proto je vhodné ředit je vodou, nejméně v poměru 1 díl džusu a 4 díly vody,“ dodává Mgr. Růžičková.

 

V letních měsících hrozí častěji také úpal nebo úžeh, při kterých dochází k dráždění termoregulačních center v mozku vysokou teplotou. V případě úpalu je to teplota okolní, ohřívající tělo, zatímco v případě úžehu se jedná o působení tepla na hlavu. Příznaky jsou zpravidla odlišné, ale někdy mohou být stejné. Úpal se může projevit žízní, zarudnutím v obličeji, bolestí hlavy, pocením, nevolností, zvýšenou teplotou, může dojít až k poruše vědomí a ke křečím. Úžeh má velmi podobné příznaky s tím, že k projevům může dojít s odstupem času, třeba večer.

 

Záchranářka Mgr. Menšíková radí: „v případě úžehu je nutné zabránit dalšímu působení tepla, zasaženého dát do chladné místnosti, zbavit ho oděvu a organizmus celkově zchladit studenou (nikoliv ledovou) vodou. Pokud je zasažený při vědomí a normálně s námi komunikuje, můžeme mu nabídnout tekutiny, třeba vlažnou minerálku s cukrem, iontový nápoj, případně rehydratační roztok. Tekutiny nabízíme po drobných doušcích. V případě úpalu je postup velmi podobný. Zasaženého je třeba zavodnit stejně jako při úžehu a případně ošetřit spálenou kůži. Pokud dojde k poruše vědomí, je třeba vyhledat zdravotnickou pomoc (volat na linku 155, nebo použít aplikaci Záchranka).“

 

Letní patero pitného režimu podle AquaLife Institutu:

 

  1. Nápoje pijte po celý den, ne najednou velké množství (tj. více než 250 ml) – vedle obyčejné vody zařaďte do pitného režimu vody s obsahem minerálních látek.
  2. Při horku, sportu, vyčerpání nebo průjmu příjem tekutin zvyšte – můžete se řídit barvou moči, která by měla být světlá (tmavě žlutá znamená nedostatek tekutin a hrozící dehydrataci).
  3. Nepijte, až když máte žízeň, to už je pozdě – napít se musíte daleko dříve, než pocit žízně nastane.
  4. Pokud nemáte pocit žízně, snažte se mít nápoj stále na očích, popř. si potřebu pití připomínejte budíkem – dostatečná hydratace organizmu pomáhá také při úpalu nebo úžehu.
  5. V případě zvýšeného pocení doplňujte s tekutinami i minerální látky, především sodík, draslík
    a hořčík – k tomu se nejlépe hodí přírodní minerálky.

 

1) Např. loni v červnu byla v České republice teplota vyšší o 4,9 °C než dlouhodobý průměr, v červenci o 1 °C a v srpnu o 1,6 °C (zdroj: http://portal.chmi.cz/).

 

AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví. 

RegioJet startuje od 31. července 2020 nové vlakové spojení Praha – Brno - Vídeň - Budapešť za nejnižší ceny od 399 Kč. Cestování vlakem výrazně zlevní, jízdenky jsou již v prodeji

Spojení 2x denně v každém směru - ideální pro turistické i služební cesty

 

Největší středoevropský soukromý osobní železniční dopravce spustí od 31. 7. nové vlakové spojení na trase Praha – Brno – Vídeň – Budapešť a zpět. Jedná se o další trasu, kde RegioJet výrazně zlevní a zatraktivní cestování vlakem. Spoje pojedou zcela bez dotací a ceny budou nejnižší. Pro trasu Praha – Budapešť začínají na 399 Kč (16 EUR), pro trasu Brno – Budapešť 249 Kč (9 EUR) a pro trasu Vídeň – Budapešť a zpět 9 EUR. RegioJet bude do/z Budapešti jezdit 2x denně v každém směru. Kromě nových spojů RegioJet již naplno obnovil provoz svých vlaků mezi Prahou a Vídní, kde denně jezdí 4 vlakové spoje v každém směru. Na trase Praha – Budapešť a Vídeň – Budapešť doplní vlakové spoje také autobusy RegioJet, které zde jezdí 3x, respektive 2x denně v každém směru.

„Přicházíme na další trasu, abychom výrazně zlevnili cestování vlakem a nabídli nejširší rozsah služeb“, říká Ivana Kašická, ředitelka vlakové a autobusové dopravy RegioJet a dodává: „Jdeme rozhýbat nabídku železničního spojení tam, kde cestující zatím platí stávajícím dopravcům nesmyslně drahé jízdné. Naše vlakové spoje nabídneme nově také cestujícím mezi Vídní a Budapeští, a to za ceny od 9 EUR“.

 

RegioJet nabídne na všech nových spojích Praha – Brno – Vídeň – Budapešť následující ceny:

Praha / Brno – Budapešť:                                                 

Low-cost                         399 / 249 Kč

Standard                         539 / 399 Kč

Relax                                659 / 599 Kč

Business                          899 / 799 Kč

 

Vídeň – Budapešť:

Low-cost                         9 EUR

Standard                         13 EUR

Relax                                19 EUR

Business                          29 EUR

 

Káva zdarma a další služby

V rámci ceny jízdenky mají přitom cestující ve vlacích RegioJet rezervaci místa zdarma, možnost bezplatného internetu nebo nabídku denního a dalšího tisku a další služby. Na spojích Praha – Brno – Vídeň – Budapešť a zpět nabídne RegioJet kompletní rozsah služeb ve čtyřech tarifních třídách – Standard, Low-cost, Relax a Business. Ve vlaku bude řazen také vůz Astra s individuálními obrazovkami v sedačkách s možností sledování filmů, poslechu hudby a dalšího zábavního obsahu.

Ve třídách Standard, Relax a Business mají cestující k dispozici kávu a balenou vodu Rajec zdarma a mají možnost si objednat další občerstvení za zvýhodněné ceny. Ve třídě Low-cost mají cestující možnost si také objednat občerstvení – a to prostřednictvím on-line objednávkového systému s donosem občerstvení přímo na místo.

 

Kromě Budapešti spojení také do populárních termálních lázní

Vlakové spoje do Budapešti budou součástí linky Praha – Brno – Vídeň a zpět a kromě Budapešti spojí Prahu, Brno nebo Vídeň s maďarskými městy Mosonmagyarovar či Györ, která jsou v České republice a Rakousku populární také díky svým známým termálním lázním. V Budapešti pak vlaky RegioJet zastaví na dvou klíčových nádražích – Budapest Kelenföld a Budapest Deli (jižní nádraží) s přímým přestupem na budapešťské metro.

Vlaky pojedou podle následujícího jízdního řádu (níže jízdní řád celé vlakové linky Praha – Brno – Vídeň – Budapešť a zpět – platný od 31. 7. 2020).

Aby vám v létě nedošla energie...

ÚSOVSKO FOOD představuje NOVINKU

tyčinku Fit Smoothie v jedinečném složení

 

Léto ťuká na dveře! Čeká nás doba dovolených, ale také hektických přesunů dětí od babičky na letní tábor a zase zpět, balení celé rodiny třeba na týdenní pobyt v České republice či u moře a mnoho dalšího... Mezitím v práci zběsile doháníme poslední resty, abychom si mohli v následujících několika dnech nerušeně odpočinout. Na jídlo už asi moc času nezbývá, zkuste se ale neodbývat. A když síly ubývají, sáhněte po vyvážené svačince, plné energie. Co třeba vyzkoušet novinku – tyčinku Fit Smoothie s lískovými ořechy, kousky pravé čokolády, kofeinem a extraktem ze zeleného čaje...

 

Nová příchuť tyčinky Fit Smoothie vás díky svému složení nakopne, dodá potřebnou energii, a navíc skvěle chutná. Má vysoký podíl vlákniny, které vaše zažívání rozhozené předdovolenkovým stresem jistě ocení. Je přirozeně bezlepková a neobsahuje ani palmový tuk, který je v poslední době ve spojitosti s nejrůznějšími potravinami hojně diskutován.

 

A co stojí za výjimečnou chutí tyčinky? Je to spojení lískových oříšků, jako kvalitního zdroje zdravých tuků a postupně se uvolňující energie, pravé čokolády, jejíž benefity znaly již pradávné civilizace. Věděli jste, že čokoláda dokáže zlepšit náladu, bojovat s vysokým tlakem i cholesterolem?!

 

Velmi originální chuť dodává tyčince extrakt ze zeleného čaje. I tomu se připisují mnohé blahodárné vlastnosti, jako je zlepšení stavu kardiovaskulárního systému, pozitivní působení na psychiku, a dokonce zdokonalení krátkodobé a dlouhodobé paměti.

Nová tyčinka Fit Smoothie je unikátní svými povzbuzujícími složkami. Bude se vám tedy hodit například na dlouhé cestě v autě, při nabitém dni, v práci nebo pokaždé, když vám dojde energie. Obsahuje také kofein. Nemusíte se však bát, že byste si s konzumací tyčinky museli odříct svůj oblíbený šálek kávy. Jedna tyčinka obsahuje přibližně 64mg kofeinu – do bezpečné denní dávky v hodnotě 300mg se tak vejdete i s několika kafíčky.

 

Dávka energie s vynikající chutí se bude v období dovolených hodit. Nezapomeňte si tyčinku přidat do vozíku při dalším nákupu ve vašem oblíbeném supermarketu. Udělá tak skvělou službu dospělým … děti a těhotné ženy, pro obsah kofeinu, by ji měly z jídelníčku vynechat a sáhnout po jiné, chuťově dobré, müsli tyčince z velkého portfolia Fit.

 

Další informace o kompletním portfoliu značky Fit naleznete na webových stránkách www.tycinkafit.cz.

Letní úrazy očí se častěji týkají mužů. Až třetinu pacientů tvoří děti

Venkovní sporty, práce na zahradě nebo v Česku velmi populární grilování – to jsou letní radovánky, při kterých nejčastěji dochází k úrazům očí. Bohužel i k těm vážným s doživotními následky. Lidé mnohdy závažnost poranění podceňují. Včasná návštěva očního lékaře je přitom zásadní.

Během letních měsíců počet vážných úrazů očí stoupá. „Mezi nejčastější úrazy oka v létě patří poranění při sportech - například při míčových hrách, dále poškrábání povrchu oka, rovněž píchnutí se do oka větvičkou při procházce přírodou nebo při práci na zahradě. Běžné jsou také podráždění či záněty očí způsobené koupáním v bazénech s chlorovanou vodou, v rybnících a přírodních koupalištích,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Rizika s sebou nese i oblíbené grilování. Může dojít k popálení víček či povrchu oka. Takové zranění je nejen velmi bolestivé, ale i nebezpečné. „Rozžhavený uhlík může během grilování spadnout do oka a popálit víčko, spojivku nebo rohovku. Popálení rohovky může způsobit na rohovce jizvu a tím dojde k trvalému poškození zraku. Pokud by se navíc do poraněné rohovky dostala infekce, hrozí v krajním případě vážné doživotní následky. S popálením je samozřejmě spojena intenzivní bolest oka a očního okolí. Oční rohovka je totiž vůbec nejcitlivější místo na lidském těle,” popsal Pavel Stodůlka.

Řada poranění může způsobit trvalé následky. Nebezpečná je i zanedbaná hygiena. „Mezi nejrizikovější úrazy stran vážného poškození zraku patří bodná poranění ostrými předměty. Hrozí trvalé poškození sítnice, rohovky nebo dalších částí oka. Dlouhodobé následky mohou rovněž způsobit infekční záněty rohovky spojené s nedostatečnou hygienou kontaktních čoček,” uvedl Pavel Stodůlka.

Letní úrazy očí častěji postihují muže napříč generacemi. „Úrazy očí se častěji týkají mužů. Ke zranění dochází převážně při sportu nebo při práci. Až třetinu očních úrazů tvoří úrazy oka u dětí. Zranění převládají u chlapců, a to nejčastěji v období adolescence,” řekl Pavel Stodůlka.

U jakéhokoliv úrazu oka není vhodné odkládat ošetření u očního lékaře. Čím dříve jej pacient navštíví, tím menší je riziko dlouhodobých následků. „Důležité je při závažnějším poranění dodržovat zásady první pomoci. Při zasažení oka chemickou látkou, jako jsou například čisticí roztoky nebo benzín, je nutné oko co nejrychleji vypláchnout velkým množstvím čisté vody. Poté urychleně vyhledat odborníka. Při sportech, jako je například cykloturistika, je žádoucí nosit vhodné brýle, které chrání zrak před proudícím vzduchem, prachem, poletujícím hmyzem a při jízdě v lese také před větvemi stromů. Lehké škrábnutí do oka se povětšinou zahojí samo bez odborného zásahu. Zapíchnuté předměty, jako například třísku, by však lidé neměli z očí vytahovat sami. Pokud k takovému poranění oka dojde, je třeba neprodleně vyhledat pomoc očního lékaře. S návštěvou oční ordinace se nevyplácí otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dříve bude léčba zahájena, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Za zábavou pro celou rodinu do Polabí

Jen málokde v České republice najdete na pár kilometrech čtverečních tolik zábavy pro děti všech věkových kategorií. Navíc – zdejší krajina ohraničená řekami Labe a Jizera je protkaná sítí cyklostezek, takže na výlety tu můžete vyrazit nejen autem či vlakem, ale také na kolech. Jezdí se tu hlavně po rovině a všude je blízko, do pedálů proto můžete směle šlápnout i s dětmi.

A kam všude lze zamířit?

 Pro děti bude určitě nejatraktivnější Park Mirakulum v Milovicích, který na deseti hektarech nabízí tolik zábavy, že budete mít co dělat, abyste za den vyzkoušeli všechny zdejší atrakce. „Vodní svět, největší lanový park v republice, několik obřích trampolín, dřevěná vesnička plná herních prvků zbudovaných tak, že si je užijí už dvouleté děti, hrad s osmi věžemi, který funguje jako mohutná průlezka, černočerné podzemní chodby, kde se bez baterky neobejdete,...“ vypočítává největší lákadla Jiří Antoš, majitel Mirakula, a připomíná, že park je úzkokolejkou propojený s Tankodromem Milovice, kde se můžete projet bojovým vozidlem pěchoty a tankem nebo si zastřílet na paintballové střelnici. 

 

Až vás adrenalin unaví, stačí se přesunout zhruba dva kilometry k pastevní rezervaci Česká krajina se stády divokých koní a praturů, kteří kdysi z naší krajiny vymizeli. Jejich stáda se každoročně rozrůstají o nové přírůstky. Vy je můžete pozorovat ze dvou vyhlídkových plošin. V rezervaci žijí i zubři, ale ti mají své pastviny kousek stranou u Benátek nad Jizerou.

  

Další unikáty ze zvířecí říše najdete v malé soukromé Zoo Chleby, do níž to máte od Mirakula necelou půl hodinku (autem) či necelou hodinku (na kole) cesty. Na jaře se zde narodilo další, už třetí mládě vzácné opice langur duk. Celkem tu mají už šestičlennou skupinku těchto krásných opiček a jsou jediným jejich úspěšným chovatelem v Evropě. Před letošní sezonou tu vyrostl také nový pavilon pro lvy nebo obří akvárium Labe se sladkovodními druhy ryb.

  

Zhruba dvacet kilometrů je to z Milovic také do Loučně, kde v zámeckém parku zbudovali labyrintárium. Vyzkoušet si tu můžete 12 labyrintů a bludišť a třeba při tom přijdete na to, jaký je mezi nimi rozdíl. „K našim hitům patří palisádové bludiště či světelný labyrint, který je nejlepší navštívit až po setmění,“ říká kastelán Vratislav Zákoutský ze zámku Loučeň a zve také na speciální dětské nebo čokoládové prohlídky či rovnou k romantickému přenocování v zámeckých komnatách. Zdejší hotelový resort zahrnuje i luxusní wellness.“

 

 

 

 

Dalším místem, kde vás budou hýčkat, je zámecký hotel Chateau Mcely s vyhlášenou restaurací Piano Nobile a s neméně výjimečnou lázeňskou péčí, které vládnou ve zdejším parku vypěstované byliny a z nich vyrobené esenciální oleje.

 

 

 

Všechna tato místa spojila své síly v rámci projektu Elbiana (Elbe je původní keltský název řeky Labe) a nabízejí rodinné návštěvnické balíčky na: www.elbiana.cz, díky nimž výrazně ušetříte na vstupném. Balíčky pro rodiny s až třemi dětmi lze zakoupit rovněž na webech partnerů.

V regionu kolem Labe je dostatek možností k přenocování (tipy najdete na www.mirakulum.cz, záložka O parku) a snadno se odsud dostanete do Prahy, například z Milovic to vlakem trvá necelou hodinku, z Lysé nad Labem či Benátek nad Jizerou ještě kratší dobu.

Nebude-li se vám chtít do metropole, najdete další cíle i v samotném Polabí. Dovede vás k nim Labská cyklostezka, která kopíruje tok naší největší řeky. Poděbrady ukrývají nejen minerální prameny, ale také jednu z nejstarších vodních elektráren na Labi, v Nymburce najdete středověké opevnění s patnáctimetrovými obrannými věžemi, u nedaleké vesničky Písty nefalšovanou písečnou dunu, v Ostré si lze vyzkoušet celou řadu řemesel od výroby svíček a mýdel přes pletení košíků a pečení perníčků až po práci kováře, hrnčíře či dráteníka a venkov na vlastní kůži můžete zažít na biofarmě Košík, která nabízí agroturistické pobyty.

Po Labi se pochopitelně můžete svézt také lodí – ať už při pravidelných plavbách z přístaviště v Poděbradech anebo sami, když si plavidlo vypůjčíte. Voda je tu ale přítomna i v mnoha jiných podobách. Kromě lázeňských léčivých pramenů se u Ostré, Sadské či třeba přímo v Poděbradech můžete vykoupat v jezerech. Poděbrady dokonce u „svého“ jezera zbudovaly odpočinkovou zónu se spoustou sportovišť, vodních atrakcí i herních prvků pro děti na souši.

V okolí parku Mirakulum můžete také využít přírodní i umělá koupaliště:

Lokalita

Vzdálenost od Mirakula

Charakter

Vstupné

Služby

 

 

 

 

OB

DH

SP

LOD

Ubyt.

Benátky nad Jizerou - Loděnice

8 km

přírodní - řeka

Ne

A

A

A

A

N

Ostrá

11 km

přírodní koupaliště

Ne *

A

N

N

N

A

Všejany

11 km

betonová nádrž

Ano

A

A

N

N

A

Dobrovice

17 km

betonová nádrž

Ano

A

A

N

N

A

Proboštská jezera

17 km

přírodní koupaliště

Ano

A

A

A

A

A

Konětopy

17 km

přírodní koupaliště

Ano

A

N

N

N

A

Semčice

18 km

betonová nádrž

Ano

A

A

A

N

A

Poděbradské jezero

19 km

přírodní koupaliště

Ano

A

A

A

A

A

Křenek - Ovčáry

20 km

přírodní koupaliště

Ano

A

A

A

A

A

Mladá Boleslav

20 km

městské koupaliště

Ano

A

A

A

N

A

Bakov nad Jizerou

29 km

přírodní koupaliště

Ano

A

A

A

N

A

Mšeno

30 km

městské lázně

Ano

A

A

A

N

A

Mcely

25 km

přírodní biotop

pouze pro hosty resortu

 

 

 

 

 

VYSVĚTLIVKY:

OB – Občerstvení

DH – Dětské hřiště

SP – Sportovní vyžití

LOD – Lodě, šlapadla

UBYT- Ubytování

Počet alergiků mírně stoupá. Jen na léčbu alergické rýmy VZP loni vynaložila téměř 115 milionů korun

V České republice trpí nějakou formou alergie přes 2 miliony lidí. Spousta lidí ani pořádně neví, na co jsou alergičtí, a může jim to dost znepříjemňovat život. VZP si v rámci připomenutí Světového dne alergií, který připadá na 8. července, vypracovala analýzu pěti vybraných diagnóz alergie. Ta ukazuje, že od roku 2017 počet alergiků mezi klienty VZP mírně stoupá.

 

Níže uvedená tabulka ukazuje 5 hlavních diagnóz alergií a vývoj počtu nemocných klientů VZP a náklady na jejich léčbu za poslední 3 roky. Nejběžnější je alergická rýma, která v loňském roce trápila 54 466 klientů a VZP na jejich léčbu vynaložila téměř 115 mil. Kč. Nejčastějším spouštěčem alergické rýmy jsou pylová zrna, dále roztoči obsažení v domácím prachu, plísňové spory nebo domácí zvířata, především jejich chlupy, sliny a kůže. Nejméně lidí pak vloni postihla alergická purpura.

 

Tabulka vybraných diagnóz alergie

Vybrané diagnózy

Rok 2017

Rok 2018

Rok 2019

 

Počet pojištěnců*

Náklady v Kč

Počet pojištěnců*

Náklady v Kč

Počet pojištěnců*

Náklady v Kč

Alergická purpura

67

67 425

60

62 540

53

45 192

Alergická rýma

51 570

108 125 467

52 502

113 241 729

54 466

114 582 081

Astma převážně alergické

18 919

43 216 747

18 465

42 245 631

18 168

39 071 150

Alergická kontaktní dermatitida

1 823

2 675 865

1 849

2 779 254

1 883

2 908 287

Alergická kopřivka

2 932

8 574 730

2 949

9 284 244

2 942

8 335 862

Celkem

73 673

162 660 234

74 198

167 613 398

75 869

164 942 572

*Součet pacientů ve všech uvedených skupinách neodpovídá celkovému počtu alergiků – někteří jsou totiž uvedeni ve více skupinách, protože se u nich projevilo více alergií

 

V následující tabulce jsou rozdělené diagnózy alergií a náklady na jejich léčbu za loňský rok dle pohlaví.

 

Tabulka vybraných diagnóz alergií dle pohlaví

Vybrané diagnózy

Počet pojištěnců*

Náklady v Kč

 

Muži

Ženy

Muži

Ženy

Alergická purpura

25

28

14 195

30 996

Alergická rýma

25 010

29 456

50 724 205

63 857 876

Astma převážně alergické

8 527

9 641

16 942 465

22 128 685

Alergická kontaktní dermatitida

522

1 361

772 069

2 136 218

Alergická kopřivka

990

1 952

2 801 867

5 533 995

Celkem

34 385*

41 484*

71 254 801

93 687 771

 *Součet pacientů ve všech uvedených skupinách neodpovídá celkovému počtu alergiků – někteří jsou totiž uvedeni ve více skupinách, protože se u nich projevilo více alergií

 

Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na různé vnější faktory, tzv. alergeny či spouštěče. Tyto látky, které zdravému jedinci neškodí, způsobují u alergiků obrannou reakci. Mezi nejobvyklejší alergeny patří roztoči, pyly, plísně, léky, konzervační látky, potraviny a potravinové přísady, hmyzí jed apod.

 

Projevy alergií mohou být různé. Alergie může mít u někoho mírný průběh, jiného může naopak ohrožovat na životě. Nejzávažnější komplikací je anafylaktický šok, který se může projevit např. po bodnutí včelou. Nediagnostikovaná alergie může vést k chronickým stavům s trvalými následky, jako je např. astma, ztráta chuti nebo čichu. Ať jsou příčiny jakékoliv, je jisté, že alergie a nesnášenlivost neboli intolerance jsou dnes součástí života a mají velký vliv na jeho kvalitu. Paralelně s narůstajícím počtem alergiků (a známých alergenů) stoupá i počet léků, které alergikům v jejich boji pomáhají.

 

Při léčbě alergie je nejprve nutné alergen identifikovat a eliminovat. Léky podávané při alergiích můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou preventivní (protizánětlivé) léky. Ty při pravidelném a dlouhodobém užívání výrazně oslabují klinické projevy alergie či dokonce zabraňují jejich vzniku. Druhou skupinou jsou tzv. léky úlevové, které jsou určeny k odstranění akutních alergických potíží, jako jsou astmatický záchvat či akutní projevy alergické rýmy.

 

Vlastimil Sršeň

Tiskový mluvčí

Hurá, můžeme cestovat! aneb Trombóza, nemilý suvenýr z dlouhých cest

Přes dva měsíce se téměř všechny aktivity většiny z nás odehrávaly doma, náš pohyb byl omezen prostorem o několika desítkách metrů čtverečních a dostávali jsme se z domova jen výjimečně. S létem se naštěstí mnohé mění a my máme možnost, v souladu s danými opatřeními každé země, zase cestovat. Ovšem pozor, cestování může být spojené se vznikem akutní žilní trombózy, která může ohrozit i život, zejména při cestách letadlem, autobusem
a také autem delších než 8 hodin. Základním opatřením proti vzniku cestovní trombózy je dostatečný příjem tekutin, především nesycené vody a minerálek.

 

„Výskyt cestovní trombózy u dlouhých letů je asi 3x vyšší než průměr v běžné populaci. Cíleným vyšetřováním ultrazvukem od 2 dnů po přistání byla zjištěna žilní trombóza u 2–10 % cestujících1). Při 4,3 miliardách cestujících letadly ročně rozhodně nejde o zanedbatelný problém. Riziko roste s délkou letu a při opakovaných letech v krátkém časovém období. U třetiny cestujících se toto onemocnění může projevit již během cesty, u dvou třetin během 2–8 týdnů po jejím ukončení2-3). Nejzávažnější komplikací žilní trombózy je plicní embolie, která může být smrtelná,“ varuje angiolog MUDr. Jiří Matuška.

 

Výrazný nárůst rizika žilní trombózy a plicní embolie je nad 8 hodin cesty. V případě rizikových faktorů žilní trombózy může být rizikový i let kratší než 4 hodiny. Riziko může zvyšovat také dlouhodobé stání nebo popocházení ve frontách na odbavení před odletem, případně po příletu, obvykle ve špatně klimatizovaných letištních halách. Cestovatelská trombóza ovšem hrozí
i při dlouhých cestách autobusem nebo autem.

 

„Ukazuje se, že důležitou a velice snadno napravitelnou příčinou vzniku tohoto onemocnění může být kromě menšího pohybu i snížený příjem tekutin, který způsobí výrazné zahuštění krve, dehydrataci. V relevantní studii4) sledovali autoři výskyt žilních trombóz během roku a právě dehydrataci označili jako možnou příčinu sezónního výskytu žilních trombóz i u pacientů s jinou jasnou příčinou vzniku,“ říká prof. MUDr. Jan Piťha, CSc. z Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol
a z Laboratoře pro výzkum aterosklerózy IKEM.

 

K rizikovým faktorům žilní trombózy u cestovatelů patří předchozí žilní trombóza nebo embolie, nádorové onemocnění, nedávný úraz nebo operace, omezená hybnost nebo imobilita, vyšší věk, užívání hormonální terapie obsahující estrogeny (včetně antikoncepce), obezita, sedadlo u okénka. Zvýšené riziko trombózy u cestujících sedících u okénka je zejména tehdy, pokud se nedonutí vyjít opakovaně do uličky a projít se. Cestující na sedadle u uličky si může jednodušeji protáhnout dolní končetiny nebo se bez váhání projít.    

 

Jedním z důležitých kroků k prevenci vzniku žilní trombózy je tedy dostatečný příjem tekutin během delších cest dopravními prostředky. „Vhodným nápojem je čistá voda, v případě silnějšího pocení v horkém prostředí pak vody více mineralizované, a to nesycené. Sycené totiž poměrně rychle potlačují pocit žízně, a příjem tekutin by tak mohl být snížen. Optimální příjem je 2–3 litry během delších letů nebo jízd, při výraznějším pocení a u rizikových osob i větší. Zásadní je přitom samozřejmě také pravidelné procvičování dolních končetin,“ uvádí prof. Piťha.

 

Ideálním zdrojem tekutin jsou přírodní minerální a pramenité vody, které jsou velmi kvalitní, čisté
a neupravené, bez obsahu chemických přídatných látek. Více o pitném režimu informují webové stránky www.aqualifeinstitute.cz. Mezi další preventivní opatření proti vzniku cestovní trombózy patří cvičení nohou, které lze provádět i vsedě (zvedání paty a špičky), nošení volných oděvů
a kompresních punčoch.

 

Pokud jde o léky, MUDr. Matuška radí: „v současnosti je dostupná celá řada velmi účinných léků, které mohou zabránit vzniku žilní trombózy. Užití léků ovlivňujících srážení krve by však mělo být individuální, po posouzení všech rizik ošetřujícím lékařem, protože tyto léky mohou mít závažné vedlejší nežádoucí účinky. Pokud by taková léková prevence měl mít smysl, musela by být podávána po dobu několika týdnů po letu, což by mohlo zvýšit riziko krvácení. Preventivní použití oblíbeného aspirinu je sporné, jeho efekt na prevenci žilní trombózy není v porovnání s ostatními účinnými preparáty ani třetinový.“

 

1) Brenner B. Travel-related thrombosis: is this a problem? JAMA. 2006;8:859-861.

2) Kuipers S, Cannegieter SC, Middeldorp S, et al. The absolute risk of venous thrombosis after air travel:
a cohort of 8,755 employees of international organizations. PLoS Med. 2007;4:1508- 1514.

3) Kelman CW, Kortt MA, Becker NG, et al. Deep vein thrombosis and air travel record linkage study.
BMJ. 2003;327:1072-1075.

4) Elias S, Hoffman R, Saharov G, Brenner B, Nadir Y. Dehydration as a Possible Cause of Monthly Variation
in the Incidence of Venous Thromboembolism. Clin Appl  Thromb Hemost. 2016;22(6):569-74.

 

AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví. 

Oční poradna: jak správně pečovat o sluneční brýle?

Sluneční brýle jsou pro většinu Čechů během letních měsíců nezbytností. Většina z nich se o ně ale špatně stará. Pravidelná péče je ovšem pro to, aby sluneční brýle správně chránily zrak, zásadní.

Základní péče o sluneční brýle zahrnuje pravidelné čištění. To je ale třeba provádět správně. Otírání brýlí nevhodnými materiály je totiž může nevratně poškodit. „Péče o sluneční brýle je totožná jako péče o klasické dioptrické brýle. Brýle by měli jejich majitelé čistit mikrovláknem nejlépe v kombinaci s čisticím sprejem k tomu určeným. Neuškodí také jednou za čas umýt brýle teplou vodou. Ideálně by se sluneční brýle neměly čistit na sucho o oděv nebo papírovým kapesníkem. Tyto materiály spolu s nečistotami můžou na povrchu skel zanechat škrábance, které se už nedají odstranit. Nejvhodnější je kupovat čisticí přípravky přímo v optice, kde zároveň poradí s typem přípravku vhodným pro dané brýle,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Sluneční brýle se většinou nosí v létě nebo při sportech, kdy se obličej více potí. Proto je i četnost jejich čištění častější. „Minimálně jednou za sezónu by si lidé měli nechat sluneční brýle vyčistit přímo v optice. Profesionální čištění je velmi důležité. V místech, kde se sluneční brýle dotýkají kůže, může docházet k hromadění nečistot. Ty se mohou stát příčinou kožních problémů, jako jsou například vyrážky,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Vybrat sluneční brýle, které člověku padnou a zároveň sluší, není snadné. Rozloučit se proto s oblíbenými brýlemi jejich majitelé často nechtějí. Vše má ale svou životnost, sluneční brýle nevyjímaje. „Tak jako každý materiál i materiál slunečních brýlí začne po čase stárnout, křehnout a opotřebovávat se. Výměna slunečních brýlí za nové se doporučuje po dvou letech, kdy může klesat i ochrana proti UV záření. Pokud jsou skla brýlí poškrábaná, je jejich výměna na místě okamžitě. Přibývající škrábance na slunečních brýlích vedou ke snižování ochrany proti UV záření ze slunce. Nošení takových brýlí tedy může vést až k poškození očí. Se škrábanci se také snižuje komfort a pohled přes brýle,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

K péči o sluneční brýle patří i jejich správné sundávání a ukládání. „Nejčastější chyba, kterou lidé dělají, je, že sundávají brýle jednou rukou. Dochází tím k jejich pokřivení a hrozí vylomení stranic. Dále se nedoporučuje nosit brýle ve vlasech nebo za výstřihem. Jak pro klasické brýle, tak i pro ty sluneční platí, že by měly být uschovány v pevném pouzdře. Tato pouzdra jsou bytelná a dobře brýle chrání proti poškození. Vnitřní výstelka pouzdra je přizpůsobena k tomu, aby se o ni čočky nepoškrábaly. Rovněž pouzdro je dobré čistit, stačí navlhčeným hadříkem se saponátem,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha