Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Irsko, ostrov golfu

Irsko, ostrov golfu

Irsko je skvělé místo pro golfovou dovolenou. Je zde více než 400 golfových hřišť a celá 1/3 linksových golfových hřišť světa. Patří k nejkrásnějším na světě a čekají, že je objevíte, že budete obdivovat kvalitu fervejí a grýnů a také velkolepé přírodní scenerie.

The European Club

Připravte se na test vašich dovedností a trpělivosti, protože jste právě na jednom z nejlepších linksových hřišt světa. Hřiště navrhl a vybudoval Pat Ruddy, který je současně jeho majitelem. Objevil tento pozemek, když zkoumal pobřeží z vrtulníku. Výsledkem je 20jamkové skvělé hřiště, které bylo otevřeno v roce 1993 a od té doby získalo uznání jak v Irsku, tak i v mezinárodním měřítku. Několikrát bylo golfovými časopisy hodnoceno na různých místech ve stovce nejlepších hřišť Irska a Velké Británie. Golf Magazine ve spolupráci s několiká mezinárodními časopisy o golfu sestavil žebříček 500 nejlepších jamek na světě. Mezi nimi se umístily hned 3 jamky The European Golf Course č. 7, č.13 a č. 14. Cestou na British Open v červenci 2002 na hřiště zavítali Tiger Woods, David Duval, Scott McCarron a Mark O´Meara. Tiger Woods zahrál rekord hřiště – 67 ran. V červenci 2007 se zde na British Open připravoval Padraig Harringtom.

Zúčastnil se Irish Professional Championship. Byla to skutečná generálka. Na 71 jamce se Harrington dostal do problémů a musel jít do play off, které vyhrál. Přesně totéž se opakovalo na British Open, kdy se dostal do problému na jamce 72, a nakonec v play off zvítězil.
The European Club je spojením písečných dun, hlubokých tzv. „pot“ bunkerů, mořského vánku a obrovských zvlněných grýnů. Do mnohých bunkerů se dostanete jen po schůdkách. Všechny jsou obložené dřevem. C s nimi, když na vás číhají po obou stranách úzkých fervejí a téměř před všemi grýny? Jednoznačná odpověď – vyhnout se jim.

Nejvíce ale určitě překvapí grýn jamky č. 12. Je dlouhý 125 yardů, přes 100 metrů. Skutečná lahůdka.

The European links je hřištěm, kde musíte přemýšlet nad každou ránou. Je to hřiště pro ty, co golf opravdu milují. Je ovšem určeno především hráčům spíše vyšší úrovně dovedností. Začátečníci si zde však také mohou s chutí zahrát – pokud zvolí odpovídající odpaliště. Ta nejdelší jsou opravdu jen pro ty nejzkušenější hráče. Není zde hanbou pro muže začátečníky hrát z předních odpališť.

The Delgany Golf Club

The Delgany Golf Club je naprostým opakem hřiště The European Club. Je staré přes 100 let. Připomíná Mariánské Lázně nebo Karlovy Vary. Bylo založeno v roce 1908 členy Greystones Golf Club, kterým v té době nebylo dovoleno hrát na vlastním hřišti v neděli. V roce 1909 již zde hrál exhibiční utkání Harry Vardon proti irskému mistrovi Michaelu Morganovi. Vyhrál. Upozornil také na některé nedostatky hřiště. Vedení klubu ho poté angažovalo, aby design hřiště upravil. Poradil, jak se mají vylepšit bunkery a grýny. Mnoho jeho dalších návrhů bylo klubem přijato a realizováno. Je to velmi příjemné hřiště pro hráče všech vykonnostních kategorií. Má par 69. Nedávno bylo upraveno Patrickem Merriganem, známým irským golfovým architektem, kterému se podařilo spojit moderní prvky se stávajícími přírodními rysy hřiště, aniž by ztratilo svůj půvab. Velmi potěší absence vodních překážek. Ale je zde dostatek jiných příležitostí, jak přijít o míčky, pokud vaše rána zamíří spíše mezi stromy než na fervej.

Výborný, přátelský personál a skvělá kuchyně.

V hrabství Wicklow, kterému se přezdívá zahrada Irska, se nachází další skvělá hřiště, například – Druids Heath a Druids Glen. Autorem obou hřišť je Pat Ruddy.

irsko 000 delgany 18

Druids Heath

je mistrovské hřiště, které nabídne naprosto dokonalý golfový zážitek v úchvatné krajině. Ferveje sice jsou dostatečně široké, číhají ale na vás potůčky, jezera a jezírka, stromy, skály.

To vše doplěno výhledem na moře, hory a pokojně se pasoucí ovce a koně na loukách. Není jednoduché se koncetrovat jen na hru. Soustření je ale naprostou nezbytností, pokud se nechcete stát obětí četných hladových bunkerů – ať už na fervejích, nebo před grýny.
Hřiště bylo otevřeno v roce 2003. V průběhu Irish PGA Championship 2006 už na ně zavítali Retief Goosen, Sergio Garcia, Darren Clarke a mnoho dalších skvělých hráčů.

irsko 000 14th druids heath

Druids Glen

je stejně jako Druids Heath součástí golfového komplexu Druids Glen Golf Resort. Jíž třikrát se zde odehrávalo Irish Open. Na tomto působivém hřišti, kde se u dvanácté jamky nalézá starověký druidský oltář, dokázal zvítězit Colin Montgomerie. Španěl Sergio Garcia zde získal svůj první profesionální titul, když vyhrál Irish Open v roce 1999.

Názory na to, které z těchto dvou hřišť je lepší, se různí. Nezbývá, než je navštívit a udělat si vlastní názor.

irsko 000 druids glen 12th

Macreddin Golf Club

I toto hriště se nachází v hrabství Wicklow. Architektem je irský hrdina Ryder Cupu – Paul McGuinley. Dostal k dispozicí velmi krásný pozemek s velkolepými borovicemi a klikatícími se průzračnými potůčky. Svůj úkol zvládl na jedničku. Podařilo se mu vytvořit hřiště, které hráče zaujme hned na první pohled. Hřiště, kde se nebudete nudit a budete přemýšlet nad každou ránou a taktikou k dosažení nejlepšího skóre.

Samozřejmě i zde bude záležet, na které odpaliště se postavíte a zda budet muset trefit naříklad široký, ale velmi krátký grýn jamk č. 17 chráněný potůčkem ze vzdálenosti 174, nebo 97 metrů.

Irsko je přední světová golfová destinace. Ročně přijíždí do Irska více než 200 000 hráčů z celého světa aby si zahráli na impozantích a nesmlouvavých fervejích. Výběr hřišť je obrovský ať už míříte do Irska nebo Severního Irska. Jedná návštěva určitě nestačí.

irsko 000 macreddin 17 green

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha