Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Golf s chuti portského

Golf s chuti portského

I když v současnosti je Portugalsko milovníkům golfu známé především jinými golfovými regiony - uveďme třeba Algarve, či okolí Lisabonu, ve skutečnosti se za rodiště golfu v této zemi dá považovat Porto s takřka 120letou historií této hry. Již v roce 1890 zde golfovou tradici začali rozvíjet britští přistěhovalci přilákaní sem výrobou a obchodem s portským vínem.

 Oporto Golf Club – zde se rodila historie
Oporto Golf club se nachazí 17 km jižně od Porto na krasných plažích Espinho.Tento klub patří k jedněm z nejstarších golfových klubů kontinentální Evropy (po Pau ve Francii je druhým nejstarším) a je nejstarším hřištěm Portugalska. O trofej Skeffington Cup se zde hraje již od roku 1891. Dokonce fotbal se zde prý začal hrát až o 3 roky později.

Skeffington Cup je nejstarší sportovní soutěž na světě, která se hraje bez přerušení.
Oporto (což je anglický název pro Porto) Golf Course je linksové hriště s malými grýny a velkými a hlubokými bunkry. Během doby existence hřiště došlo k mnohým vylepšením fervejí a grýnů. Poslední větší změny layoutu proběhly v roce 1978 kdy byla taky vybudovaná nová klubovna, driving range.

Estela Golf Course – golf s vůní oceánu
Jestliže při hře na Oporto Golf Course oceán spíše tušíte, než vidíte (je vidět jen z jedné jamky) při hře na Estela Golf Club se naskýtají fantastické výhledy na Atlantický oceán téměř na každé jamce. Je to překrásné linksové hřiště vybudované na písečných dunách v bezprostřední blízkosti Atlantického oceánu. Z Porto je to sem asi půl hodina cesty autem. První devítka je delší, ferveje užší, míček snadno ztratíte v nepříjemných rafech. I když tráva není tak vysoká, nejsou tu vřesy jako ve Skotsku nebo Irsku, ale mořské růže, ze kterých míček těžko odehrajete, i kdybyste ho našli.Kupodivu, když jsme zde hráli, vůbec nefoukal vítr, což bylo docela překvapivé a nezvyklé pro hřiště na pobřeží oceánu. O to přijemnější byla hra a lepší výsledek. Druhá devítka je kratší, ferveje širší, proto končíte hru s klamným, ale přijemným pocitem – už to umíme.V klubovně je velice pěkná restaurace s výhledem na oceán. Co víc potřebuje suchozemec?

Další tři hřiště se rozkládají na sever od města. Každé nich stojí za návštěvu a dá se spojit s poznáváním krásné přírody i historických a kulturních památek severního Portugalska. Bezproblémovou dopravu k nim umožňují nově vybudované rychlostní komunikace.

Nutno říci, že Portugalci opravdu skvěle využili evropských dotací pro vybudovaní téměř dokonalé a kvalitní dopravní infrastruktury. Za zmínku stojí rovněž to, že nevelké Porto (240 000 obyvatel) má nové krásné metro. Taky vybudované z evropských dotací a je součástí metropolitní oblasti kde žije celkem 1.750.000 obyvatel.
Majitelé všech pěti hřišť (Amarante, Vidago, Estela, Ponte Lima, Oporto) se spojili s několika místními hotely (např. Casa da Calçada Relais & Chateaux, Vidago Palace, Axis a Solverde) a vytvořili pro zájemce speciální Balíček služeb, který za výhodných podmínek propojuje možnosti ubytování s hrou na zvolených hřištích..

Vidago Golf club
Hřiště Vidago je součástí rozsáhlého historického parku s obrovskými dvě stě let starými stromy. Hotel z období Belle Époque (z roku 1910) byl postaven pro krále a jeho suitu a byl dokonale zrekonstruován na luxusní pětihvězdičkový lázeňský komplex s léčivou vodou. Samotné hřiště má také více než stoletou historii, ovšem nedávno bylo kompletně přebudované. Na jeho přestavbě se rozhodně nešetřilo penězi. Společnost Unicer na to ani není odkázaná. Zastřešuje nejen výrobu známého portugalského piva, ale hlavně má pod kontrolou až 60 % domácího trhu s balenou minerální a stolní vodou. Hřiště je skvěle udržované, grýny jsou takřka dokonalé, totéž platí i o odpalištích, která jsou vybudována na vyvýšených terasách obkopených precizně vystavěnými kamennými zídkami.
Druhá devítka se šplhá z parku mezi rodinné domy a farmy. Je to opravdu příjemné hřiště, které si zcela jistě užívají nejen tamní lázeňští hosté.

porto vidago

Axis Golf Ponte de Lima
Hřiště Axis Golf Ponte de Lima je velmi kopcovité. V některých místech se hraje s převýšením až 200 m. Nejdelší jamkou v Portugalsku je zdejší jamka č. 3, par 5, ze žlutých odpališť 601 m. Z dámských 487 m. Asi nejzajímavější je devátá jamka, kde se hraje nad cestu a vysoký plot a grýn je pak ještě obklopen uzkým vodním příkopem. Na tomto hříšti se v každém případě doporučuje použít autíčko. Zvlaště na první devítce jsou docela dlouhé přechody mezi jamkami. Taky se doporučuje vzít si zásobu míčků. Ferveje jsou docela úzké, je zde hodně slepých jamek, nepřesné rány končí mezi stromy nebo ve vodě.

Po golfu můžete navštívit půvabné městečko Ponte de Lima ležící na břehu řeky Lima. Založili ho Kelti a později se o jeho rozvoj postarali zase Římané, o čemž svědčí i románský most s nízkými oblouky. Kdyby měl sochy, mohl by přípominat pražský Karlův most. Římané věřili, že Lima je Lethé, mýtická řeka zapomnění.

porto pontedelima1

Amarante Golf Course
Toto hriště se nachází v regionu Tamega, obkopeném pohořími Marao Aboboreira a Alvao.
Je taky velmi kopcovité, má hodně slepých jamek. Není dlouhé, ale i zde je důraz především na přesnost. Autíčko i zde je nutností, Hrači na obou těchto hříštích – Axis Ponte de Lima a Amarante by měli být taky zdatnymi řidiči, jinak se plno serpentín snad ani nedá zvládnout.

porto amarantejamka1

Porto – historické dědictví lidstva
Porto je druhým největším portugalským městem. Leží nad ústím řeky Douro neboli „ Zlaté řeky“. Na jednom břehu se k sobě tisknou vysoké úzké domy s labyrinty ulic, na druhém stojí řada barů a restaurací prokládaných starobylými vinnými sklepy, které zvou k návštěvám a ochutnávkám.

Ve městě je opravdu co obdivovat. Bohatá historie zanechala po sobě řadu pozoruhodných památek. Historické centrum Porta – Ribeira, bylo zapsané na seznam světových památek UNESCO již v roce 1966. Poznávacím znamením Porta je dvoupatrový nádherně a mohutně klenutý železný most Ludvíka I. který spojuje staré centrum Porta s jeho novější částí Vila Nova de Gaia, a byl pojmenovaný po králi Ludvíku I., který vládl ve druhé polovině 19. století, přál všemu modernímu a zavedl do své země mj. první železnici a telefon. Z jižního konce mostu se otevírá nádherný pohled na celé údolí Doura a protilehlé historické centrum Porta.

Z dalších symbolů města vyniká 76 m vysoká Torre dos Clérigos, zvonice stejnojmenného barokního kostela, nejvyšší v celém Portugalsku, která dnes slouží také jako rozhledna. Za dobré viditelnosti nabízí úchvatný kruhový rozhled na moře portských střech, Vilu Nova de Gaia a Atlantik. V historii hrála mimořádně důležitou roli. Sloužila jako hláska, městský rozhlas, při významných událostech na ni byly vyvěšovány vlajky v různých barvách, které měly své symbolické významy, takže všichni okamžitě věděli, co se děje, a mohli se podle toho zařídit.

Za vidění rozhodně stoji i další památky. Kostel sv. Františka s jedinečným barokním interiérem, který je téměř úplně obložen včetně pilířů a stropu vyřezávaným pozlaceným dřevem, a Igreja do Carmo, mladší ze dvou sousedících karmelitánských kostelů, jehož celou vnější boční stěnu zdobí obraz sestavený z modrobílých kachlíků azulejos. Kousek dál stojí vůbec nejstarší dochovaná stavba v Portugalsku – románský jednolodní kostel se čtverhrannou apsidou São Martinho de Cedofeita.

Chcete-li ovšem ve zkratce poznat bohatý děj uplynulých století města i jeho okolí, vydejte se na hlavní nádraží São Bento. Ne, nemusíte si kupovat lístek, ani nikam cestovat. Stačí se rozhlédnout po nádražní hale, zaklonit trochu hlavu a obdivovat její strop. Více než 20 tisíc modrobílých kachlíků azulejos tam vytváří obrovské obrazce představující krajinu, etnografické výjevy i historické události. Jejich autorem je Jorge Colaço, který patřil začátkem 20. století k najznámějším portugalským „kachličkářským” umělcům.

Jednou z nejnavštěvovanějších budov Porto je budova knihkupectví Livraria Lello v centru Porta, které patří mezi dvě najstarší portugalská knihkupectví. Upoutá již jen svou novogotickou fasádou s prvky secese. Neméně zajímavá je vnitřní výzdoba, zejména dřevěné malované stropy, dekorované police na knihy či mozaiková okna. Zajímavé pohledy poskytují tisíce knih nejrůznějšího zaměření, ale předvším a také točité Art Nouveau schodiště, které přímo láká k fotografování. Na to však zapomeňte. Fotogravování je zde přísně zakázané. Prudký nárůst návštěvnosti turistů z celého sveta zůsobilo i to, že tam údajně „spatřil světlo světa” legendární Harry Potter. Pravdou je, že autorka tohoto slavného sci-fi románu J.K. Rowlingová pracovala zamlada v Porto jako učitelka angličtiny. Ba dokonce se tam poprvé vdala za místního Portugalce. Žila nedaleko knihkupectví a ráda tam vysedávala u knih. Prý už tam začala psát svou první knihu.

PORTO - DOMOV PORTSKÉHO VÍNA – vína, které dostalo podle tohoto města své jméno a jež se míchá a zraje ve sklepích zapuštěných hluboko do žulového svahu Vily Nova de Gaia a které se z Porta vydává na cestu do celého světa.

Návštěvu Porta nemůžete zakončit jinak než pomyslnou sklenkou portského.
Portugalské víno je součástí identity této země a jeho kořeny sahají hluboko do historie Portugalska. Obyvatelé dnešního Portugalska se poprvé setkali s vínem, když k jižnímu pobřeží země začaly někdy kolem roku 600 př. n.l. připlouvat lodě Féničanů. Ti s sebou přivezli odrůdy hroznových vín, které se tak dobře ujaly, že mnohé přežily 2500 let a nikde jinde se nepěstují.

V roce 219 př. n. l. do země vtrhli Římané a pronikli daleko na sever do údolí řeky Douro, současného vinařského kraje portského vína. Ještě dnes tam lze nalézt římské nástroje včetně kamenných kádí, v nichž šlapáním drtily hrozny, a velké kamenné amfory pro fermentaci a kvašení. I když Římané byli vytlačeni dalšími dobyvateli, vínu se zde i nadále dařilo. Rozsáhlé záznamy o výrobě a vývozu vína existují od té doby, kdy králové začali vybírat daně a poplatky za veškeré víno posílané do ciziny.

Tradice portského (nebo Porta, jak ho nazývají Portugalci) byla založena v polovině 18. století. Angličtí kupci se snažili rozvinout obchod s Portugalskem. Aby víno z Doura nezkyslo při dlouhé přepravě, začali přidávat do vína brandy. Těžké sladké víno zaznamenalo v Anglii velký úspěch a portské bylo na světě!

Nejbohatší vína pocházejí ze svahů u řeky Douro, kde jsou půdy nejsušší a kde je nejvyšší teplota. Hrozny se sklízejí v průběhu září. Původně se šlapaly v obřích žulových kádích, dnes probíhá lisování strojově a mošt kvasí v betonových nebo ocelových nádržích. Kvasný proces se po určité době zastaví přidáním brandy, lépe řečeno hroznového lihu. Přes zimu pak víno odpočívá v oblasti sklizně a na jaře následujícího roku se přepravuje do sklepů ve Vile Nova de Gaia. Tradičně se víno převáželo v menších soudcích na člunech barcos rabelos s plochým dnem a čtvercovou plachtou, které však postupem doby vytlačily cisterny, železnice a kamiony. Barcos rabelos dnes zůstaly již jen zakotvené u nábřeží před sklepy jako malebné poutače jednotlivých vinařství.

Mezi nejstarší a nejznámější vinařství patří například Sandeman z roku 1790.

Vice informaci o tom krasném regionu najdete na www.visitportoandnorth.travel

Kde se ubytovat:
Vidago palace - www.vidagopalace.com
Solverde hotel – www.hotelsolverdespa.solverde.pt
Casa de Calcada Hotel, Relais and Chateaux - www.casadacalcada.com
Axis Ponte de Lima golf resort hotel – www.axishoteis.com

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha