Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Golf v Ázerbájdžánu – golf na světové úrovni

Golf v Ázerbájdžánu – golf na světové úrovni

Golf hrají miliony lidí v 209 zemích světa. Podle výzkumu HSBC "Koncepce rozvoje golfu do roku 2020" se trendy, které určují rozvoj golfu, shodují s trendy, které formují budoucnost naší planety.

Dnes je na světě přibližně 34 tisíc golfových hřišť, a to není limit! Protože přítomnost golfového hřiště v mnoha zemích je dnes důležitou součástí cestovního ruchu a restauračních a hotelových služeb. Golfové turnaje a události na světě přinášejí ročně více než 2 miliardy dolarů a objem trhu golfové turistiky přesahuje 1 miliardu dolarů.

Kromě argumentu ve formě seriózních ekonomických ukazatelů můžeme s jistotou říci, že golf je jednou z nejpopulárnějších her na světě. Je to prostě nereálné spočítat přesný počet jeho fanoušků, ale ve všech oficiálních hodnoceních a statistikách je obvykle uváděno číslo 80 milionů hráčů.

V Ázerbájdžánu se golf stal populárním relativně nedávno: v roce 2012 byla založena golfová federace. 18. září 2013 se za účasti prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva a první dámy Mehriban Aliyevové uskutečnilo oficiální otevření prvního golfového klubu Azerbájdžánu -
Azerbajdžánského národního golfového klubu, který se nachází v Kuba, vedle nádherného hotelu Quba Palace a je nyní zařazen do Mezinárodní asociace golfových tour operátorů IAGTO.
3 října 2015 legendární golfista Colin Montgomerie otevřel první golfových klub v Baku – Dreamland Golf course. Montgomery se zúčastnil ceremonie společně s Ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Dreamland Golf Course

Dreamland Golf Club je první a jediné golfové hřiště v Baku, navržené americkým architektem Cynthia Dye, vedoucím architektem Dye Designs. 18jamkové mistrovské dílo poskytuje prvotřídní zážitek ze hry , a to jak pro zábavu, tak pro profesionální hráče, bez ohledu na úroveň hraní golfu.
V Dreamland Golf Clubu byla věnována zvláštní pozornost při vytváření pole, které je výzvou pro zkušené hráče ale současně splňuje poptávku po „hratelnosti“ , aby pomohlo rozvíjet golf jako národně uznávaný sport v Ázerbajdžánu.
Vzhledem k jeho blízkosti ke Kaspickému moři, převažující větry stále mění pomínky pro hru s nimiž se musí poprat jak začínající, tak i zkušní golfisté.
Golfový klub byl otevřen v rámci nadějného projektu „Dream Island“.

Colin Montgomery řekl, že byl překvapen krásou tohoto golfového hřiště.
„Byl jsem na více než tisícovce golfových hřišť. Tento klub opravdu vyniká a patří k těm nejlepším. Také bych si všiml neuvěřitelné pohostinnosti v Baku. Jsem zvědavý a rá zkoumám nová území. Předpokládám, že v blízké budoucnosti se v Ázerbájdžánu objeví silní golfisté, kteří využijí klub na podobné úrovni. V takových podmínkách je velmi příjemné zdokonalovat dovednosti, “řekl Montgomery, který zahrál první ránu v klubu.

Areal "Dream Island" se bude i nadále rozvíjet. Očekává se, že v blízké budoucnosti bude na území areálu vybudováno více než dva tisíce bytů a 300 vil. Po několika letech lze tedy očekávat první výrazné výrazné výsleky ázerbajdžánských sportovců, protože golf s takovou arénou a zázemím se bude rozvíjet velmi rychlým tempem.
Je zde taky velmi moderní a krásná klubovna a dobré tréninkové zázemí.
Personál je velmi přátelský. Zvláštní poděkování patří Sevdě Askerové a Antonu Samsonovovi, na které se můžete s důvěrou obrátit, pokud se rozhodnete zahrát na tomto hříšti. Urcitě pomohou jak s volbou hotelu, tak s objednáním teetime.

The National Golf Course

The National Golf Course - Národní golfový klub se nachází v překásném regiou Quba na severozápadě Ázerbájdžánu, na úpatí úchvatného pohoří Kavkazu. Hříště navrhl Jon Hunt z International golf design. Bylo to první golfové hřiště, které se otevřelo v „zemi ohně“. Během léta 2014 a necelé dva měsíce po jeho oficiálním otevření se zde hrál professionální turnaj Azerbajan Challenge Open.

Plně vybavená klubovna nabízí luxusní šatny, proshop, který vyhovuje všem potřebám golfistů a restauraci, kde zažijete skutečně jedinečný kulinářský zážitek.
Příjemné interiéry a nádherné výhledy na golfové hřiště s jeho okouzlující okolní krajinou nabízejí něco pro každý vkus.

Zvlněné fairwaye a hluboké bunkry jsou umístěny na ploše 75 hektarů idylické azerbajdžánské krajiny. Hru komplikují tři umělá jezera. Quba je jednou z nejmalebnějších oblastí Ázerbájdžánu: hříště je obklopeno majestátními horami a hustými lesy.

Jedná se o unikátní sportovní komplex na jižním Kavkaze s prostornými treninkovými plochami.

Ubytovat se můžete v luxusním 5* hotelu Quba Palace hotel.

Co vidět v Ázerbajdžánu

Dneska je velmi populární trend golfové turistiky – spojení golfu a poznávání zemí, kam golfisté cestují. Ázerbajdžán je ideální destinaci pro tento typ turistiky. Je jednou z kolébek civilizace a byl ve své době velmi důležitou zastávkou na Velké Hedvabné Stezce. Zde se Východ setkává se Západem a kultura a tradice se datují obou bronzovou.

Baku

Baku – hlavní a největší město Ázerbajdžánu se rozkládá na břehu Kaspického moře na Apšeronském poloostrově v proláklině pod úrovni světového oceánu . Baku je velmi živé moderní bohaté město s bulváry a luxusními obchody. Historické centrum tvoří celá řada cenných památek, díky nímž bylo město zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Staré město je hlavním centrem města a zároveň pevností obehnanou středověkou zdí. Najdete zde:

Širvanšáhův palác - komplex historických budov, který je tvořen velkolepou hlavní budovou, pavilonem Divanhane, šáhovou mešitou s minaretem, kryptami, mausoleem šáha Seyida Yahya Bakuvi, pozůstatky starých lázní a mohutnou Muradovou bránou, která byla vystavena později, aby sloužila jako obrana před nájezdy Turků. Palác, který se začal stavět roku 1411, je jedinečnou ukázkou ázerbajdžánské architektury a patří k památkám, které jsou v Baku nejčastěji navštěvovány.

Osmipatrová Panenská věž je jednou z dominant historického opevněného jádra v Baku. Je zároveň jedním z největších symbolů nejen Baku, ale i celého Ázerbajdžánu. Neví se přesně, kdy byla vybudovana, pochází pravděpodobně z 12. století. Vrchní patra nabízejí úchvatné výhledy na záliv a minarety starého města. U Panenské věže jsou také vykopávky lázní z 16. století.
Pokud pak se projdete dale do města, překvapí vás supermoderní architektura, luxusní obchody světových značek a také pěkně upravené nábřeží Kaspického moře. Právě na nábřeží najdete hned několik zajímavostí, například vodotrysk s výškou vodního sloupce 137 metrů, který tak patří k největším na světě. Je zde také Náměstí Státní vlajky, kde najdete nejvyšší vlajkový stožár na světě, vysoký 162 metů,na němž vlaje sedmdesát metrů široká Ázerbajdžánská státní vlajka (zapsáno do Guinessovy knihy rekordů).
Symbolem města jsou také ropné věže, hlavní zdroj bohatství této země. Právě Baku bylo prvním místem na světě, kde se ropa těžila pro průmyslové účely. Jak vypadá těžba ropy v praxi, se můžete přesvěčit v okolí Baku, například v městečku Surachani asi 20 kilometrů od centra Baku. K vidění tu je spousta menších ropných věží a čerpadel, která jedou a plný výkon.
V Surachani je i další velká zajimavost – Chrám Vyznavačů ohně, což jsou původně zoroastriáni, kteří před pronásledováním byli nuceni utéct z Persie do Indie a odtud se nakonec dostali mimo jiné do Ázerbajdžánu. V chrámu hoří věčný oheň, napájený přírodním vývěrem zemního plynu.

Mezi další turistické lokality patrí například městečko Gobustan, asi 60 kilometrů od Baku. Zde můžete pozorovat největší koncentraci bahenních sopek na světě. Tyto „sopky“, vysoké maximalně několik metrů, neustále pobublávají a vyvrhují ze svých útrob bahno, které vzápětí na prudkém slunci tuhne.
Další zajímavostí jsou 12 000 let straé skalní kresby.

Zváštní zmínku si zaslouží pohostinnost zdějších lidi a skvělá místní kuchyně. Pobyt a golf v Ázerbajdžánu si určitě užijete.

fairmont

gobustan shirvanshah palace panenska vez

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha